Az 5 legjobb értéknövelő felújítási beruházás 2024-ben
Az otthonfelújítás nem csupán a kényelmünket és a mindennapjaink megkönnyítését szolgálhatja, hanem kiváló befektetés is lehet. Ehhez azonban érdemes tudni, hogy pontosan milyen beruházások növelik leginkább az ingatlanunk értékét.
1. Kisebb konyhafelújítás
Nem feltétlenül szükséges több millió forintos beruházás egy konyhafelújításhoz, az mégis jelentősen növelheti lakásunk vagy házunk értékét. A konyhaszekrények felújítása vagy cseréje számít a leglátványosabb – és anyagilag is a legkönnyebben megtérülő – munkálatok egyikének, ám akár a kilincsek és fogantyúk tényleg minimális ráfordítást igénylő cseréje is sokat jelenthet.
A konyhai eszközök energiafelhasználásának optimalizálása pedig olyan értéknövelő beruházásnak számít, ami már időközben is bőven megtérülhet: könnyen lehet például, hogy egy modern, új hűtőszekrény vagy fagyasztó kevesebbe kerül, mint az áram, amennyit egy régi készülék 1-2 év alatt elfogyaszt.
2. Fürdőszoba-felújítás
A fürdőszoba-felújítás akár újrafugázásból, egy új fürdőszobapolc vagy mosdó alatti szekrény beszereléséből vagy a csaptelepek cseréjéből is állhat. A burkolatok és a szaniterek lecserélése már költségigényesebb feladat, viszont a jelenlegi állapottól függően akár igencsak megtérülő felújítási munkálatnak is számíthat. A víztakarékos WC-tartály és csaptelepek – amellett, hogy a fenntarthatóságot szolgálják – még a vízszámlát is csökkentik.
3. Az energiahatékonyságot növelő beruházások
Minden olyan fejújítási munkálat energiahatékonyságot növelő beruházásnak számít, ami csökkenti a háztartás fosszilis (vagyis nem megújuló) energiahordozókból nyert energiaigényét és karbonlábnyomát. Az ilyen munkálatok számottevő rezsicsökkenést eredményeznek, ráadásul igencsak növelik az ingatlan piaci értékét – amellett, hogy bizonyos esetekben jelentős állami támogatást lehet rájuk igénybe venni. Ide tartozhat például a nyílászárók cseréje, a fűtési rendszer korszerűsítése vagy éppen a szigetelés.
4. Homlokzatfelújítás
Az ingatlan külső megjelenése kelti azt a bizonyos első benyomást. Ház esetén könnyebb dolgunk lehet, hiszen mi magunk dönthetünk a homlokzatfelújításról, annak büdzséjéről, a kivitelező kilétéről és a felhasznált anyagokról, lakásnál viszont a lakóközösség közös döntésére van hozzá szükség, ráadásul a finanszírozásról és a kivitelezésről is együtt kell dönteni. A közös döntés viszont közös haszonnál jár, hiszen az összes érintett lakás értéke növekedni fog a ráfordításért cserébe, ráadásul a költségek is megoszlanak.
5. Festés
Az egyik legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb értéknövelő beruházás napjainkban is a festés, amivel szó szerint új színt csempészhetünk bármelyik helyiségbe. Az éppen közkedvelt, semlegesebb falszínek általában jobb értéknövelőnek számítanak, mint az egyediek, hiszen egy esetleges értékesítés esetén nagyobb valószínűséggel felelnek meg az új tulajdonos ízlésének.