Tavaszi megújulás – tippek és tanácsok a festéshez
Tavasszal, ha egy kis frissességet szeretnénk varázsolni otthonunkba, megéri belevágni a falfestésbe, hiszen alacsony költségvetéssel és minimális időráfordítással is óriási változást érhetünk el az otthonunkban. Hangulatunk is más lesz, ha a tiszta és szép színekben pompázó falak közé érkezünk haza esténként.
Hogyan álljunk neki?
Mindenekelőtt gondoljuk végig és határozzuk meg a költségkereteket. A költségvetés elkészítésénél az egyik leglényegesebb szempont, hogy mi magunk tervezzük-e elkészíteni a munkát, vagy inkább szakemberre bízzuk. A döntés pénztárcánktól függ, a munkadíj borsos is lehet, de ha nincs gyakorlatunk a festésben, és a munkálatokra szánt költségkeret lehetővé teszi, akkor érdemes szakembert megbíznunk. Egy profi festő megbízása esetén nemcsak a végeredmény lesz tökéletes, de az előkészületeket is elvégzi helyettünk. Lefedi a bútorokat, a padlót, a nyílászárókat, mindent, amit meg kell óvnunk a festés során, és így sokkal könnyebb lesz majd a festés utáni takarítás.
Bár a falak festése olcsó módja annak, hogy egy szobának egyedi megjelenést adjunk, mégsem mindegy, hogy milyen minőségű alapanyagokat használunk. Költségvetésünk elkészítése során ne csak az árat tartsuk szem előtt, hanem ügyeljük arra is, hogy minőségi alapanyagokat válasszunk. A falfestés általában diszperziós festékkel történik, de a könnyű tisztíthatóság miatt egyre népszerűbbek a latex alapanyagú festékek is. Nem érdemes a legolcsóbb festéket választani, mivel gyakran előfordul, hogy egy nagyon kedvező áru festékkel több rétegben is le kell festeni a felületeket, így semmit nem spórolunk, sőt, jobban megéri egy drágább, de minőségi festéket választanunk.
Az anyagmennyiség kiszámítása
A szükséges anyagmennyiség kiszámításához már sok helyen elérhetünk megbízható kalkulátorokat – így a felujitasom.hu oldalán is segítséget kaphatunk. De tájékozódhatunk a festék dobozán található leírásból, és tanácsot kaphatunk a szakkereskedésekben is.
Az anyagmennyiség kiszámolásánál nem mindegy, hogy festett fal átfestéséről van-e szó, vagy a falfelület alapozását is mi végezzük el. Az előbbi esetben, ha sötétebb tónusú falat szeretnénk világosabbra festeni, akkor a tökéletes fedés érdekében több réteggel számoljunk. A falakat egyenként mérjük le, ha abban gondolkodunk, hogy nem azonos szín kerül az összes falra és a mennyezetre. Gondoljunk a későbbi javításokra is, és mindenképpen vegyünk egy kicsivel több festéket, mint amennyi feltétlenül szükséges.
A vizes, párás helyiségek
Ha a fürdőszoba vagy a konyha festésében gondolkodunk, keressünk olyan festéket, amelyik víz-lepergető és páraáteresztő. Az előrelátás bőségesen megtérül, ezzel ugyanis megakadályozhatjuk a fal későbbi penészesedését.
És akkor jöhet színválasztás
Döntés előtt érdemes végiggondolni, hogy a választott szín megfelel-e a helyiség méretének. Kisebb lakásokba a világosabb színeket javasolják, ezzel szemben a nagyobb felületek elbírják a merészebb, markánsabb, sötétebb árnyalatokat is. A falszín meghatározza a szoba hangulatát, ha nyugodt, békés hangulatot szeretnénk, válasszunk kékes vagy semleges árnyalatot. Ha energiát sugalló, vibráló helyiségben érezzük otthon magunkat, akkor az élénk, merész színek is számításba jöhetnek.
Abban, hogy hogyan mutat majd a falon a kiválasztott szín, sokat segíthetnek az ingyenesen elérhető színkártyák. Ha biztosra akarunk menni, válasszuk ki a nekünk tetsző színeket, vigyük haza és ragasszuk fel őket a falra. Hasonlítsuk össze a különböző árnyalatokat különböző napszakokban, illetve különböző fényviszonyok mellett. Ha még így sem tudjuk, hogy sikerült-e eltalálnunk a megfelelő tónust, akkor vegyük meg az elérhető legkisebb kiszerelést a kiválasztott festékből, és vigyük fel egy nagyobb falfelületre. Előfordulhat, hogy alábecsüljük egy szín erősségét, és csak a nagyobb felületen tűnik fel, hogy például. a választott szín túl erőteljes, domináns. A próbafestést a változó fényviszonyok mellett is le tudjuk tesztelni, és rájöhetünk, hogy akár árnyalatnyi változtatások is nagy különbségeket jelentenek.
A sorrend és az eszközök
Először minden esetben a mennyezetet fessük le, és csak azután következzenek az oldalfalak. Így el tudjuk kerülni a bosszantó festékfolyásokat és pöttyöket a frissen festett falon. Ha már kész a mennyezet, kisebb hengerrel vagy ecsettel folytassuk a sarkoknál és az éleknél. Ha ez is elkészült, jöhetnek az oldalfalak.
Nem mindegy, hogy milyen hengert használunk. A kereskedésekben találunk különböző méretű, hosszabb és rövidebb szálú változatokat is. A hosszabb szálú hengert használjuk az egyenetlen, vakolt vagy fűrészporos tapétával fedett felületekre, a rövidebb szálúakat pedig az egyenletes, sima falak festéséhez. Nagy felületek esetén dolgozzunk nagyobb hengerrel, a kisebb hengereket a nehezen hozzáférhető területeken, radiátorok, ajtók, ablakok környékén használhatjuk.
A legtöbben a falfelületekre vizes bázisú diszperziós festéket használnak, ezek nagy előnye, hogy egyszerűen felhordhatók, kiválóan fednek és élénk színek is kikeverhetők belőlük. Erősen igénybe vett helyiségekbe vagy ha kisgyerekek, háziállatok is élnek velünk, jó megoldás lehet a latex alapú festék. Ez ugyanis ellenálló, és a foltoktól egyszerűen, egy vizes ruha segítségével megszabadulhatunk.