Őszi karbantartási munkálatok egy kertes háznál
A következő teendőlista követésével gondoskodhatunk róla, hogy egyetlen időszerű karbantartási munkálat se maradjon ki a kertes házunkban, így rengeteg kellemetlenségtől és kiadástól kímélhetjük meg magunkat.
1. Ereszcsatornák ellenőrzése és tisztítása
Az ereszcsatorna kulcsszerepet játszik az esővíz elvezetésében, ezért fontos, hogy a vízáramlás akadálytalan maradjon benne. A mindennapi szennyeződéseken túl az őszi szezonban különösen nagy veszélyt jelentenek a hulló falevelek, amelyek könnyen eltömíthetik a csatornát, így akár vízkár is keletkezhet az épületben.
A megelőzés szerencsére egyszerű: csak egy stabil létrára van szükség az ereszcsatornánk átjárhatóságának ellenőrzéséhez. Az ott látott szennyeződéseket és faleveleket gyakorlatilag kesztyűs kézzel vagy bármilyen kíméletes eszközzel eltávolíthatjuk, ami nem tesz kárt a csatorna szerkezetében. Ilyenkor érdemes szemügyre venni, hogy van-e rozsdásodás, sérülés vagy bármilyen rendellenesség.
2. A tető vizsgálata
A tető az otthonunk egyik első védelmi vonala a természet erőivel szemben. Mielőtt leesik az első hó, célszerű megvizsgálni, hogy vannak-e sérült cserepek, repedések, vagy bármi olyan probléma, amit például a nyári viharok okozhattak. Fordítsunk különös figyelmet a kémény és a szellőzőnyílások körüli részekre, hiszen akár egy apró rés is beázáshoz vezethet! Ha a zsindelyek szemlátomást kopottak, akkor biztosan tudhatjuk, hogy időszerű a tetőfelújítás.
3. Fametszés
A túlburjánzott vagy sérült fák veszélyt jelenthetnek a téli viharok során. Éppen ezért célszerű ágvágóval lemetszeni azokat az ágakat, amelyek a tető vagy a villanyvezetékek fölé lógnak. Ha ugyanis az ágak hozzáérnek a zsindelyekhez, akadályozzák a megfelelő szellőzést, ami kedvez a penész és a kártevők megjelenésének. Emiatt jó, ha az ágak legalább másfél méternyire húzódnak a tetőtől.
4. Rések és repedések tömítése
A kültéri hőmérséklet csökkenésével még fontosabbá válik az otthonunk védelme a nem kívánt légáramlatokkal szemben – arról nem is beszélve, hogy a réseken és repedéseken kívül nem csupán a hideg levegő találhatja meg az utat befelé, hanem akár a kártevők is. Kezdhetjük például az ajtó- és ablakkeretek vizsgálatával. Bizonyos esetekben akár a szigetelőszalag is remek megoldást nyújthat, de ha hosszú távú megoldásra vágyunk, megfontolandó lehet a nyílászárók cseréje.
5. Kéményseprés
A kémény fűtési szezon előtti tisztítását jobb szakemberre bízni, aki gondoskodik róla, hogy a kéményünk tiszta és jó állapotú maradjon. A tisztítatlan kémény belsejében található lerakódások ugyanis annyira ártalmasak az egészségre, hogy egy tűzeseten kívül akár másfajta tragédiát is okozhatnak.
6. A fűtési rendszer karbantartása
Az ősz a legjobb alkalom a fűtési rendszer szakszerű karbantartására. A rendszer típusától függően 1-2 évente érdemes szakembert hívni, aki ellenőrzi, hogy minden rendben van-e, és elvégzi a szükséges tisztítási, karbantartási munkálatokat. Fontos, hogy ilyenkor ne csak a kazán vagy a konvektorok ellenőrzése történjen meg, hanem a fűtési rendszer egyéb részeinek karbantartása is, például a termosztát tesztelése vagy akár szükség esetén a légtelenítés is.
7. Gardróbrendszerezés
Ugye milyen bosszantó, amikor az első igazán hűvös reggeleken értékes percek mennek el a kabát és a csizma előkeresésével? Elejét vehetjük a bosszúságnak, ha előre gondoskodunk a gardróbunk szezonnak megfelelő rendszerezéséről, tehát eltesszük a nyári darabokat, és a kezünk ügyében hagyjuk a télieket. Az eltett holmikat célszerű vákuumos zsákban, illetve páramentes helyen tárolni, hogy biztosan ne keletkezzen bennük kár jövő tavaszig.