Szakértőnk válaszol: bélésfalrendszer, az ablak, ablakpárkány és napellenző kombinációja
Könnyedén biztosíthatjuk otthonunk energiahatékonyságát és megelőzhetjük a hőhidak kialakulását, ha „varrat nélkül” integráljuk az ablakot, az ablakpárkányt és a napellenzőt. Szakértőnk elmondja, mit érdemes tudni erről a megoldásról.
Mit jelent a bélésfalrendszer?
„Az ablaknyílásba kész építődobozt helyezünk be, amely »varrat nélkül« integrálja az ablakot és a napellenzőt. Az egyszerű szerelés időt és költséget takarít meg. Hőhidak, vakolati repedések és más szerkezeti hibák gyakorlatilag kizárva, az energiaértékek csodásak, és ugyanez áll a zajszigetelésre. Így integrálható szakmailag egyszerűen és építésfizikailag tökéletesen az ablak, ablakpárkány és napellenző összetett kombinációja, bármely homlokzatra” – fejti ki a koncepció lényegét Havasi Richárd, a Hella ÁNR Árnyékolástechnika ügyvezetője.
A bélésfalrendszer előnyei
A rugalmas moduláris rendszer tehát különböző szakágakat egyesít egy termékben. Energiatakarékos, időtakarékos – így lerövidíthető vele az építkezés időtartama –, zajszigetelő. Ezzel a megoldással különböző árnyékolástechnikai megoldásokat is integrálhatunk, igény szerint: a kész építődoboz raffstore-ok és zsaluziák, redőnyök vagy napellenzők beépítésére is tökéletesen alkalmas.
Árnyékolás és energiahatékonyság
A kellemes belső hőmérséklet eléréséhez és a nyári hőséggel szemben az automatizált külső árnyékolás jelenti a klímaváltozás közepette is fenntartható megoldást. Elsősorban a nap elleni külső védelem az, ami visszaveri a napfényt és biztosítja, hogy a meleg egyáltalán ne jusson be a belső helyiségekbe. Annak érdekében, hogy a nap- és hővédelmet mindig optimálisan a körülményekhez igazítsa, egy jól átgondolt és precízen kivitelezett rendszer az időjárásra is képes reagálni.
„Az épülettől, az építés évétől és az ablakfelületek arányától függően egy automatizált, külső nap elleni védelemmel akár 30% fűtési energia is megtakarítható. Sőt, hűtés esetében akár 50% megtakarítás is lehetséges. A fenntarthatóságot tekintve a napvédelmet szolgáló termékek egyértelműen előnyben vannak a klímaberendezésekkel szemben. Ez utóbbiak nemcsak energiát fogyasztanak, hanem a kifúvott meleg révén közvetlenül is hozzájárulnak a városi terek felmelegedéséhez. Az intelligens napvédő rendszerek tehát jelentősen hozzájárulnak a CO2-megtakarításhoz és a klímavédelemhez” – osztja meg az árnyékolás fontossága mellett szóló érveket szakértőnk.
Miből áll a bélésfalrendszer?
„Az integrált üregrendszerünk gondoskodik a raffstore-ok és zsaluziák befogadásáról, és opcionálisan tökéletesen integrált szúnyoghálóval kombinálható. Maga a rendszer üregből, alaptestből, oldalsó bélésfalból és lábprofilból áll össze, és az ablakot középen vagy belül veheti fel. Opcionálisan kapható külső ablakpárkány alumíniumból, valamint belső ablakpárkány öntött márványból. Minden építési csatlakozófuga optimalizált, és az ablak körüli szerkezetek egyesítve vannak” – ismerteti a technológiával kapcsolatos tudnivalókat Havasi Richárd.
Telefonról vezérelhető árnyékolók
Az okosotthon már nem álom. Létezik olyan smart home megoldás, ami kifejezetten a nap ellen védelmet nyújtó termékek vezérlésére készült, és kiválóan működtethetünk vele akár összetett, bélésfalrendszerrel integrált árnyékolástechnikai rendszereket is.
„A zsaluziák, raffstore-ok, napellenzők és redőnyök kényelmesen irányíthatók okostelefonról, tabletről vagy akár teljesen automatikusan. A napvédelmet nyújtó termékek vezérlése történhet hangvezérléssel, nyomógombokkal, kézi vagy fali vezérlővel. A Hella saját fejlesztésű, valamennyi szokásos okosotthon-rendszerrel összekapcsolható ONYX-vezérlésével a napfény valóban csak ott jut be, ahol szeretnénk” – árulja el szakértőnk, aki a lehető legideálisabb árnyékolástechnikai megoldások alkalmazására buzdít minden otthonfelújítót és építkezőt.