Mit jelent a „10 éves szabály” felújításkor?
A lakberendezési irányzatok, trendek és inspirációk sokat segíthetnek az álomotthon kialakításában – de csak akkor, ha észszerűen alkalmazzuk őket.
A leggyakoribb felújítási hiba
Az álomotthon megtervezésekor könnyen beleeshetünk abba a hibába, hogy hirtelen ötlettől vezérelve tesszük le a voksunkat egy olyan megoldás mellett, ami a pillanat hevében nagyon megtetszik ugyan, ám később már egyáltalán nem bizonyul praktikusnak vagy időtállónak.
Így egy hónap, fél év vagy egy-két év elteltével kiderülhet, hogy a jelentős anyagi és időbeli befektetés ellenére mégsem tudunk teljes mértékben azonosulni a végeredménnyel, mert nem tudjuk kellően gördülékenyen élni a mindennapjainkat a felújított lakásban vagy házban. Az még a kisebbik gond, ha egyszerűen megunjuk az impulzív döntéssel kiválasztott színeket és mintákat. Sokkal nagyobb probléma, ha nem számolunk az olyan várható vagy esetleges változásokkal, mint a család bővülése, a gyerekek kirepülése a fészekből, esetleg az idős szülők odaköltöztetése.
A leggyakoribb felújítási hiba tehát az, ha a tervezési fázisban elmulasztjuk feltenni magunknak a kérdést, hogy a mostani elképzeléseink és az előre látható jövőbeli változások tekintetében milyen otthont szeretnénk magunknak tíz év múlva.
Életkor és családi állapot
Felmerülhet a kérdés: vajon honnan tudhatnánk, mi lesz tíz év múlva? A felújítás megtervezéséhez természetesen nem a jövőbelátás képességére lesz szükség, csupán logikus mérlegelésre. Az életkor és a családi állapot fontos szerepet játszik abban, hogy milyen tulajdonságokkal rendelkező lakás vagy ház praktikus a számunkra.
Egy egyetemista számára felújított otthonnak például célszerű alkalmasnak lennie egy fiatal felnőtt pár igényeinek kielégítésére, aki pedig olyan életszakaszban van, hogy gyermektervezést fontolgat a párjával, mindenképpen gondolja át, hol jut majd hely a folyamatosan cseperedő babának.
A családi otthon felújítása izgalmas közös projekt lehet, ami a legkisebbeket is lázba hozza, de nem vehetünk mérget arra, hogy a csemetéknek sokáig fog tetszeni a mostani ízlésükkel megálmodott szoba, így sokkal jobb, ha a kívánságaikat figyelembe véve mi magunk döntünk.
Ha a gyerekek korából adódóan várható, hogy a következő tíz évben kirepülnek a családi fészekből, akkor érdemes előre elgondolkodnunk a szobájuk későbbi hasznosításán. Az is árnyalhatja a helyzetet, ha előre sejthető, hogy tíz éven belül gondozást igénylő idős lesz a családban, mint ahogyan az is, ha mi magunk közelítünk a nyugdíjas éveink felé, így vélhetően a kényelem lesz az egyik legfontosabb szempont a számunkra.
Az anyagok és a technológiák időtállósága
Szerencsére az építőipar is folyamatosan fejlődik, és napról napra újabb innovációknak enged utat. A felújításhoz használt anyagok és az alkalmazott technológiák kiválasztásánál érdemes figyelembe vennünk az időtállóságot. Nem biztos, hogy a legrégebb óta használt a legjobb, mint ahogy az sem, hogy a remekül hangzó újdonságok tíz év múlva is megállják a helyüket – ráadásul az egyéni szempontjaink is sokat nyomnak a latban.
Igaz például, hogy a tégla évezredek óta kiváló építőanyag, amiből generációkat szolgáló családi házat építhetünk, de ha olyan nyaralót szeretnénk, ahol évente csupán néhány hetet töltünk, lehet, hogy a könnyűszerkezetes megoldás a legoptimálisabb a számunkra, hiszen a tervezett használat mellett az is számunkra megfelelően időtállónak bizonyulhat, viszont lényegesen költséghatékonyabb.
Az időtállóság ugyanúgy fontos szempont még a szigetelési rendszer, a nyílászárók, a tetőszerkezet vagy a burkolatok terén – gyakorlatilag az összes anyag és technológia kiválasztásakor.
Tetszeni fog tíz év múlva?
Eddig főleg praktikus szempontokat említettünk, ám nem feledkezhetünk meg az esztétikaiakról sem. A kérdés egyszerű: a felújítás várható eredménye vajon tetszeni fog nekünk tíz év múlva is? Ha nem határozott „igen” a válasz, akkor érdemes elgondolkodni rajta, hogy pontosan melyik megoldással kapcsolatban merültek fel aggályaink, és hogyan tudnánk orvosolni azokat.
Egy jól sikerült felújítás nem csupán tíz évig „szolgál”, hanem a későbbi munkálatoknak is megfelelő alapot biztosít amellett, hogy segít megőrizni az ingatlan állagát és értékét.