Tapétázunk? Tapétázzunk! – Milyen fajta tapéták vannak és mit érdemes róluk tudni?
Tavasszal sokan kezdenek gondolkodni azon, hogy belevágnak valamilyen felújításba a lakásban, a tapétázás pedig még mindig a leglátványosabb ilyen jellegű tevékenység. A tapétázás számos előnyt kínál a festéshez képest, elég csak a különféle mintákra, stílusokra vagy épp a felület minőségére gondolni. A tapéták anyagát tekintve is elég széles a választék, ezért jó ha tudjuk hogyan kell a különféle anyagú tapétákat felhelyezni a falra. Az alábbi cikkben összegyűjtöttük, hogy milyen fajta tapétákkal találkozhatunk, ha vásárolni megyünk. Mivel a választék elég széles, így jó ha felkészülünk egy kicsit mielőtt útnak indulunk – vagy böngészni kezdünk az interneten.
A legyakoribb tapéták
Papír tapéta
Az egyik legrégebbi tapétafajta amit kapni lehet; a színeket és a mintázatokat tekintve óriási választék van belőlük a tapétaboltok kínálatában és az interneten is. Az árakat tekintve ugyancsak óriási a szórás: egy szabványos 10,5 méteres tekercs már pár ezer forinttól kapható, de nem ritha, hogy több tízezer forintot kérnek egyetlen tekercs tapétáért. A papír tapéta nem túl strapabíró, emiatt repedezett falfelületre vagy vizes helyiségbe nem igazán alkalmas. Papír tapéták között találunk olyat is, ami kétrétegű; ez fajta kicsivel strapabíróbb. A papír tapéta felhelyezése során ügyeljünk arra hogy a falat és a tapétát is meg kell kenni ragasztóval de legyünk nagyon óvatosak mert a tapéta a ragasztózás következtében “össze ugorhat”.
Vlies tapéta
A vlies tapéta talán az egyik legkedveltebb tapétafajta mostanában; rugalmas és erős rostszálas anyagból készül (cellulóz vagy poliészter), ezért igen tartós, a kisebb mozgások hatására sem szakad el vagy reped meg. Gipszkarton felületek borítása esetén kimondottan ajánlott ez a fajta tapéta. Vlies tapéta felrakása esetén nem szükséges ragasztóanyaggal bekenni a tapétát, elég elegendő, ha csak a falat kenjük be. Ha le szeretnénk venni a tapétát a későbbiekben, akkor sincs probléma, mivel a vlies tapétát könnyen le lehet húzni a falról – példáéul egy következő felújítás során. Ez a tapéta fajta méret- és színtartó, valamint jó a levegő és vízpára átbocsátó képessége. Vlies tapétát akár vizes helyiségekben is elhelyezhetünk, egyedüli kritérium, hogy amikor a tapétát felragasztjuk, akkor a falnak száraznak kell lennie
Vinyl tapéta
A vinyl tapéta sima vagy domború műselyem fedőréteggel készül papír hordozóra. A tapéta felrakása során a falat és a tapétát is be kell kenni a ragasztóval; olyan ragasztót kérjünk a boltban, ami kimondottan ehhez a fajta tapétához alkalmas. A vinyl tapétát általában azért szokták szeretni, mert nagyon tartós és könnyen tisztítható tapéta fajta, konyhába étkezőbe vizes helyiségbe is kiválóan alkalmas. Felülete könnyen tisztítható és ellenáll a kisebb karcoknak vagy horzsolásoknak is.
Textil tapéta
A textiltapéta talán az egyik leggyönyörűbb tapéta fajta; alapját papír hordozó képezi a gyártási folyamat során erre viszik fel a finom textilszálakat. Tapintáa rendkívül finom, az ilyen tapéták nagyon stílusosak, ennélfogva az áruk sem épp olcsó. A textiltapéták felülete amellett, hogy védi a falat rendkívül jól szellőzik könnyen mosható, sőt akár porszívóval is tisztítható. A textiltapétákat gyakorta használják például szállodákban is, a változatos szín és mintaviláguk miatt kifejezetten közkedvelt ez a fajta tapéta.
Bambusz tapéta
Drága és egyedileg készült tapéták, amelyek általában kis szériában készülnek. Bambusz tapéták. Természetesen környezetbarát falburkoló anyag, amely engedi lélegezni a falat; felületük texturált, de ennek ellenére természetesen könnyen tisztántartható. A felhelyezés során a tapétát kell megkenni ragasztóval, majd öt-tíz percet érdemes várni, hogy a hordozó papír rugalmassá váljon. Ezt követően lehet a tapétát a falra felhelyezni; a tapétát átfedés nélkül helyezzük fel. Egy jó tanács végére: a bambusz tapéták a száliránnyal merőlegesen ollóval is vághatók.
