Mikor és hogyan segít a faragasztó?
Lehet, hogy egy kis faragasztó megoldja a problémát! Nem kell azonnal kidobni az eltört vagy megrepedt fa tárgyakat. Azonban nem mindegy, hogy milyen ragasztót használunk. Jó tudni, hogy melyik típusú ragasztó mire jó, és hogyan kell szakszerűen alkalmazni.
Ami a legfontosabb:
megbízható üzletből származó, professzionális ragasztót használjunk, minden esetben olvassuk el a használati útmutatót, és csak utána lássunk neki a feladatnak. A kezelendő felületet tisztítsuk meg, csiszoljuk, ha szükséges, és készítsük elő a ragasztó használatára. Általában egy megfelelő méretű ecsettel vagy spatulával kell felvinni az kötőanyagot a javítandó részre, lehetőleg mindkét ragasztandó felületre. Az összeillesztést követően biztosítani kell a fa összepréselését vagy a megfelelő alátámasztást az előírt kötési idő végéig. Ha kinyomódott valamennyi ragasztó, akkor még frissen, egy nedves ronggyal töröljük le a felületről, mielőtt odakötne.
Beltéri faragasztó
A beltérre ajánlott faragasztót valóban ne használjuk kültéren, mert ezek a termékek nem reagálnak jól, ha nedvesség éri őket, vagy nem állandó a hőmérséklet körülöttük. A beltéri faragasztó kifejezetten bútorok, játékok vagy képkeretek megjavítására alkalmas. A gyerekjátékok ragasztásánál válasszunk olyan ragasztót, ami teljesen oldószermentes.
Bel-és kültéri faragasztó
Ez a ragasztó már kiválóan alkalmas kültéri fabútorok, bejárati ajtó és fa ablakkeretek repedéseinek javítására is. UV-álló, nem sárgul be az idő folyamán, és az időjárás viszontagságainak is ellenáll, így nem kell attól tartanunk, hogy elöregszik az illesztés. Játszótéri játékok, fa kerti szerszámok javításához is alkalmas.
Puhafa- és keményfaragasztó
A ragasztók használati útmutatójában mindig feltüntetik, hogy az adott terméket milyen fára ajánlják. Vannak olyan univerzális ragasztók, amelyek egyaránt alkalmasak puha- és keményfa ragasztásához is. Mielőtt választunk, győződjünk meg róla, hogy milyen anyagra fogjuk használni.
Gyorskötésű faragasztó
Ezeknek a termékeknek a lényege, hogy gyorsabban alakul ki a megfelelő minőségű kötés, így nem kell sok időt az összeszorításra szánni – azaz az általános ragasztóknál gyorsabban lehet velük dolgozni. Ideális megoldás, ha valami sürgősen javításra szorul – de a megadott kötési időt itt is ki kell várnunk.
Egyenetlenségeket kitöltő faragasztó
Ezek a ragasztók képesek a két ragasztandó felület közötti egyenetlenségek eltüntetésére. Sokszor előfordul ugyanis, hogy úgy reped meg a fa, hogy sérül, és a két része nem illeszthető össze tökéletesen. Ilyen esetben érdemes olyan ragasztót választani, ami ezzel a tulajdonsággal is rendelkezik.