A legfontosabb szempontok a tetőtéri ablak kiválasztásához
A tetőtéri ablak remek megoldás arra, hogy természetes fény és friss levegő juthasson otthonunk emeleti részébe. Mivel azonban több kérdésben is döntést kell hoznunk – például mekkora legyen, milyen anyagból, merre nyíljon, hol legyen a kilincs –, fontos az alapos mérlegelés a tervezéskor.
Mekkora legyen a tetőtéri ablakunk?
A tetőtéri ablakunk méretének először is meg kell felelnie a hatályos jogszabályban előírtaknak. A szomszéd telek felé néző ablak maximális mérete függhet például a tető dőlésszögétől és a telekhatártól való távolságtól is.
Ezen kívül fontos figyelembe venni, hogy az egy vagy több tetőtéri ablakon elegendő fény jusson be a helyiség méretéhez viszonyítva. Általános szabály, hogy az ablak(ok) mérete a szoba alapterületének legalább egytizede legyen, tehát egy 15 négyzetméteres helyiséghez 1,5 négyzetméternyi üvegfelület ajánlott.
Az ablak szélességénél érdemes a szarufák közötti adott távolsággal kalkulálni úgy, hogy az ablak szélességénél 4-6 centiméterrel nagyobb nyílására lesz szükség, de ácsmunkával természetesen a szarufák távolságától eltérő szélesség is megoldható.
A tetőtéri ablak magasságát a tető hajlásszöge is meghatározza: minél meredekebb a tető, annál kisebb ablak elég a kívánt fénymennyiség biztosításához.
A tetőtéri ablak anyaga
A két legnépszerűbb megoldás a készre lakkozott és a műanyag bevonatú fa. Míg előbbi – a faanyagoktól és annak árnyalataitól megszokott módon – segít melegséget csempészni az enteriőrbe, utóbbi sok esetben könnyebben képzelhető el modern, például minimalista környezetben.
A készre lakkozott fa általában olyan speciális kezelést és lakkbevonatot kap, ami nem csupán esztétikussá, de ellenállóvá és időtállóvá is teszi, ám jó, ha tudjuk, hogy később a karbantartási célú felületkezelésről néhány évente gondoskodnunk kell. A műanyag bevonatú fa ezzel szemben egyáltalán nem igényel karbantartást, könnyen tisztítható, és remekül ellenáll a nedvességnek, így ideális lehet például egy tetőtéri fürdőszobába is.
Merre nyíljon a tetőtéri ablak?
Amikor felmerül a tetőtéri ablak beépítésének gondolata, talán eszünkbe sem jut, hogy hányféle nyitási mód közül választhatunk, és hogy ez a kényelmes használat szempontjából mennyire fontos. Többnyire felnyíló, középen billenő, oldalra nyíló vagy megemelt forgástengelyű megoldások állnak rendelkezésünkre, melyek közül a középen billenő a legnépszerűbb választás. A megemelt forgástengely arra jó, hogy az ablakszárny nyitott helyzetben ne lógjon be a tetőtérbe, ami például apró helyiségekben lehet különösen praktikus
Ha prémium kategóriás kivitelezésre vágyunk, akkor a felnyíló-billenő vagy panoráma-tetőablak a nekünk való, míg az oldalra nyíló változat lehetővé teszi, hogy ajtóként használjuk, tehát például az ablakon keresztül kijussunk a tetőre. A kreatív megoldások kedvelői két ablakszárnyú tetőerkély-ablakot is választhatnak.
Hol legyen a tetőablak kilincse?
Csakúgy, mint a nyitási mód esetében, a megfelelő opció itt is nagyban függ a tetőablakunk beépítési magasságától, de akár az ablakot használók testmagasságát is figyelembe vehetjük hozzá. Többnyire felső kilincset szoktak javasolni akkor, ha az ablak felső része megközelítőleg 2 méterre van a padlótól, mert ezt még elérhetjük, és a helyiség berendezésénél sem jelent gondot. Magasabban lévő ablak esetén viszont kényelmesebb az alsó kilincs.