Az 5 leggyakoribb kültéri világítási hiba
A kültéri világításnak minden évszakban kiemelkedő szerep jut: télen az ünnepi hangulat fényét emeli – szó szerint –, nyáron pedig a kellemesen meleg estékét. A következő gyakori hibák elkerülésével igazán tökéletes hatást érhetünk el.
1. Ne essünk túlzásba!
Ma már annyiféle meseszép kültéri világítási megoldás létezik, hogy nem csoda, ha az összeset szeretnénk magunkénak tudni. Nehéz lehet ellenállni, ha meglátunk valami újdonságot, mégis érdemes szem előtt tartanunk „a kevesebb több” elvét.
Csábító lehet ugyan a bevásárlóközpontok ragyogó fényeit inspiráció gyanánt kezelve valóságos fényárba borítani a kertünket, ám nem szabad elfelejtenünk, hogy míg ezek marketingokokból is hivalkodó nyilvános helyek, a kertünk mégiscsak a személyes terünk, ahol közvetlen kapcsolatot ápolhatunk a természettel.
Persze semmi baj nincs azzal, ha az egyéni ízlésünk megenged egy kicsit több vagy színesebb fényt – a lényeg, hogy inkább magunknak és a családtagjainknak igyekezzünk örömöt szerezni vele, ne pedig a szomszédoknak vagy a járókelőknek.
2. Ne vegyünk filléres izzókat!
Talán még soha nem volt ekkora a kísértés, hogy igazán olcsó termékeket vásároljunk, hiszen a boltba sem muszáj elmennünk értük, akár az otthonunk kényelmét élvezve is hihetetlen áron juthatunk hozzá mindenféléhez – így akár a leírás szerint kültéri használatra alkalmas lámpákhoz, izzókhoz, égősorokhoz is.
Előfordulhat, hogy valóban remek akciós ajánlatot találunk, és minőségi terméket kapunk a pénzünkért, ám ne feledjük: a műszaki cikkek terén talán még a szokásosnál is gyakrabban érvényes a mondás, miszerint „olcsó húsnak híg a leve”. Éppen ezért célszerű lehet inkább kevés, de minőségi kültéri lámpába és izzóba beruházni, mint sok olcsóba.
3. Ne feledkezzünk meg a biztonságról!
A kültéri világításnál biztonsági szempontokat sem árt figyelembe venni, és meggyőződni arról, hogy az adott termék valóban megfelel az EU-s szabványnak és a hatályos biztonsági előírásoknak.
A biztonság természetesen nem csupán műszakilag értendő, hanem úgy is, hogy a kültéri világításnak mindenekelőtt el kell látnia az elsődleges funkcióját, vagyis azt, hogy sötétben is lássuk, hová lépünk a kertben, gond nélkül be tudjunk állni a kocsival, és ne a telefonunkat kelljen elemlámpa gyanánt használnunk, ha napnyugta után érünk haza.
4. Ne csak látható fényforrásokban gondolkodjunk!
Hacsak nem tündérfényről, világító lampionokról vagy más dekorációs célú kültéri világításról van szó, akkor nyugodtan választhatunk „láthatatlan” fényforrásokat, amelyeknek csak a fényük látszik, de maguk a lámpák rejtve maradnak. Gyönyörű és látványos megoldás, ha a fákat és a bokrokat megvilágító spotlámpákat elrejthetjük a növényzetben, vagy a homlokzatot világítjuk meg anélkül, hogy látszana a lámpatest. Arról nem is beszélve, hogy a látszó erőteljes fényforrások egy pillanatra elvakíthatják azt, aki belenéz, ami akár veszélyes is lehet.
5. Ne hagyatkozzunk szolár lámpákra!
A napelemes szolár lámpák soha nem látott népszerűségnek örvendnek. Nem véletlenül, hiszen rendkívül praktikusnak tűnhet, hogy nincs szükség bekötésre, áramforrásra, kábelezésre. Tény, hogy néhány okosan elhelyezett szolár lámpával feldobhatjuk a kertünket, ám az eddigi tapasztalatok javarészt azt mutatják, hogy nagy hibát követünk el, ha kizárólag napelemes fényforrásokra hagyatkozunk.
Ennek egyik nyilvánvaló oka, hogy a mi éghajlatunkon nem mindig garantálható annyi napsütéses óra, amennyi a feltöltődést és a zökkenőmentes működést biztosítja. Ha nem süt eleget a nap, akkor a szolár lámpák talán csak 1-2 órára kapcsolódnak fel sötétedés után – rosszabb esetben annyira sem. A másik gyakori probléma, hogy sokszor olyan anyagból készül a lámpatest, ami nem annyira ellenálló az elemekkel szemben, így mindössze 1-2 szezonra jó.