Mire jó a geotextília?
A geotextília nem véletlenül örvend egyre nagyobb népszerűségnek: ez a filcszerű terfil anyagból készült szövet számos kertépítő és -szépítő munkálat során a segítségünkre lehet.
Mit jelent a geotextília neve?
A „geo” előtag azt jelenti, hogy föld, a textil pedig a szövet szinonimája. Összességében tehát olyan termékcsoportról van szó, amit földmunkáknál és mélyépítési munkáknál használhatunk fel könnyedén a talaj megerősítésére, stabilizálására. Segítségünkre lehet építkezésnél vagy kertrendezésnél is, így akinek kertes háza van, annál előbb-utóbb felmerül, hogy geotextilt kell vásárolnia.
A geotextília funkciói
Főleg gyomelnyomásra, esztétikus ágyások vagy ösvények kialakítására, különböző anyagösszetételű talajok elválasztására, haszonnövények rágcsálók és UV-sugárzás elleni védelmére, vakondtúrások megelőzésére, hőszigetelésre, az öntözési gyakoriság csökkentésére, az esővíz szűrésére, falak omlás elleni védelmére és víztározók hatékonyabb víztartásának elősegítésére szokás használni.
Milyen geotextíliák vannak?
Alapvetően szőtt és nem szőtt geotextilek közül válogathatunk. A nem szőttnek filcre vagy nemezre emlékeztető megjelenése van, ami jelentősen eltér a szőtt változat fényes, szálas szerkezetétől. Mindkét fajtának megvannak a maga előnyei, bár általánosságban elmondható, hogy a nem szőttek ellenállóbak a gyökerekkel és az UV-sugárzással szemben.
A geotextilek lényege, hogy kémiailag semlegesek, és biológiailag nem bomlanak le, így hosszú távon is alkalmasak a talaj stabilizálására anélkül, hogy kárt tennének a környezetben.
Mire figyeljünk a vásárlásnál?
A felhasználási cél alapvetően meghatározza, hogy milyen sűrűségű, szúrásállóságú és szakítószilárdságú geotextíliára lesz szükségünk. A termékek csomagolásán találhatjuk meg ezeket az adatokat: a sűrűség mértékegysége g/m2, a szakítószilárdságé kN/m, míg a szúrásállóságot CBR-rel (átnyomó szilárdság) szokás jelölni.
Nyilván minél sűrűbb a geotextilünk, általában annál ellenállóbb, ugyanakkor feleslegesnek bizonyulhat a szükségesnél sokkal nagyobb sűrűségűt beszereznünk belőle, mert nem biztos, hogy kihasználjuk az előnyeit, viszont kétségtelenül többet kell fizetnünk érte. A különböző gyártási technológiák miatt azonban a sűrűség nem mindig egyenesen arányos a szúrásállósággal.
A vásárlás előtt célszerű pontosan felmérnünk, hogy hány négyzetméter geotextíliára lesz szükségünk, és annál 10-20%-kal többet beszerezni a biztonság kedvéért.
Mire használhatjuk a geotextilt?
Éppúgy megóvhatjuk vele kerti tavak, medencék, pincék vagy süllyesztett tározók falát a rágcsálóktól és a földmozgás hatásaitól, mint a kerti ösvényünket vagy járdánkat a gyomoktól. Különösen hasznos például, ha geotextilt terítünk le a térkő, a murva vagy a mulcs alá, mert így a gyomok nem fogják tönkretenni a munkánk eredményét sem esztétikailag, sem pedig funkcionálisan.
Akár kerti lejtőket, útalapokat is kiegyenlíthetünk és stabilizálhatunk geotextíliával, amihez erősebb fajtára (300 g/m2) lesz szükség, míg ha a tófóliát szeretnénk megóvni a kerti tavunkban, akkor a 200 g/m2-es lehet ideális.