Termosztát: egy nélkülözhetetlen eszköz, amiről keveset tudunk
Az alacsonyabb energiafogyasztáshoz, illetve rezsiszámlához kiváló eszköz a termosztát, ami otthonunk fűtését-hűtését hivatott szabályozni. Működtetése nem bonyolult, és igen hasznos tud lenni, mivel érzékeli a környezet hőmérsékletét, és ehhez igazítja a hűtő-fűtő rendszer működését.
A termosztátnak kulcsfontosságú a szerepe abban, hogy a fűtési-hűtési rendszer csak akkor működjön, amikor arra valóban szükség van. A becslések szerint a megfelelően beállított termosztáttal akár 10-15%-os energiamegtakarítást is elérhetünk. Egy mindössze 1°C-os hőmérsékletváltozás általában 7%-os energiamegtakarítást, vagy ellenkező esetben energiafelhasználást jelent. Fontos, hogy hová helyezzük a termosztátot, ha egy hidegebb falra tesszük, másképp állítja be a hőmérsékletet, mint ha egy olyan falra helyeznénk, ahová a nap nagy részében oda süt a nap.
A termosztátok típusai
A működés, illetve a vezérlés alapján többfajta termosztátot is megkülönböztethetünk. Létezik vezetékes, vezeték nélküli, analóg, digitális, illetve „okos”, wifin keresztül is irányítható termosztát.
A legismertebb és egyben a legrégebbi típus az analóg termosztát, aminek legfőbb előnye, hogy tartós és az ára is barátságos, viszont kevésbé precíz, mint az újabb típusok. Nem mutatja a helyiség hőmérséklettét, nem programozható, manuálisan tudjuk állítani. Kevésbé pontosan érzékeli a hőmérsékletet, mint a digitális termosztátok, segítségével 0,5 fokos pontossággal határozhatjuk meg a kívánt hőmérsékletet.
Ezzel szemben a digitális termosztátok már beépített hőmérővel is rendelkeznek, és a rendszer akár 0,1 fokos különbéget is képes érzékelni. A készülék nemcsak jelzi az aktuális hőmérsékletet, de ezeknél a típusoknál előre be tudjuk programozni a belső terek kívánt hőmérsékletét. A programozható termosztáttal beállíthatjuk, hogy amikor nem tartózkodunk otthon, alacsonyabbra vegye a hőmérsékletet, s mire este hazaérünk, kellemes hőmérsékletű lakás várjon minket.
A smart eszközök esetében az okostermosztátok akár távolról is vezérelhetők okostelefonról, tabletről, számítógépről. Akkor is egyszerűen beállíthatjuk – változtathatjuk – a lakótér kívánt hőmérsékletét, ha éppen nem vagyunk otthon.
Léteznek olyan termosztátípusok is, amelyek a külső hőmérsékletet is figyelik, és ennek változását érzékelve módosítják a belső terek hőmérsékletét.