8 szokás, amely csökkenti a mosogatógép élettartamát
Egy mosogatógép hosszú távú befektetés, ami óriási könnyebbséget hozhat a mindennapokba. De sajnos akaratlanul is elkövethetünk néhány olyan hibát, amivel csökkenthetjük ennek a háztartási gépnek az élettartamát.
1. Nem tisztítjuk a szűrőt
A mosogatógép állapotának megőrzéséhez elengedhetetlen a rendszeres szűrőtisztítás, ami amennyire egyszerű feladat, annyira sokat jelent. Noha tisztító munkát végző gépről van szó, maga is tisztítást igényel ahhoz, hogy megfelelően tudjon dolgozni. Az ételmaradékok és a zsiradék könnyen akadályozhatja a víz áramlását, így idővel csökkentheti a tisztítási teljesítményt. A legjobb eredmény érdekében legalább a sóutántöltések alkalmával célszerű kitisztítanunk a szűrőt.
2. Sok ételmaradék a tányérokon
A tányérokat érdemes a nagyobb darab, szilárd maradékok eltávolítása és egy gyors csap alatti öblítés után betenni a mosogatógépbe. Ezzel nemcsak hogy megkönnyítjük a gép munkáját, hanem még az élettartamát is növelhetjük, hiszen az alattomos maradékok amellett, hogy dugulást okozhatnak a csőrendszerben, károsíthatják is azt.
3. Nem megfelelő öblítő
A mosogatógépek speciális, direkt hozzájuk készült öblítőszert igényelnek. Gyakori hiba, hogy sokan egyszerű mosogatószert használnak erre a célra, aminek más a funkciója, és a túlzott habzás miatt árthat a gépnek. Szerencsére kedvező áron is remek mosogatógépbe való öblítőszereket lehet vásárolni, amik nem feltétlenül drágábbak a kézi mosogatószereknél.
4. Zárva hagyjuk két használat között
A résnyire nyitva hagyott ajtó nagymértékben hozzájárulhat a mosogatógép élettartamának növeléséhez, hiszen a szellőzés segít megelőzni a penészképződést és ezáltal a kellemetlen szagokat. A penész a mosogatógép esetében sem csupán esztétikai probléma, hiszen amellett, hogy nem higiénikus, még szerkezetileg is károsíthatja azt.
5. Durván bánunk az ajtóval
Ha a mosogatógép ajtaja nem csukódik könnyen, és mindenképpen erőfeszítés kell hozzá, akkor valószínű, hogy valami akadályozza a megfelelő záródást. Ilyenkor inkább nézzük meg, hogy egy edény, tányér vagy evőeszköz nincs-e útban. Az is lehet, hogy szennyeződés gátolja az ajtó záródását, így alaposabb szemrevételezésre lesz szükség. Az erőltetett ajtózárás semmiképpen nem tesz jót a mosogatógép alkatrészeinek.
6. Mosogatás közbeni ajtónyitás
Véletlenül ott maradt egy villa a konyhapulton, és már elindítottuk a programot? Talán az tűnik a legegyszerűbb megoldásnak, ha gyorsan kinyitjuk a mosogatógép ajtaját, és betesszük a használt evőeszközt. Ez nem gond, ha csak ritkán történik meg, a rendszeres program közbeni ajtónyitás azonban vízkiáramláshoz vezethet, sőt az elektronikában is kárt tehet.
7. Furcsa hangok figyelmen kívül hagyása
Szokatlan hangot ad a gép mosogatás közben? Ha egyszeri esetről van szó, akkor valószínűleg a helytelen bepakolás okozza a gondot – pontosabban az egymáshoz vagy a gép oldalához csapódó edények, tányérok vagy evőeszközök. Amennyiben viszont gyakran hallunk rendellenes hangot, az mindenképpen figyelmeztető jel, hogy valami nincs rendben. A gyors intézkedéssel pénzt spórolhatunk, mert nagyobb meghibásodást előzhetünk meg.
8. Túltöltés
A mosogatógép legnagyobb előnye, hogy gyorsan és hatékonyan tisztává varázsolhatjuk vele az edényeket, a tányérokat és az evőeszközöket, de csak megfelelő használat mellett. Ha egyszerre túl sok mindent pakolunk bele, akkor nemcsak a tisztítási teljesítmény csökkenhet, de hosszú távon akár a gép élettartama is. A túltöltés akadályozhatja a permetezőkarok működését és túlzottan megerőltetheti a motort.