A legfontosabb tudnivalók a padlás szigeteléséről
A padlás szigetelésével rengeteget javíthatunk az otthonunk energiahatékonyságán, ami azt jelenti, hogy télen a fűtési, nyáron pedig a hűtési költségek jelentős csökkentése mellett növelhetjük a komfortérzetünket.
Miért fontos a padlástér szigetelése?
Legyen szó bármekkora házról, a födém arányaiban hatalmas felületet jelent, amin keresztül nagyon sok levegő cserélődhet, vagyis télen „kiszökhet” a meleg, nyáron pedig a hűvösebb levegő.
Már az is meggyőző érv a padlás szigetelése mellett, hogy akár harmadával is csökkenthetjük vele a fűtési költségeinket, mert az ott távozó energia 65-90%-át megspórolhatjuk. Ehhez adódik még hozzá a tény, hogy a legforróbb nyári hónapokban akár 60 Celsius-fokra is felmelegedhet a padlástér, ami sajnos hamar és igen tartósan felforrósíthatja az egész házat.
Számít a födém anyaga
A fafödém jobb hőszigetelő, mint a beton, ám cserébe érzékenyebb az olyan környezeti tényezőkre, mint a pára, az eső vagy a hó. A vízzáró, ugyanakkor páraáteresztő tetőfólia segíthet a pára mielőbbi elvezetésében. A betonfödém alapvetően ellenállóbb, nem tesz kárt benne a víz, de ezért gyengébb hőszigetelő képességgel kell „fizetni” – a rezsi tekintetében szó szerint.
A födém anyaga meghatározza, hogy milyen szigetelőanyagot érdemes hozzá választanunk, hiszen ami a beton számára ideális, az megakadályozhatja a fa megfelelő szellőzését. Mindez pedig komoly szerkezeti károkat idézhet elő.
Szigetelőanyagok előnyei és hátrányai
A kőzetgyapot nem véletlenül a legnépszerűbb padlásszigetelő anyagok egyike: nemcsak a hőszigetelési mutatói kiválóak, de pompás hangszigetelő is egyben. Remek páraáteresztő, így fafödémhez is ideális, mert hagyja „lélegezni” – pontosabban szellőzni – a fát. Mivel nem éghető, segíthet az esetleges tűzkárok mérséklésében. Hátránya, hogy a vágása némi rutint igényel, mert könnyen vágható ugyan, de közben porzik és szúr. A környezetvédelmi szempontokat tekintve jó, hogy újrahasznosítható, viszont kevésbé előnyös, hogy sok energia kell az előállításához.
Az üveggyapot magában hordozza a kőzetgyapot előnyös tulajdonságait, mivel elsőosztályú hőszigetelő, tűzálló és kifogástalan páraáteresztő. Emiatt ugyancsak alkalmas fafödém szigeteléséhez. Könnyű, így minimalizálja az épületszerkezetre nehezedő súlyt, ráadásul könnyebben alakítható. Az ár-érték aránya miatt is sokan kedvelik.
A hungarocell (polisztirol) csak betonfödémhez jó döntés, ahhoz viszont tökéletes. Hőszigetelő tulajdonságai kiemelkedőek, viszont kevésbé szigeteli a hangot – ami forgalmasabb területeken gondot jelenthet –, ráadásul gyúlékony.
Ha a tájékozódás hiánya miatt előfordul, hogy polisztirolszigetelés kerül a fafödémre, akkor idővel páralecsapódás jelenhet meg, ami eleinte magán a födémen eredményez penészedést, majd a lakótérben is. Amennyiben betonfödémre választjuk, érdemes különösen figyelni a sarkokra, a beugrókra és a kémények környékére, mert a polisztirol a merevsége miatt nehezebben szabható, márpedig a nem tökéletes fedés hőhidak kialakulásához vezethet, aminek hosszú távon ugyancsak penészedés lehet az eredménye.
Fújható szigetelőanyagok
A szakemberek többsége jelenleg az üveggyapotot vagy a fújható szigetelést tartja a legjobb megoldásnak a padlástér szigetelésére. A fújható szigetelés anyagát tekintve lehet kőzet, üveg vagy polisztirol is – a lényeg, hogy az állagának köszönhetően egyszerűbb a makulátlan kivitelezés, mert a résekbe, deszkák közé is könnyedén befújható.