Szakértőnk válaszol: Falak áthelyezése a lakásban – régiből új alaprajz (2. rész)
Kétrészes cikksorozatunk előző részében szakértőnk, az ingatlanok felújítására specializálódott Vasziljevics Erika, a My Craft 2016 Kft. ügyvezetője kifejtette, mikor érdemes falak áthelyezésében vagy bontásában gondolkodni, illetve a válaszfalakkal és a tartófalakkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat is megosztotta velünk. Most pedig nézzük meg, mire célszerű még figyelni!
Fürdőszoba vagy konyha áthelyezése
„A legfontosabb a strangok, de főleg a csatorna adottsága. A WC csatornacsöve a legnagyobb átmérőjű, és ennek a mozgatása a legkritikusabb. Ha egy vizes helyiséget áthelyezünk máshová, akkor a víz- és csatornacsövek áthelyezésének lehetőségét kell megvizsgálni. Vagy az oldalfalban, vagy a padlóban tudjuk mozgatni a csöveket. A padló kényelmesebb, de ha a födém nem elég vastag, vagy esetleg keresztirányú gerendák vannak a padlóban, akkor ott nem tudjuk megoldani. Ilyen esetben a falban lehet elvinni a csöveket, csak arra figyeljünk, hogy ha ajtó van a falban, akkor ott nem tudjuk átvinni őket” – sorolja Vasziljevics Erika a tudnivalókat.
Majd hozzáteszi: arra is figyelni kell, hogy a csatornacsöveknek meglegyen a megfelelő lejtésük a lefolyótól a strangig (méterenként kb. 1 cm az ideális). Ez főleg a padlóban vezetett csöveknél fontos, itt még ezzel is számolni kell. Ha a padló vagy az oldalfal lehetővé teszi a mozgatást, és a kellő lejtést is ki tudjuk alakítani, akkor nincs rá különösebb kritérium, hogy hova lehet vagy nem lehet átvinni a vizes helyiségeket. A megfelelő vízszigetelésre viszont figyeljünk a kialakításnál!
Vezetékek, csövek, konnektorok
„Én azt vallom, hogy ha már hozzányúlok egy lakáshoz, cserélek benne minden burkolatot, nyílászárót, szanitert, esetleg mozgatunk falakat, új a glettelés és a festés mindenhol, akkor a villanyvezetékek cseréjét sem hagyom ki” – vallja szakértőnk, aki azt is elárulja, hogy ha alumíniumvezetékek vannak a falban, azokat szinte kötelező cserélni, mert az balesetveszélyes is lehet, hiszen ezek könnyen tudnak lakástüzet okozni.
Ha réz van a falban, az már egy fokkal jobb, de lehetőleg ne ezen a munkán spóroljunk! A vezetékeket lehet védőcsőben is húzni, vagy létezik a duplán szigetelt vezeték, ezt közvetlenül be lehet tenni a falba mart hornyokba. Figyeljünk oda, hogy a nagyobb teljesítményű fogyasztók vastagabb vagy többeres vezetéket igényelnek, de ha jó villanyszerelőnk van, akkor ő tudni fogja a dolgát! Szakértőnk azért szolgál még néhány fontos információval:
„Amit ma már kötelező a biztosítéktáblába beépíteni, az egy úgynevezett életvédelmi relé, vagy FI relé, ami lecsapja az egész lakásban az áramot, mielőtt az minket megrázhatna. Az a legideálisabb, ha a villanyszerelőnk nem spórol a kismegszakítókkal, és több külön kört is kialakít a lakásban, aminek köszönhetően nem fogja leverni a biztosítékot, ha egyszerre kapcsoljuk be a főzőlapot, a mikrót és a vízforralót, mert a terhelés egyenletesen lesz elosztva. Ehhez sokszor bővíteni kell a villanyóránkat is, amit csak regisztrált villanyszerelők végezhetnek.
Mielőtt belekezdünk a villanyszerelésbe, én mindig azt mondom, hogy először tervezzünk. Ha van rá módunk, akkor egy belsőépítész tervezővel együtt kitalálhatjuk az elektromos tervet is, ami magában foglalja, hogy hol lesznek a lámpák, honnan fogjuk kapcsolni őket, hol lesz alternatív kapcsoló, hol milyen bútorok lesznek, és ehhez igazítva hová kell konnektorokat tenni.
A tervező átgondolja a helyiségek fogyasztóit is, így nem fog kimaradni a bojlernek a konnektor és a fürdőben az elszívóventilátor kapcsolója sem. Ha nem dolgozunk tervezővel, akkor magunknak kell átgondolnunk az egészet. Ilyenkor ajánlott készíteni egy alaprajzot, és arra mindent rárajzolni, vagy végigmenni a lakáson, és felrajzolni a falra a kapcsolók, lámpák, konnektorok helyét a végleges bútorozás függvényében.”
Új ablak vagy ajtó vágása
„Társasházban új ajtót vagy ablakot csak engedéllyel nyithatunk. Ha az ingatlan az utcára néz, akkor be kell mennünk a kerületi önkormányzathoz, és a településképi osztályon érdeklődni a vonatkozó szabályokról. Ott meg tudják nekünk mondani, hogy milyen dokumentumokat, terveket kell benyújtanunk, milyen feltételekkel járulnak hozzá, vagy esetleg nem járulnak hozzá az új nyílászáróhoz. Érdemes azonban tudni, hogy például egy műemlékvédelem alatt álló épületek homlokzatához nem lehet hozzányúlni” – figyelmeztet Vasziljevics Erika.
„Ha a lakásunk udvari nézetű, akkor a közös képviselőnél kell érdeklődni, hogy mi a menete ennek. Valószínűleg egy közgyűlést kell összehívni, és a társasház megszavazza, hogy engedi-e, vagy sem az ilyen jellegű módosítást. Az a fal amúgy a társasház tulajdona, tehát lehet, hogy a túloldalon a mi lakásunk van, de emiatt mégis van beleszólásuk. Sokkal könnyebb előre megszerezni a szükséges engedélyeket, mint utólag vakarni a fejünket. Lehet, hogy itt is szükség lesz statikus véleményére, mert egy tartófalba tervezzük az új nyílászárót, így áthidalógerenda beépítésére lesz szükség. A kivitelezőnk meg tudja mondani, hogy kér-e hozzá szakvéleményt” – zárja a témával kapcsolatos általános felvilágosítást szakértőnk.