Fókuszban a beltéri világítás – legyen energiatakarékos és kényelmes
A megfelelő belső világítás kedvezően hat a közérzetünkre, segít fenntartani a motivációt és a hatékony munkavégzést, az energiatakarékos világítás pedig a környezetünknek és a pénztárcánknak is kedvezőbb. Az otthon töltött minőségi idő mindenki számára fontos – szerencsére a kényelem mellett az takarékosságról is gondoskodhatunk megfelelő típusú ledes izzók vásárlásával.
A megfelelő ledes izzó kiválasztása
Új ledes izzó vásárlásakor a foglalat és a búra mérete mellett fókuszáljunk az alábbi szempontokra is:
Fényerősség – mértékegysége: lumen (lm) Az izzókon feltüntetett lumen érték azt jelzi, hogy milyen erős fénnyel világít a fényforrás. Átlagosan elmondható, hogy egy hagyományos wolfram szálas, 40W-os izzónak 6W-os (400+ lm), egy 60W-os izzónak pedig egy 10W-os (700+ lm) ledes égő felel meg. Nagy belmagasságnál, erősebb világítást igénylő helyiségeknél már 1000 lumen feletti ledes fényforrást válasszunk, ami körülbelül egy 100W-os izzót helyettesít.
Forrás: https://optonica.hu/
Színhőmérséklet – mértékegysége: Kelvin (K)
A mindennapokban meghatározó, hogy milyen hangulatot és hatást teremtünk a világítással, ezért a fényforrás színhőmérsékletét is vizsgáljuk meg vásárláskor. Alapvető szabályként elmondható, hogy minél magasabb egy izzó Kelvin-száma, annál hidegebb, kékesebb érzetű a fénye és fordítva: minél alacsonyabb a Kelvin-szám, annál melegebb az izzó fénye.
Néhány példa arra, hogy milyen helyiségekbe milyen Kelvin-számú izzót érdemes választani:
- Meleg (2700-3200k): nyugodt, hangulatos, bensőséges – nappaliba, hálószobába válasszuk.
- Nappali meleg (3200k-4800k): valamivel hidegebb, élénk, semleges – konyhába, fürdőszobába ideális.
- Hideg (4800k-6500k): steril, éber, rideg – műhelybe, mosókonyhába érdemes használni.
Miért éri meg energiatakarékos izzókra váltani?
Egy energiatakarékos izzó átlagosan negyedannyi watt felvételével produkál annyi fényt, mint egy hagyományos típusú, szénszálas izzó. ha tehát minden fényforrásnál ledes izzókra váltunk, akkor a világítás költségeit negyedére csökkenthetjük. Bár olcsónak nem mondható, ugyanakkor egy ledes égő élettartama akár 25.000 óra is lehet, így hosszú évek telhetnek el egy-egy izzócsere között. Például: egy napi 6 órában világító izzó akár 10-13 évig is szolgálhatja a háztartást, s csak ezt követően szorul rá cserére.
Hogyan helyezzük el a különböző fényforrásokat?
Ha átgondoltan alakítjuk ki az egyes helyiségek megvilágítását, tovább spórolhatunk az energiával. Az egy pontból világító, sokizzós csillár helyett ajánlott egy közepes intenzitású lámpát alkalmazni, ami megadja az alap fényviszonyokat, mellé pedig a munkavégzés, főzés vagy a pihenés helyszíneihez célzottan, valamivel erősebb fényű lámpákat elhelyezni. Az így kialakított környezet kellemesebb, természetesebb érzetet adnak, és tovább csökkentheti az energiafogyasztást. Az esztétikai szempontokra is figyelemmel: érdemes még megjegyezni, hogy a nagyon eltérő színhőmérsékletű izzók nem adnak kellemes összhatást egy helyiségen belül.
Hogyan szabaduljunk meg a régi izzóktól?
Az energiatakarékos égők és az egyenes fénycsövek olyan speciális elektromos és elektronikai hulladéknak minősülnek, amelyek veszélyes anyagokat tartalmaznak, ezért nem kerülhetnek a kommunális szemét közé. A hagyományos, szénszálas vagy halogén izzóktól is jobb biztonságos módon megszabadulni, hiszen törékenyek, és a szemétbe kerülés után bárki könnyen megvághatja magát az üvegszilánkokkal. Jó hír, hogy országosan ma már több mint 16.000 helyszínen vesznek át használt izzókat, és gondoskodnak azok megfelelő újra hasznosításáról. A hozzánk legközelebb eső gyűjtőpontok listáját itt nézhetjük meg: https://electro-coord.hu/