Támogatással a biztonságosabb otthonért: pályázzunk szén-monoxid érzékelő berendezésre!
A fűtési költségeken faragni a legegyszerűbben jól záródó, modern ablakokkal és ajtókkal lehet, de egy ilyen felújítás után jelentősen megnőhet a szén-monoxid-mérgezés veszélye is. Jó nyílászárók mellett nincs kellemetlen huzat, az ajtók-ablakok légmentesen zárnak, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a szellőztetések közötti időszakokban sokkal kevesebb oxigén jut be a lakásba ezért szükséges a szén-monoxid érzékelő berendezés.
Ha nyílt égésterű kályhák és melegítők vannak a lakásunkban, különösen fontos, hogy gondoskodjuk a megfelelő levegő-utánpótlásról. Emellett pedig biztonságunk érdekében elmaradhatatlan egy vagy akár több szén-monoxid érzékelő felszerelése is.
Szerencsére országosan sok település is támogatja a szén-monoxid érzékelők beszerzését. A következőkben röviden összefoglaljuk, hogyan pályázhatunk szén-monoxid érzékelő berendezésre.
Honnan értesülhetünk a pályázati lehetőségről?
Érdeklődni a lakóhelyünk szerinti település önkormányzatánál lehet személyesen, telefonon, e-mailen, illetve sok információ fellelhető a weboldalukon is.
Mire lehet pályázni?
A pályázat szén-monoxid érzékelő berendezésekre, annak beszerzésére, támogatására szól. A támogatás formája az adott település által kiírt pályázati lehetőségtől függ. Lehet költségtérítéses – tehát a kérelmező által megvásárolandó készülék költségének teljes vagy részbeni átvállalása -, vagy maga a készülék is, amelyet az önkormányzat szerez be és ad át a pályázók részére.
Amennyiben költségtérítéses támogatásról van szó, legtöbb esetben 12.000 Ft körüli a felső összeghatár. A kiskereskedelemben beszerezhető készülékek ára átlagosan 4 és 20 ezer forint
között mozog, így a támogatás rendkívül kedvezőnek számít.
Ki pályázhat szén-monoxid érzékelő berendezés támogatására?
Pályázhat az az állampolgár, aki az adott közigazgatási területen bejelentett lakóhellyel rendelkezik és életvitelszerűen ott él, valamint aki az általa lakott önkormányzati bérleményében vagy a tulajdonában álló ingatlanban hagyományos vagy gázfűtést használ. A fűtés módja lehet: hagyományos (fa- és széntüzelésű), cserépkályhába épített gáz fűtőtest (héra), kéménybe kötött gázkonvektor, fürdőszobai gázmelegítő, gázkonvektor (parapet), nyílt égésterű, kéménybe kötött cirkó/kazán).
Egyes önkormányzatok szociális alapon nyújtják a támogatást. Ilyen esetekben a lehetőséget a kérelmező háztartás havi jövedelmétől teszik függővé. Ritkább esetekben szükséges lehet igazolni a lakó- vagy tartózkodási helyen töltött évek számát is (legalább 2 év, megszakítás nélküli időszak).
Hogyan kell benyújtani a pályázatot?
A pályázati formanyomtatvány beszerezhető az adott település önkormányzati irodájában vagy weboldalán keresztül, bizonyos esetekben pedig helyi fenntartású önkormányzati intézményekben vagy körzeti orvosi rendelőkben is. A pályázatot és mellékleteit személyesen, postai úton vagy elektronikusan lehet benyújtani.
Milyen időszakokban lehet benyújtani a pályázatot?
Ez megint csak a kiírótól függ, így a benyújtás lehet egész évben folyamatos, vagy konkrét pályázati időszakhoz kötött. Ez utóbbi általában az őszi-téli időszak.
Milyen adatokat kérhetnek a pályázati űrlapon vagy mellékletként?
- Személyes adatokat
- Lakcímet, tartózkodási helyet
- A fűtésmód megadását, az így fűtött helyiségek számát
Emellett az adott kiírás feltételeitől függően kérhetnek még:
- Árajánlatot vagy személyre szóló számla másolatát a berendezés vásárlásáról
- Amennyiben szociális alapú a támogatás, jövedelemigazolást
- Nyilatkozatot, hogy az igényló korábban nem nyert ugyanilyen pályázaton
- Igazolást a közös képviselettől a fűtésről és melegvíz szolgáltató készülékről
Sokat tehetünk az otthonunkban élők biztonságáért! Ne felejtsük el, hogy a szén-monoxid-érzékelők csak akkor tudják betölteni funkciójukat, ha megbízható típust szerzünk be, és azt a gyártó előírásainak megfelelő helyre és megfelelő módon telepítjük. Megadott időközönként bevizsgáltatjuk és a szavatossági idő lejártával lecseréljük.
Új készülék vásárlásakor feltétlenül győződjünk meg róla, hogy az szerepel-e a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által bevizsgált érzékelők listáján. A lista ide kattintva érhető el.
Fontos megemlíteni, hogy bár a szén-monoxid-mérgezések előfordulása gyakoribb a téli időszakban, a nyílt égésterű berendezések esetében a fűtési szezonon kívül is jelen van a veszély, például ha fürdőszobai vízmelegítőnk is van. Az év minden szakaszában elengedhetetlen, hogy berendezéseinket évente szakemberrel ellenőriztessük, karban tartsuk! Ez vonatkozik a levegőutánpótlásra és a kémény megfelelő műszaki állapotára is!