Zuhanykabin vagy épített zuhanyzó? – Melyik a jobb választás?
Zuhanykabin vagy épített zuhanyzó? A fürdőszobában indul és zárul a napunk, fontos része az otthonunknak, és sok esetben csupán egyetlen jut belőle egy egész családnak. Nem mindegy tehát, hogy hogyan használjuk ki a rendelkezésünkre álló négyzetmétereket. Már a tervezésnél érdemes alaposan átgondolnunk, hogy mire van szükségünk, és mi az, ami ebből valóban meg is valósítható.
Mérés, tervezés
Az első lépés, hogy pontos adataink legyenek az adott helyiségről. Megkönnyítjük a saját dolgunkat, ha alaprajzzal indulunk el vásárolni, és van elképzelésünk a leendő fürdőszobánk stílusáról is. A legtöbb szalonban már 3D-s látványtervet is készíttethetünk, így vizualizálhatjuk, hogy mi várható az elvégzett munkák után.
Az épített zuhany előnyei
Az épített zuhanykabin elsősorban azért praktikus, mert nem kell előre megszabott méretekhez igazodnunk, a szabványméretnél akár jóval nagyobbat is építhetünk. Bármilyen stílusban kivitelezhető, így az egységes fürdőszobakép kialakítása is egyszerűbb ezzel a megoldással. Ha igény van rá, a teljes akadálymentesítés is megvalósítható, így gyerekek, idősek vagy mozgáskorlátozottak is egyszerűbben használhatják. Egy ilyen típusú zuhanyban elférnek az extra elemek is, mint például egy masszázspanel vagy egy esőztetőfej. Meghatározhatjuk, hogy hová szeretnénk a polcokat vagy a tisztálkodást segítő ülőkét építeni. Tartósabb megoldás, mint a zuhanyfülke, egyszerűbb a tisztán tartása, és kevésbé penészedik. Jó kivitelezéssel számos tipikus fürdőszobai probléma elkerülhető, de ehhez minőségi anyagokra, gondos tervezésre és pontos megvalósításra van szükség.
Zuhanytálca vagy burkolt padló?
Mindkét megoldásnak vannak előnyei és hátrányai, ezért a megvalósítás előtt mérlegeljünk, hogy az igényeinkhez és a fürdő méretéhez mi a legideálisabb. Az épített zuhanynál a padló váltja ki a tálca funkcióját. A burkolat lerakásánál fokozottan figyelni kell a megfelelő lejtésre, hiszen könnyen uszodává válhat a fürdőnk zuhanyzás után. Sokan a biztonságosabb vízelvezetés miatt padkát is építenek, így – főleg nagyobb család esetében – elkerülhető a folyamatosan vizes padló. A zuhanytálca anyaga nagyban befolyásolja a tartósságot. Míg a műanyag hamarabb elhasználódik és a vízkőtől is nehezebben tisztítható, úgy például egy öntött márvány sokáig szép marad, és a tisztán tartása is egyszerűbb. Létezik burkolható zuhanytálca, aminek az a legnagyobb előnye, hogy megteremthető a teljes összhang a padlóval.
A zuhanykabin előnyei
Rengeteg zuhanyfülke közül választhatunk, de érdemes tartós és igényes darabra beruházni, így hosszú évekig élvezhetjük zavartalan működését. Míg az épített zuhanynál nagyon kell figyelni a vízszigetelésre és a lejtésre, a zuhanyfülke esetében sokkal egyértelműbb ezek megvalósítása. A kabin kényelmes és biztonságos, egyben kisebb benne a csúszásveszély. Előnye még a helytakarékosság és a viszonylag egyszerű cserélhetőség. A zuhanykabin mérete általában 80×80 vagy 90×90 cm, de – magasabb árkategóriában – léteznek a szabványnál nagyobbak is. A kabint gyakran a zuhanytálcával együtt kínálják, de előfordulhat, hogy külön kell megrendelnünk, emiatt ne felejtsük el megkérdezni, hogy mi tartozik a kiírt árba. Ha online rendelünk, és nincs szakszerű bolti segítségünk, figyeljünk rá, hogy nem minden zuhanytálca kompatibilis minden zuhanykabinnal. Általában egyazon gyártó termékei közül válogassunk, hogy biztosan társíthatóak legyenek egymással, és ne a beépítéskor érjen bennünket kellemetlen meglepetés.