Szakértőnk válaszol: mi az a zsaluzia, és milyen fajtái vannak?
A zsaluzia a leghatékonyabb és legpraktikusabb árnyékolómegoldások közé tartozik. Amellett, hogy szabályozza a bejutó fénymennyiséget, még a túlzott felmelegedéstől is véd, ráadásul biztonsági funkciója sem elhanyagolható.
Mi az a zsaluzia?
Bár a zsaluzia kifejezést szinte csak az árnyékolástechnika berkein belül használják napi szinten, valójában lehet, hogy mindennap találkozunk ezzel a megoldással, hiszen külső lamellás árnyékolót jelent. Különböző neveken ismert, például raffstore-ként is szokás említeni, emellett kétféle írásmódja terjedt el, néhol hosszú „ú”-val. Ám a lényeget és a technológiát tekintve egyazon elven működő árnyékolóról van szó, ami többféle változatban is kapható.
A raffstore-ok és zsaluziák előnyei
A lamellás szerkezet előnye, hogy nem egyszerűen elsötétít, hanem beállíthatjuk, hogy az igényeinknek megfelelően engedje be vagy terelje el a fényt. Így egyaránt megoldhatjuk, hogy adott legyen a napközbeni tevékenységeinkhez szükséges fénymennyiség az otthonunkban, de akár meghitt hangulatot is varázsolhatunk egyetlen mozdulattal. Ez a fajta fényelterelés a nap hőjét is visszaveri, ennek köszönhetően nyáron sem melegszik fel olyan könnyen a ház vagy a lakás.
A zsaluzia nyújtotta időjárás elleni védelem minden évszakban praktikus, hiszen a szél és a hideg ellen is véd, ezáltal növeli az energiahatékonyságot.
„Ez a nap- és időjárás elleni védelem könnyen és építészetileg nagyon elegánsan építhető be a legkülönbözőbb homlokzatokba. A külső zsaluziák kompaktak a csomagmagasságban, emellett első osztályú védelmet nyújtanak. A »rugózó« lamellák szél esetén újra és újra visszaugranak eredeti formájukba” – mondja Havasi Richárd, a Hella ÁNR Árnyékolástechnika ügyvezetője, aki hozzátette, hogy az innovációknak köszönhetően az integrált gumi hangtompítók jelentősen csökkentik a mozgatási zajt, így igazán csendes működésű árnyékolónak örülhetünk otthonunkban.
Milyen lamellák léteznek?
A zsaluziák vízszintes elemeit hívjuk lamelláknak. Ezeknek a formája alapvetően meghatározza a fényterelési tulajdonságaikat, tehát azt is, hogy hová és milyen esetekben melyik változat ideális.
A végső kontúrt egy fénytani intézettel együttműködésben fejlesztettük ki. Az alapkivitelnél az S lamella 92 milliméteres. Nagyon keskeny, mindössze 63 milliméteres kivitelben is kapható, ami ideális kis üregmélységekhez keskeny falkonstrukcióknál vagy felújításoknál, utólagos beépítés esetén. Különleges igények – például sarokhelyzetek – esetén az S lamella zsinórvezetővel is kapható. A csendes működést is fontosnak tartjuk, így mindkét lamellaprofil zajszegény módon zár a beépített tömítőprofilnak köszönhetően” – fejti ki Havasi Richárd.
„A Z lamellák tökéletes árnyékolást nyújtanak a modern lakó- és irodaépületekhez. Formatervezésükért lelkesednek az építészek. Működésük jó közérzetet, kényelmes használatot és mindig tökéletes napfénymennyiséget biztosít felhasználójuk számára, a sötéttől a világosig. Ezt is kétféle szélességben kínáljuk, a 92 milliméteres szabvány szélesség mellett a keskeny, 63 milliméteres változatban is. Ugyanakkor ne feledkezzünk meg a bevált klasszikus C lamellákról sem, amelyek ugyancsak generációkat kiszolgáló nap- és időjárásvédelmet nyújtanak” – teszi hozzá a Hella ügyvezetője.
Miből készülnek a zsaluziák?
A legmodernebb fajták különleges alumíniumötvözetből készülnek, és konvex-konkáv formájúak, de a mai napig kaphatóak fa kivitelben is. Utóbbi rusztikus hatást kölcsönöz ugyan a homlokzatnak, ám cserébe korántsem annyira időjárás- és időtálló, ráadásul a zökkenőmentes működés sem garantált.
Mint a legtöbb árnyékolástechnikai megoldásnál, a zsaluzia esetében is rendszerben érdemes gondolkodni, tehát a lamellákon túl például az előtétrendszer, az önhordó homlokzati rendszer vagy üregrendszer is számít, a takarólemezekkel együtt.
Hogyan történhet a beszerelés?
„Előtétrendszereinknél a raffstore-okat vagy a külső zsaluziákat előre beszereljük a csatornába. A célhelyre történő felszerelés így egyszerűen és gyorsan lehetséges. Ez ideális az új vagy régi épületekbe történő utólagos szerelésre, valamint hőszigetelős csatlakozórendszerbe való beépítésre. Utólagos beépítés is lehetséges meglévő üregrendszerekbe, az épület homlokzatához illő választott színben” – osztja meg szakértőnk az építkezők és felújítók számára egyaránt hasznos információt.