A leggyakoribb problémák a kandallóval – és ezek megoldása
Egy testünket-lelkünket átmelengető kandalló utánozhatatlan hangulatot csempészhet az otthonunkba. Cserébe viszont némi odafigyelést és rendszeres karbantartást igényel, különben hamar szembesülhetünk a következő problémák egyikével.
1. Nem fűt eléggé a kandalló
Ha úgy érezzük, hogy a fatüzelésű kandallónk nem szolgáltat olyan meleget, mint szokott – és esetleg a tűz sem ég benne annyira –, akkor könnyen lehet, hogy a tűzifa minősége vagy nedvességtartalma a probléma.
Ideális esetben a fának bőven hagyunk időt a kiszáradásra felhasználás előtt, ám ha ez valamilyen okból elmarad, vagy nedvesség éri a tárolt tűzifánkat, akkor valószínűleg nem fogunk tudni vele olyan hatékonyan fűteni, ráadásul kellemetlen lehet az ilyenkor keletkező füst is. Arról nem is beszélve, hogy a különböző fajtájú fáknak eltérő a fűtőértékük, és a legkedvezőbb árú tűzifa nem feltétlenül a legköltséghatékonyabb.
A túl kevés tüzelőanyag és a nem megfelelő szellőzés is fűtési hatékonyságcsökkenést okozhat, így előfordulhat, hogy hamar orvosolhatjuk a problémát a tűzifa pótlásával és a szellőzés biztosításával.
A hőveszteség oka természetesen nem csupán maga a kandalló lehet: előfordulhat, hogy a kandalló környékének vagy az általa fűtött helyiségnek a szigetelésére lenne szükség a hatékonyság növeléséhez.
2. Túl sok hamu
A hamuképződés természetes folyamat a kandalló használata során, ám ha túl sok halmozódik fel belőle, annak csökkent fűtési hatékonyság és nehézkesebb füstelvezetés lehet a következménye. Szerencsére ezt rendkívül könnyű megelőzni a hamu rendszeres eltávolításával.
A hamut csak teljesen kihűlt állapotban szabad a kukába dobni, nehogy megolvassza a műanyag tartályt. De nem muszáj kidobnunk, mivel kiválóan alkalmas bizonyos növények trágyázására – meghálálja például a paradicsom, a sárgarépa, a burgonya, a bab, a borsó, a rózsa és a bogyós gyümölcsök is. Ugyanakkor a ház körüli takarításban is a segítségünkre lehet, hiszen foszfát- és szulfáttartalmának köszönhetően könnyedén megtisztíthatjuk vele a bográcsot vagy a kerti grillt.
3. Megrepedt téglák
A kandallók hőálló falazatát alkotó tűzálló téglák rendkívül strapabíróak, mégis akadnak olyan tényezők, amelyek repedéseket idézhetnek elő rajtuk. A mozgó háztalapzat például minden falat próbára tesz, de a nem megfelelő beszerelés vagy egy kéménytűz is károsíthatja a téglákat.
Mivel a tűzálló téglák sértetlensége elengedhetetlen a kandalló biztonságos működtetéséhez – a repedéseken keresztül ugyanis méreganyagok juthatnak a légtérbe –, érdemes mielőbb intézkedni a repedések kijavításáról vagy az érintett téglák cseréjéről.
4. Kellemetlen szagok
A tűz melegét és látványát mindenki szereti, de rengeteget ronthat az élményen, ha mindezt kellemetlen szagok kísérik. Ennek leggyakoribb oka a nem megfelelő minőségű – sokszor nedves – tűzifa, a szennyezett levegő vagy az égéstermékek felhalmozódása a kéményben. Minőségi tűzifával, kéménytisztítással és a szellőzés biztosításával akár rövid idő alatt is megszabadulhatunk a kellemetlen szagoktól.
5. Veszélyes szikrák
A kandallóból kipattanó szikrák ijesztőek és tűzveszélyesek lehetnek. Általában akkor szokott ilyen probléma felmerülni, ha a tűzifa nem megfelelő minőségű vagy nedves, esetleg kívánnivalót hagy maga után a kandalló kialakítása. Sokat segíthet ilyenkor egy szikrafogó üveg vagy egy parázsfogó tálca, ami még a helyiség otthonos hangulatához is hozzájárulhat.