Vegyes falazat hőszigetelése hatékonyan
Otthonunk szigetelésének korszerűsítése kihívást jelenthet abban az esetben, ha a falak többféle anyagból készültek – hiszen adott, hogy milyen falazóanyaghoz milyen szigetelőanyagot lehet használni. Nézzük a legfontosabb tudnivalókat ezzel kapcsolatban.
Miért nem jó a polisztirol?
Noha a szokványos polisztirol (EPS, XPS vagy hungarocell) tökéletes megoldás a téglafal szigetelésére, a vályogfalnál sajnos vizesedést idézhet elő. Így ha a vegyes falazat vályogot is tartalmaz – márpedig Magyarországon a vályog és a tégla kombinációja a legelterjedtebb, esetlegesen téglából hozzáépített helyiségekkel –, nem érdemes hagyományos polisztirolban gondolkodnunk, mert a munkálatok penész megjelenését eredményezhetik, a vizesedés pedig a falak állapotának is árt.
Lehet-e vegyes a szigetelés?
Első hallásra jó ötletnek tűnhet, hogy vegyes falazatnak a szigetelése is legyen vegyes. Tehát ha az építőanyagok nem soronként váltják egymást, hanem házrészenként, akkor a téglára elméletileg kerülhetne polisztirol, a vályogra pedig kőzetgyapot. Ez azonban óriási hiba lenne, mert a hőszigetelés minden esetben egységes, osztatlan rendszerként működik; az anyagok keverése az egész szigetelést „elronthatja”.
Akkor mivel lehet szigetelni?
A vályog jelenléte megkívánja, hogy lemondjunk a megszokott, hőszigetelésre leggyakrabban használt polisztiroltáblákról – sőt nemcsak a hagyományos hungarocellről, hanem az olyan modernebb megoldásokról is, mint a zártcellás polisztirol (XPS) vagy a grafit adalékanyagos változat.
Marad a kőzetgyapot, ami a vályogfalnak az egyik legideálisabb, és téglára is jó. Hátránya, hogy költségesebb a polisztirolnál, ám ha hosszú távon is kiváló eredményt szeretnénk elérni, megtérül a befektetés.
A kőzetgyapoton kívül olyan perforált hőszigetelőanyagok is használhatóak vályogra, amelyek tulajdonképpen direkt erre a célra – vályogra vagy akár ismeretlen faltípusra – kifejlesztett perforált polisztirollemezek, esetenként felületkezelt frontoldallal. Előnyük, hogy megfelelő felhelyezés mellett garantáltan remek hőszigetelést biztosítanak, ugyanakkor tény, hogy drágábbak a hagyományos hungarocellnél.
Mit tegyünk, ha bizonytalanok vagyunk?
Ha nem vagyunk tisztában a házunk falazatának anyagával, akkor érdeklődhetünk az előző tulajdonostól, vagy akár szakember segítségét is kérhetjük a legmegfelelőbb hőszigetelési megoldás kiválasztásához.