Melyik jobb: a hungarocell vagy az ásványgyapot?
A hungarocell (expandált polisztirol) és az ásványgyapot (vagy más néven kőzetgyapot) is remek szigetelőanyag, így logikus kérdés, hogy melyiket érdemes választanunk. Ez több tényezőtől is függ, amiket most sorra veszünk.
Mi az expandált polisztirol?
A kőolaj feldolgozásából nyert mesterséges anyag. Kiváló hőszigetelő, csekély átmeneti nedvesség nem árt neki. Könnyű, ami nemcsak a tömegéről mondható el, hanem a használatáról is. Önkioltó, így nem terjeszti a tüzet. Előnyeiért cserébe viszont rossz páraáteresztő, és hangszigetelési képessége sem túl jó. A 80 Celsius-fok fölötti hőmérséklet és a szerves oldószerek maradandó kárt tesznek benne.
Mi az ásványgyapot?
Természetes kőzetből készül, így hosszabb ideig is kibír akár 1000 Celsius-foknál magasabb hőmérsékletet is. Szintén kiváló hőszigetelő, tűzálló, ellenáll a kémiai anyagoknak is. Szálas szerkezetének köszönhetően remek páraáteresztő, és hangszigetelő képessége sem elenyésző. A belőle készült panelek nehezek és általában nem annyira tartósak.
Homlokzati szigetelésre
Elsősorban a falazat anyaga határozza meg, hogy a hungarocellre vagy az ásványgyapotra érdemes letennünk a voksunkat. Ha például vályogházról vagy vályogot is tartalmazó vegyes falazatról van szó, akkor valószínű, hogy a jobb páraáteresztő képességű kőzetgyapotra lesz szükségünk, mert ha a hungarocell nem engedi át a belül keletkezett párát, az a falak nedvesedéséhez és penészedéséhez vezethet. Ugyanakkor ma már expandált polisztirolból készült Open rendszereket is választhatunk, amelyek tulajdonképpen kifejezetten erre a célra kifejlesztett páraáteresztő hungarocell táblák.
Noha a hungarocell hőátadási együtthatója és energiatakarékossági mutatói nagyjából megegyeznek, szempont lehet még az is, hogy a kőzetgyapot a szerkezetének köszönhetően jobban elnyeli a hangot, mint a polisztirol, ami utcafronti elhelyezkedés esetén különösen előnyös.
Ha nincs szükségünk sem páraáteresztő, sem hangszigetelő funkcióra, akkor a hungarocell is tökéletes megoldás a homlokzat szigetelésére – akár hagyományos fehér, akár jobb energiahatékonyságú, ám költségesebb szürke, grafitos változatban.
Födém szigetelésére
Itt is az építőanyag határozza meg, hogy melyik szigetelőanyagot célszerű választanunk. Az egyenletes és szabályos betonfödém gond nélkül szigetelhető hungarocellel. Fafödémnél viszont szempont lehet a páraáteresztő képesség és a tűzállóság, amit az ásványgyapot (vagy az üveggyapot) tud nyújtani.
Rendszerben gondolkodni
Nem véletlen a „hőszigetelő rendszer” kifejezés, hiszen nem csupán a szigetelőanyag típusa számít, hanem a rögzítésének módja és az ahhoz felhasznált kellékek is. A szakemberek általában azt javasolják, hogy a legjobb eredmény érdekében egyazon gyártó hőszigetelő rendszerét vásároljuk meg, és megfelelő szakértelemmel rendelkező kivitelezőre bízzuk a munkálatokat.