6 rezsicsökkentő gyorstipp otthonunk energiahatékonyságának növelésére
A rezsiköltség csökkentése és az energiahatékonyságunk növelése sok esetben jóval egyszerűbb – és olcsóbb – megoldásokkal is lehetséges, mint hinnénk. Kétrészes cikksorozatunkban összefoglaljuk azokat a tippeket, amelyek kézenfekvőnek tűnnek, mégis sokan megfeledkeznek róluk.
1. Tekerjük le a termosztátot!
Hiába egyértelmű, hogy az alacsonyabb beltéri hőmérséklet kedvezőbb fűtésszámlát jelent, sajnos elterjedt tévhit, hogy a spóroláshoz fázni kell. Valójában az a helyzet, hogy már az is megmutatkozhat a rezsiköltségeken, ha 0,5-1 Celsius-fokkal lejjebb tekerjük a termosztátot.
Az energiatudatosság egyik első lépése, hogy tisztában legyünk a fogyasztásunkkal és a preferenciáinkkal – utóbbi jelen esetben azt jelenti, hogy tudnunk kell, hány fokban érezzük jól magunkat. Az egyéni igények nagymértékben eltérhetnek, hiszen valaki kifejezetten szeret például 18 Celsius-fokban aludni, míg más akár 25 Celsius-fokot is kívánnak éjszaka.
A hatékony rezsicsökkentéshez nincs más dolgunk tehát, mint megtalálni és kikísérletezni a számunkra ideális legalacsonyabb hőmérsékletet.
2. Mossunk alacsonyabb hőfokon!
Szakértői ajánlások szerint érdemes heti egyszeri 30 Celsius-fokos mosásra törekedni háztartásonként. Persze, ez kisgyermekes családoknál vagy fizikai munkát végző, esetleg sportoló családtag esetén gyakorlatilag kivitelezhetetlen, mégis jó, ha tudjuk, hogy a mosás észszerűsítésével jelentős összeget spórolhatunk éves szinten.
Ha géppel szárítunk, fontolóra vehetjük, hogy a beépített mosó-szárító program helyett külön, egymás után állítunk be egy gyorsmosást és egy szárítást, hiszen a legtöbb hétköznapi ruhahasználatból eredő szennyeződés eltávolítására ez is elég hatékony, ráadásul sokkal rövidebb ideig tart.
3. Áramtalanítsuk, amit nem használunk!
Hány olyan elektronikai berendezést tartunk folyamatosan áram alatt, amit egyáltalán nem vagy csak nagyon ritkán használunk? Nem árt tisztában lennünk azzal, hogy gyakran a készülékek készenléti üzemmódja is energiát fogyaszt, ami „sok kicsit sokra megy” alapon már számottevő lehet havi, pláne éves szinten. A megtakarításban sokat segíthetnek a kapcsolós aljzatok és hosszabbítók.
4. Sütés-főzés okosan
Az energiahatékony konyhai gépek beszerzése ugyan nem tartozik a legolcsóbb megoldások közé, összességében megtérülő befektetésről van szó. Korántsem mindegy ugyanis, hogy mennyit fogyaszt egy folyamatosan működő hűtőszekrény, fagyasztó, illetve a villanytűzhely is gyakran „mohó” energiafogyasztó.
A létező legegyszerűbb konyhai tipp egyébként, hogy használjunk fedőt, mert ezzel akár egyharmadával is csökkenthetjük az ételek elkészítéséhez szükséges energiát.
5. Energiahatékonysági alkalmazások
Ha még nem próbáltunk ki egyetlen energiahatékonyságot elősegítő appot sem, akkor itt az ideje! Ezek segítségével precízen nyomon követhetjük az energiafelhasználásunkat, és akár a háztartásunkra szabott tippeket is kaphatunk a rezsiköltségeink csökkentéséhez.
6. Elő a szőnyegekkel és a huzatfogókkal!
A szőnyegek nemcsak egy-egy helyiség hangulatát meghatározó lakberendezési kiegészítők, hanem az otthonunk energiahatékonyságát is növelhetjük velük. A szőnyeg ugyanis nem más, mint plusz egy réteg szigetelés a padlón, ami segít megállítani a padlóból felfelé áramló hideg levegőt.
Az ajtók és ablakok alá helyezhető huzatfogók is rendkívül hasznosak lehetnek ilyen szempontból, hiszen az ottani légáramlás miatt jelentős mennyiségű hőt veszíthetünk el.