Festhető tapéták
A festhető tapéták közös jellemzője hogy a végleges felület kialakításához nem elegendő pusztán csak felrakni a tapétát a falra, hanem a felrakást követően a tapétát le is kell festeni.
Fűrészporos tapéta
A fűrészporos tapéta valójában egy két rétegű papír tapéta, aminek a rétegei közé a gyártás során fűrészport szórnak. A tapéta a kilencvenes években nagyon gyakori volt irodaházakban aztán később átkerült a lakóingatlanokba is, majd a kétezres évek közepe felé visszaszorult. (sőt eléggé megosztó is lett, valaki ma már kimondottan nem kedveli ezt a fajta tapétát). A fűrészporos tapéta viszonylag könnyen felragasztható a repedéseket egyenlőtlenségeket jól eltakarja a szemcseméret változó különféle kivitelekben lehet kapni; vannak finom közepes illetve durvaszemcsés változatok is.
3D tapéta
A 3D festhető tapéta is tekercsekben kapható, a falra való felrakást követően hagyjuk megszáradni, majd ezt követően tetszőleges színűre lehet festeni. A 3D festhető tapéta egyedi textúrát kölcsönöz a falnak. Nem a leggyakrabban választott megoldás egy komplett szoba díszítésére, de a lakáson belül egy-egy falat vagy falszakaszt (pl. TV vagy ágy mögött) ezzel a módszerrel is ki lehet alakítani.
Üvegszövet tapéta
Az üvegszövet tapéta egy rendkívül erős, a környezeti hatásoknak is nagymértékben ellenálló tapéta fajta. Családi házakban, illetve magán lakásokban ritkábban szokták alkalmazni; közcélú létesítményekben – irodaházakaban, színházakban, mozikban, bevásárlóközpontokban gyakoribb, ugyanis ezeken a helyeken nagyobb igénybevételnek vannak kitéve a falfelületek. A tapétát a felragasztás után több rétegben is át lehet festeni.
Speciális tapéták
Speciális tapétára leginkább az a jellemző hogy egyrészt nem túl gyakoriak másrészt általában valamilyen egyedi réteg igényt hivatottak kielégíteni.
Öntapadós tapéta
Az öntapadós tapétára jellemző, hogy – mint az a nevéből is adódik – öntapadós, azaz a tapétának a hátsó felülete ragasztóval van ellátva, a felragasztásához nincs szükség külön tapétaragasztóra. Az öntapadós tapétát nemcsak a falakon lehet használni, hanem például beltéri ajtókat is feldobhatunk vele. Mivel nem csak „fa utánzatú” öntapadós tapéták léteznek, így – viszonylag kis befektetéssel – izgalmas vagy épp inspiráló hangulatot tudunk teremteni velük az otthonunkban.
Fotótapéta
Fotótapéta az ügyfél igényei alapján, tetszőleges méretben gyártott egyedi poszter, ami a kiválasztott falfelületet teljes mértékbens lefedi. A gyártás során a képet függőleges sávokra bontják, majd kinyomtatják. A sávokat egymás mellé helyezve áll össze a falon a “nagy kép”, vagyis az eredeti fotó. Fotótapéta alapanyaga általában valamilyen jó minőségű papr vagy műanyagfólia; a felrakásánál ügyeljünk arra hogy a fotótapéta megnyúlhat és elszakadhat, ezért legyünk nagyon óvatosak; ha szükséges akkor inkább kérjük szakember segítségét a fotótapéta felrakásánál.
Kenhető tapéta
A kenhető tapéta (vagy folyékony tapéta) felülete nagymértékben textúrát megjelenése egyedi és megismételhetetlen. A kenhető tapéta egy különleges tapéta fajta; felhelyezése a többi tapétával összehasonlítva merőben más technológiát követel meg. A tapéta kiválóan alkalmas a falon található repedések és kisebb hibák elfedésére, mivel homogén felületet ad; a fal előzetes glettelése és csiszolása nem szükséges. A tapéta felhordása előtt a falat célszerű vízzáró festékkel lekenni, majd a folyékony tapétát az így előkészített felületre glettelő lapáttal felhordani. A tapéta anyaga textil vagy textilhulladék, amit ragasztóval kell összekeverni. (Kvázi olyan, mint egy színes glett) A felhordott anyagot 3-4 napig kell hagyni száradni.
Hőszigetelő tapéta
A hőszigetelő tapéta polietilén habból készül, fő feladata nem a díszítés, hanem a szigetelés. Ha ilyen tapétát rakunk a falra, akkor azt utána még felület kezelni kell valamilyen más módon, például gletteléssel és festéssel. A hőszigetelő tapéta előnye, hogy az apróbb repedéseket elfedi – és természetesen szigetel.