Födémválasztás okosan
A födém az épület lefedését szolgáló, általában gerendás szerkezet, ami térelválasztásra és teherviselésre is szolgál egyben, így a gondos anyagválasztás és kialakítás kulcsszerepet játszik a minőségében.
Mi az a födém?
Előfordulhat, hogy nem is találkozunk a födém kifejezéssel egészen addig, ameddig nem kezdünk el építkezésen gondolkodni. Sőt, az is lehet, hogy ha generálkivitelezőt fogadunk, akkor már az építkezés bizonyos fázisában, érintőlegesen kerül szóba a téma.
A „födém” szóban ott rejtőzik a jelentése, azaz egy fedésre alkalmas szerkezeti elem. Ennek megfelelően az épület belső helyiségeinek betetőzését jelenti, ami elválasztóként is szolgál a felsőbb emelet(ek)től vagy a tetőtértől, padlástértől. Az ideális födémszerkezet tehát gondoskodik a megfelelő plafonkialakításról például a földszinti szobákban, és a megfelelő aljzatkialakításról az emeleten vagy a tetőtérben.
Mit kell „elbírnia” a födémnek?
A födémnek kellően szilárdnak és strapabírónak kell lennie a folyamatos terheléshez, nagyobb épületek esetén pedig megfelelően kell csatlakoztatni egymáshoz a födémmezőket. A cél, hogy a terhelés a lehető legnagyobb felületen tudjon eloszlani a tartószerkezeten.
Fontos szempont még a tűzállóság és az energiahatékonyság, hiszen a födém hőszigetelési tulajdonságai meghatározzák például, hogy mennyire engedi át a meleget, mennyi energia szükséges a helyiségek felfűtéséhez és melegen tartásához. Nemcsak a hő-, hanem a hangszigetelés is lényeges, elvégre senki sem szereti léptek zaját hallani a plafonon keresztül.
Milyen födémet válasszunk?
Korábban a fafödémek örvendtek a legnagyobb népszerűségnek, ám a fagerenda-alapú födémszerkezet emeletes házhoz nem a legideálisabb, valamint tűzvédelmi szempontból sem a legszerencsésebb. Előnye, hogy nagyon hamar elkészülhet, de hátránya, hogy erősítőoszlopokra vagy tartófalakra lehet hozzá szükség.
Az előfeszített vasbeton gerendás födém lényege, hogy a szabvány szerinti távolságban elhelyezett vasbeton gerendák között üreges kialakítású, lényegesen könnyebb béléstestek garantálják a nagy teherbírást. Hátránya, hogy nem minden esetben alkalmazható.
Az épület tulajdonságainak megfelelően választhatunk monolit vasbetont is – ez kifejezetten többszintes házakhoz ideális, viszont jelentősebb munkálatokat igényel, mert a kizsaluzás után jön a vasbetonszerelés, majd a betonfelület elkészítése betonágyú segítségével, több lépcsőben.
A paneles födémszerkezetek minimális betonozási anyagszükségletűek, ráadásul építés közben nem igényelnek megtámasztást, mert minden panelt a kiosztási terv szerint gyártanak le az épülethez, és csak a megfelelő helyre kell illeszteni őket. Az elemekhez viszont – méretük és tömegük miatt – daruzás szükséges, és a szállításuk sem egyszerű.