Tavaszi felújítás a kertben I. rész – Fabútorok és pagodák
Itt a tavasz! Egyre többen vesszük újra birtokba a kertet és vele együtt a kerti bútorainkat is. A tél azonban nem múlt el nyomtalanul, előfordulhat, hogy a fából készült bútorokat – kisebb vagy nagyobb mértékben – fel kell újítani, mielőtt újra használatba vennénk őket. Érdemes némi időt szentelni a kerti bútoraink állagmegóvására, mert ha rendesen karban vannak tartva, akkor éveken át kitartó társa lehet a családnak. Lássuk mire érdemes figyelni!
Fából készült bútorok a teraszon
Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb teraszunk van, annál több kerti bútor fér el rajta. Kis terasz, kevés bútor – nagy terasz, sok bútor. Amíg egy kis teraszon mindössze csak egy asztalnak és néhány széknek van hely, addig egy nagyobb teraszon bőven elfér egy pár kényelmesebb karosszék vagy pad is. Amennyiben a kertünkben medence is van, akkor nem lehet kérdés, hogy napozóágyakat is vásároltunk hozzá. A „kertibútor portfólió” viszont – amennyiben minden fából készült – időről-időre törődést igényel.
Pergolák és pagodák
Mivel a kerti pagodákat és pergolákat nem tudjuk sem letakarni sem pedig télire bevinni a házba – mivel ezek fixen kint vannak a kertben – állagmegóvásukól évről-évre gondoskodni kell. A fa szerkezeteket folyamatosan éri az UV-sugárzás, folyamatosan kapják az esőt, a szelet, télen a havat; egyszóval kapnak hideget, meleget. Amennyiben nem tartjuk karban őket, akkor nagyon hamar tönkremennek. Ha ilyen bútorokat tervezünk vásárolni, akkor kalkuláljuk be, hogy ezek karbantartására fokozottan figyelni kell. Ha nem szeretnénk ezzel bajlódni, akkor vásároljunk alumíniumból készült pergolát vagy fémvázas pagodát.
Mikor kell felújítani a kerti bútorokat?
A felújítás szükségességéről úgy győződhetünk meg legegyszerűbben, hogy előzetesen szemrevételezzük a kerti bútorainkat.
- Amennyiben azt látjuk hogy a kerti bútorok színe, illetve a felületkezelés állaga még megfelelő – nincsen rajtuk jelenetős kopás vagy elszíneződés, a festék vagy lakk nem pattogzott le – akkor szerencsénk van! A kerti bútorok felújítása egyelőre még nem esedékes.
- Ha viszont azt látjuk hogy kerti bútoraink színe megkopott, a lakkréteg lepattogzott, a felületen repedéseket is látunk, illetve a fa felületek elszíneződtek, netán érdessé váltak, akkor eljött az ideje a kerti bútoraink felújításának. Még nagyobb a probléma, ha a faszerkezet megvetemedett vagy elkorhadt és esetleg szükségessé válik egyik-másik elem cseréje. Ilyen esetekben ne halogassuk a felújítást!
Kerti bútorok felújításának lehetőségei
Ahogy telnek-múlnak az évek a kültéren használt bútorok a nap hatására besötétednek vagy épp elveszíthetik színüket, megfakulnak; víz hatására pedig elkorhadnak. felújítás során első lépésként érdemes a felületüket kisebb vagy nagyobb mértékben megcsiszolni, illetve a repedezett korhadt darabokat kipótolni. Ezt követően kezdhetjük meg a fafelületek konzerválását.
Lenolajkence
A lenolajkence az egyik legrégebbi fakonzerváló anyag; lenolajkencével akár évente átkenhetjük a kerti bútorainkat, biztosan nem ártunk vele nekik; olyan mint, amikor kézkrémet kenünk a kezünkre.
A lenolajkence igen közkedvelt, nem drága és cserébe jó minőségű. Nem veszélyes anyag, nincs káros hatása az egészségre. Kiáló felületkezelő folyadék, a fa színe egy kicsit sötétebb lesz, akár alapozáshoz is használható. Amennyiben a bútor már jobban meg van kopva és nagyobb javítást igényel, akkor viszont más anyagokkal is kell dolgozunk.
Gombakezelés
Amennyiben a kerti bútorok felülete már jobban megsérült és meg kell csiszolni, akkor a csiszolást követően érdemes a gombakezeléssel kezdeni a felületvédelmet. (Valódi gombakezelést csak un. “merítéses módszerrel” lehet elérn, azonban otthon erre nincs lehetőség ezért maradnak a különféle ecsettel felhordható gombakezelő anyagok). A gombák, valamint a különféle fakárosító férgek és rágcsálók elleni védelem érdekében a gombakezelés képezi annak a “bevonatrendszernek” az első szintjét, amivel a faszerkezeteket meg tudjuk védeni.
Beeresztés
A gombakezelést követően következhet a beeresztés vagy más néven pórustömítés. A beeresztés során a pórustömítéssel pótolni tudjuk a kiszáradt fa olajtartalmát, illetve ezzel a művelettel lezárhatjuk a fa felületét. Erre a célra kimondottan alkalmas az előbb említett lenolajkence egy-két rétegben felhordva. Ügyeljünk rá, hogy a felesleget ne felejtsük el letörölni, mert gátolja a festékek és lakkok megfelelő tapadását. Szabsd levegőn egyébként gyorsan szárad.
Festés – lakkozás
A beeresztés követően nem marad más hátra mint a festés vagy pácolás és végül a felület lakkozása – igény szerint. A fedőréteg feladata többek között az UV sugárzás elleni védelem és a vízlepergető hatás biztosítása. A faanyagok védelmét szolgáló fedőfestékeket általában két rétegben szoktuk felkenni. Oldószeres és vízesbázisú kivitelben is kaphatók, mi inkább az utóbbit javasoljuk.
Cikksorozatunk második részében a kültéri fa épületszerkezetek felújításáról – kerítésekről, teraszburkolatokról, korlátokról, zsalugáterekről – fogunk bővebben beszélni.