Teljeskörű lakásfelújítás – Attila története
Saját lakásfelújításunkról beszélni izgalmas téma, hiszen ez egy olyan projekt, amely hosszú hónapokig, akár évekig is eltarthat. Szerencsére a mi felújításunk nem tartott annyira sokáig, mint amennyire előre terveztük, de még így is sok tapasztalatot és élményt szereztünk.
Úgy döntöttünk, hogy teljesen felújítjuk a házunkat vidéken, így minden szobát át kellett alakítanunk. Először is az egész lakást ki kellett takarítanunk és minden bútort kivenni az adott szobákból. Az első dolgunk az volt, hogy felmértük a helyzetet, hogy milyen állapotban van az ingatlan, milyen szükséges javításokra van szükség, és hogyan tudjuk a legjobban kihasználni a rendelkezésre álló teret.
Az első lépés az volt, hogy kiválasztottuk a megfelelő szakembereket a munkálatokra. A barátomnak volt egy ismerőse, aki már több hasonló feladatot is sikeresen teljesített, így őt bíztuk meg a feladattal. Az épület szerkezete volt az első, amire figyelmet kellett fordítani, hogy biztonságos legyen és megfeleljen az előírásoknak. A szakember ellenőrizte az épület állapotát és javaslatot tett azokra a területekre, amelyekre javításra vagy átalakításra volt szükség.
Miután az épület alapját megvizsgáltuk, a munkálatok következő lépése az volt, hogy kiválasztottuk a megfelelő anyagokat és bútorokat, amelyekkel új stílust és design-t akartunk adni az otthonnak. Ebben a fázisban sokat tanultunk a színkombinációkról, a bútorok stílusairól és azok elhelyezéséről, hogy a helyiség tágasnak és harmonikusnak tűnjön
A munkálatok során sok nehézséggel szembesültünk, különösen az áram- és vízvezetékkel kapcsolatban. Sokszor előfordult, hogy olyan területeken találtunk problémákat, amelyekre nem számítottunk, és ez okozott némi fejfájást a tervezés és a költségvetés szempontjából.
Az első nagyobb munkálat az volt, hogy szakember segítségével a lakás összes vezetékét kicseréltük, amelyhez fel kellett bontanunk a padló és a falak egy részét is. Ez az első nehézségekkel teli rész volt a felújításunk során, mivel a régi vezetékek eltávolítása és a helyükre való új csövek beépítése együtt járt azzal, hogy át kellett alakítanunk a falak és a padlók szerkezetét is. Ez az első nagyobb feladatunkat jelentette a felújítás során, és komoly tervezést igényelt.
Miután az elektromos vezetékekkel kapcsolatos munkálatok befejeződtek, elkezdtük a falakat glettelni és festeni, amely az egész lakásra kiterjedt. Ez a munka sem volt könnyű, hiszen az összes falat le kellett venni a régi tapétákról, majd a falakat simára kellett csiszolni és kijavítani az apróbb repedéseket. Ezután két rétegben felvittük a glettelést, majd az egész lakást átfestettük. Az új színek és a friss festék olyan hangulatot varázsoltak a lakásba, amit korábban nem éreztünk.
A lakás felújításának egyik legérdekesebb része az volt, hogy a régi fürdőszobát teljesen újra kellett alakítanunk. Az egész fürdőszobát le kellett bontanunk, és újra kellett alakítanunk az alaprajzát. A régi kád és mosdó eltávolítása után egy modern zuhanyzót és egy új wc-t szereltünk be.
További nehézség a munka folyamatosságának biztosítása volt, hogy a munka minél hamarabb befejeződjön. Az idővel való gazdálkodás kihívást jelentett, hiszen a munkálatok minden részletére oda kellett figyelni, és a munkálatoknak egy koordinált folyamatban kellett zajlaniuk.
Ha újra meg kellene csinálnom a lakásfelújítást, akkor azon változtatnék, hogy még részletesebben foglalkoznék a tervezéssel, hogy pontosabban tudjam, milyen anyagokra és bútorokra lesz szükségem, és milyen munkafolyamatoknál van szükségem további szakemberek segítségére.
A felújítás legfontosabb szereplői azonban a barátok és családtagok, akiknek segítségük nélkül elképzelhetetlen lett volna a felújítás. Az egész procedúra ugyan fárasztó, hosszú és költséges volt, azonban biztos vagyok benne, hogy hosszútávon megéri a befektetett munka. A család számára ez egy élmény is volt, ami mindannyiunknak emlékezetes fog maradni sokáig.