4 lakberendezési alapszabály, amit érdemes megszegni
A lakberendezéssel foglalkozó szakemberek egyetértenek abban, hogy valóban léteznek olyan szabályok, amik arra jók, hogy megszegjük őket. A következőkben sorra vesszük ezeket.
A lakberendezési trendek sok tekintetben hasonlítanak a divathoz az öltözködésben. A bemutatótermek és a szaküzletek ugyanis éppúgy felkészítenek bennünket az új szezon közeledtére, mint a kifutók.
Noha a divatban is léteznek „örökzöld” irányzatok, a trendek olyan széles keretek között változhatnak, hogy ma már kifejezetten trendinek számíthat az, ami néhány évvel ezelőtt még elképzelhetetlen volt. Érdemes tehát áttekinteni, hogy mik azok a lakberendezési „alapszabályok”, amelyek hosszú időn keresztül tartották magukat, napjainkra azonban – jó eséllyel végérvényesen – elavultak.
1. „Használjunk annyira világos falszíneket, amennyire csak lehet!”
Tény, hogy a világos falszínek általában optikailag tágítják, szellősebbé varázsolják a teret. Míg ez az alapszabály sok esetben továbbra is az otthonunk előnyére válhat, az összhatás sokkal csekélyebb eséllyel lesz egyedi és magával ragadó, mint merészebb színválasztással.
Kis lakások vagy apróbb helyiségek esetén szokás reflexszerűen a fehér vagy más nagyon világos szín mellett letenni a voksunkat, viszont lehet, hogy éppen a sötétebb, drámaibb árnyalatok teremtenének hívogatóbb, otthonosabb hangulatot. Éppen ezért ez az a régi alapszabály, amit talán a legtöbben szegnek meg mostanában – vagy a lakberendezőjük tanácsára, vagy saját inspiráció alapján.
A markánsabb, akár egészen sötét árnyalatú falak az egész helyiséget képesek áttranszformálni, hiszen egyszerre csempésznek bele melegséget és eleganciát. Nemcsak az önismeret terén népszerű álláspont tehát, hogy a sötétség ellen nem küzdeni kell, hanem megszelídíteni és okosan használni azt. Nagyobb ház esetén érdemes az előszobában és a vendéghálószobában kipróbálni az erőteljesebb árnyalatokat, míg kisebb lakásnál megtehetjük, hogy csak egy falat festünk színesre, vagy esetleg a mennyezetet fehéren hagyjuk a „nyitott” hatás kedvéért.
2. „A bútoroknak illeniük kell egymáshoz.”
A legrégebbi iránymutatás szerint érdemes olyan bútorokat választanunk, amelyek teljes mértékben passzolnak egymáshoz – akár úgy, hogy egy termékcsalád tagjai. Míg ezzel valóban magazinokba illő összhatást érhetünk el, ma már korántsem ennyire „steril” a trend. A címlapokra is inkább olyan lakások kívánkoznak, amelyekben legalább egy-két elem „kilóg a sorból”.
A gyakori hibák közé tartozik, hogy a kanapéval megegyező színű és anyagú fotelek kerülnek a nappaliba. Míg régen szinte elképzelhetetlen volt, hogy ez másképp legyen, ma már lényegében elvárás, hogy minden helyiségben legyen egy központi bútordarab, ami valamilyen szempontból rendhagyó, és a többivel kölcsönösen kiemelik egymás árnyalatát vagy vonalvezetését.
Ne riadjunk meg tehát az eklektikus összhatástól – különösen az ülőalkalmatosságok terén!
3. „Egyetlen stílus uralkodjon mindenhol!”
Bár az inspirációs fotókon remekül mutathat egy adott stílusban berendezett helyiség, valójában senki sem szeretne illusztrációnak beillő környezetben élni. Éppen a stílusjegyek valamilyen szintű keveredése teszi az otthonunkat igazán a sajátunkká, igazán egyedivé.
Ne féljünk keverni a régit az újjal, a díszeset a minimalistával, a monokrómot a színessel, a szimmetriát az aszimmetriával! Nincs is szemet gyönyörködtetőbb egy modern környezetben elhelyezett vintage bútordarabnál vagy éppen egy rendhagyó formájú polcnál egy egyébként tökéletesen szimmetrikus szobában.
4. „Figyeljünk az arányok állandóságára!”
A régi lakberendezési irányelvek megkövetelték, hogy egyetlen bútordarab vagy kiegészítő se legyen „túl nagy” vagy „túl kicsi” a többihez képest. Ezzel szemben jó ideje már az a trend, hogy a fókuszpontba helyezett elem akár óriási is lehet – még kis lakásban is! Bátran játszhatunk tehát az arányokkal, mert ez is remek lehetőséget biztosít arra, hogy igazán látványossá és karakteressé tegyük a lakásunkat.
Egy hatalmas mennyezeti lámpa például egy garzon szobájába is kitűnő választás lehet, mert azzal együtt, hogy vonzza a tekinteteket, nem foglal el helyet a bútoroktól, és csodálatosan megvilágítja a teret.