A kültéri világítás megóvása esős időben
Bár úgy tűnhet, hogy a kültéri világítás főleg nyáron jut főszerephez, valójában ősszel és télen is nagy szükség van rá a napfényes órák számának csökkenésével párhuzamosan. Vegyük sorra, mit tudunk tenni a kültéri lámpák védelméért esős időben!
A legtöbb kifejezetten kültéri lámpának nem árt ugyan a nedvesség, ám a hosszan tartó, intenzív esőzések már megviselhetik azokat – műszakilag és esztétikailag egyaránt. Szerencsére azonban számos megoldás közül válogathatunk annak érdekében, hogy az otthonunk homlokzatát és a kertünket megvilágító lámpák kedvezőtlen időjárási körülmények között is megőrizzék az épségüket.
Megelőzés magas IP-védelemmel
Az IP az „Ingress Protection” – vagyis a behatolás elleni védelem – rövidítése. A meglévő vagy kiszemelt lámpánk műszaki adatai között egy kétjegyű szám kíséretében találjuk.
Legalább IP44-es védelem jelenti a kültéri használhatóságot, míg kerti tó vagy medence közelében, illetve bármilyen fokozott vízkitettség esetén érdemes legalább IP65-ösbe beruháznunk. (Az első számjegy a szilárd testek elleni védelmet jelenti, míg a második kifejezetten a víz ellenit. Minél magasabb a szám, annál nagyobb az ellenállóság.)
Míg egy IP44-es lámpa nem védett például a por ellen, és csak a bármilyen irányból felcsapódó víznek áll ellen, addig egy IP65-ös már pormentes védelemmel ellátott, és vízsugár ellen is védett, így valószínűleg nem kell aggódnunk miatta a kert egyik pontján sem.
A kábelek megóvása
Fontos, hogy mindenképpen kültérre szánt kábeleket használjunk, hiszen akár földben, akár levegőben történő elvezetés esetén fokozott igénybevételnek vannak kitéve a beltéri használathoz képest. A kábelek és a lámpatestek vízállósága mellett fontos a csatlakozás védettsége is. A földben elhelyezett lámpákat célszerű vízszintes területre tenni, nagyjából 45 cm-es mélységben előkészített kavicságyra, ami gondoskodik az eső és a talajvíz mielőbbi elvezetéséről.
Lámpavédelem okosan
A kültéri lámpáinkat ráccsal, fóliával vagy búrákkal védhetjük a különböző hatások ellen. Ezek főleg akkor lehetnek hatékonyak, ha a lámpa nem a szabad ég alatt, hanem eleve védettebb helyen – például fedett teraszon vagy erkélyen – található. Általános szabály, hogy a kevésbé esőálló lámpákat érdemes biztonságosan lefedni, ám a fedés módja attól is függ, hogy a védelmet megkívánó időszakban is szeretnénk-e használni őket.
Óvakodjunk az állóvíztől!
A legtöbb kültéri lámpa ráfröccsenő víz vagy vízsugár ellen védett, merülés ellen nem. Az IP-érték ezt is elárulja: ha a második számjegy 7-es, akkor a lámpánk 1 méteres mélységig vízbe meríthető, a 8-as pedig azt jelenti, hogy tartósan víz alatt is üzemeltethető. A legtöbb kültéri lámpa azonban nem tolerálja az állóvizet, még akkor sem, ha a szakadó esőt jól tűri. Éppen ezért érdemes legalább 30 cm-es magasságban felszerelni őket, mert így nem kell fokozott beázás- és korrózióveszéllyel számolni.
Tökéletes szigetelés
A kültéri lámpákra leselkedő egyik legnagyobb veszély, hogy a hátsó vagy az alsó részük beázik. Ezt megfelelő tömítőanyaggal is meg tudjuk előzni a legkényesebb pontoknál, ami akár 10 évvel is segíthet meghosszabbítani világítótesteink élettartamát.