Milyen mosdófajták vannak, és melyiket válasszuk?
A fürdőszobánk kialakításakor vagy felújításakor az egyik legfontosabb kérdés, hogy milyen legyen a mosdónk. Egy gondosan kiválasztott mosdókagyló ugyanis nem csupán egyszerű kéz-, arc- és fogmosásra szolgál, hanem esztétikus központi eleme is lehet a fürdőszobánknak.
Falra szerelhető mosdó
A hagyományosnak számító, legelterjedtebb fajta. Olcsó, könnyen beszerezhető és felszerelhető, sok tekintetben praktikus. A legtöbben erre gondolnak a mosdókagyló kifejezés hallatán – annak ellenére, hogy már más fajtái is népszerűek lettek.
Az ilyen mosdókat kifejezetten falra szerelésre tervezték, így bútorba építésre nem alkalmasak. A hagyományos mosdók szifonjának eltakarására porcelán szifontakarót vagy mosdólábat használhatunk, ha szeretnénk. A mosdó alatti helykihasználást alátolható bútorral oldhatjuk meg, ám érdemes ügyelnünk arra, hogy a kagyló külső élén lefolyó víz a szifonnál fog kikötni, így eláztathatja a bútort.
Beépíthető mosdó
Ezeket – a falra szerelhető mosdókkal ellentétben – kifejezetten arra találták ki, hogy fürdőszobabútorba vagy épített pultra kerüljenek. A megfelelő darabot is ahhoz mérten tudjuk kiválasztani, hogy pontosan hová szeretnénk beépíteni.
Az épített mosdópultok gyönyörű, luxushatást kelthetnek a fürdőszobánkban, ráadásul egy mosdó alatti szekrénnyel együtt praktikus tárolóhelyül is szolgálnak. Mindössze arra kell figyelnünk, hogy a mosdót körülvevő fedőlap kivágása milliméterpontos legyen, és a mosdó nyílása megfeleljen a beépítési sablonnak. (Túl kicsi nyílásba értelemszerűen nem tudjuk beilleszteni a mosdót, a túl nagy pedig akadályozza a tökéletes ragasztást.) A leragasztott mosdót mindenképpen szigeteljük körbe, hogy elejét vegyük a vízszivárgásnak.
Ráépíthető mosdó
Egyre nagyobb népszerűségnek örvendnek a ráépíthető mosdók, amik kerülhetnek pultra vagy bútorra, a szerelésük pedig látható vagy rejtett konzollal is megoldható. Előnyük a hagyományos megoldással szemben, hogy alattuk és mellettük ugyanúgy adott lehet a praktikus tárolási lehetőség, a beépíthető modelleknél pedig jóval karakteresebbek, hiszen sokkal inkább érvényesül a mosdó formája és színe.
Változatos, szemet gyönyörködtető ráépíthető mosdók közül választhatunk, ám cserébe előre mérlegelnünk kell, hogy milyen magasságban szeretnénk használni. Az egyik leggyakoribb probléma ugyanis a ráépíthető mosdókkal, hogy túl magasra kerül a peremük, így nem kényelmes őket használni, ráadásul emiatt több víz fröccsen ki.
Szárnyas mosdó
A szárnyas mosdó „szárnyai” pultként szolgálnak, tehát ez egy olyan megoldás, ami egyben biztosítja számunka a mosdót és a könnyen tisztítható, vízbiztos pultot. Noha szárnyas mosdóból nincs annyiféle modell, mint a többi fajtából, azért elég széles a paletta ahhoz, hogy akár duplát vagy aszimmetrikusat válasszunk. A szárnyas mosdó is kerülhet bútor tetejére – bár a klasszikus modelleknél az elülső, íves részt nem lehet beépíteni, így az mindenképpen „kilóg” majd a bútor síkjából –, illetve igény szerint szerelhető látszó vagy rejtett konzollal is.