Érvek a téglaépítésű házak mellett
A tégla nem véletlenül tartozik a legrégebbi építőanyagok közé: története egyidős az emberi civilizációval, a gyártási technológiák fejlődésének köszönhetően pedig egyszerűbbé vált a felhasználása, ami a tartóssága mellett ugyancsak vonzó szempont.
Miért fontos a falazat anyaga?
A falazat anyaga alapvetően meghatározza az épület olyan tulajdonságait, amelyek kulcsfontosságúak a hasznosítás és a lakhatás szempontjából. Noha számos jó falazóanyag és megoldás létezik, nem véletlen, hogy már a legnagyobb apróhirdetési portálok keresőmotorjai is lehetővé teszik, hogy például kifejezetten téglaépítésű ingatlanok között böngészhessünk. A tégla ugyanis tartós, könnyen elérhető és használható, remek a szigetelőképessége, és a szerkezeti előnyein túl esztétikus megoldásokat tesz lehetővé.
A jó falazat lehetővé teszi, hogy az ingatlan generációkon át is stabil maradjon, megkönnyíti az időközbeni felújítási és átalakítási munkálatokat, illetve – különösen megfelelő szigetelés mellett – hozzájárul a fenntartási költségek csökkentéséhez.
Miből van a tégla?
Agyagtéglát már nagyjából tizenkétezer évvel ezelőtt is használtak, a sajtolt téglát pedig az ókori Mezopotámiában fedezhették fel a mai ismereteink szerint. Ezt követte a rendkívül ellenálló és tartós égetett tégla megjelenése, nagyjából ötezer éve, aminek a római kori építészet műremekeit is köszönhetjük. Az évszázadok során tovább fejlődött a gyártási technológia, amihez például a kínaiak is sokat tettek hozzá, majd az európai technika fejlődése.
Az ipari forradalom tette lehetővé, hogy a tégla olcsó tömegtermékké váljon, és a kevésbé tehetősek is használhassák. A 20. századi téglagyártás addig soha nem látott mértéket öltött, ám azóta is elmondható, hogy a tégla alapanyaga az agyag, a faforgács és a víz. Ezek előnye, hogy nem mesterséges anyagok, hanem a természetből származnak, ráadásul a belőlük készült tégla a tűz- és nedvességvédelemhez sem igényel vegyszeres kezelést.
Mindennek fényében lássuk a téglaházak és a téglaépítésű lakások előnyeit!
Kiemelkedő élettartam
A tégla rögtön a kiégetés után eléri a legmagasabb szilárdságát. Olyan tartós és strapabíró építőanyag, amely képes ellenállni a fizikai terhelésnek és a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatti megpróbáltatásoknak. Ha téglaházat építünk vagy téglalakást veszünk, dédunokáink számára is értékálló lakhelyként szolgálhat, ha pedig eladnánk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a falazata miatt nem fog veszíteni az értékéből az idők során, tehát befektetésnek is kiváló.
Jó hőtartó képesség
Noha egy ház vagy lakás energiahatékonysága számos tényezőtől függ – például a szigeteléstől és a nyílászáróktól –, általánosságban elmondható, hogy a tégla remek hőszigetelő. A téglaépületek fűtési időszakban könnyebben bent tartják a hőt, míg nyáron nehezebben melegednek át, vagy éppen jobban megtartják a klíma által biztosított kellemes hőmérsékletet. A tégla építőanyagként segít csökkenteni a fűtés és a hűtés energiaigényét.
Hangszigetelő képesség
Ha szeretnénk kívül tudni az utca zaját és a szomszédok mindennapi tevékenységének neszeit, akkor ugyancsak a tégla lehet az egyik legjobb megoldás. Persze a megfelelő falvastagság, a falszigetelés, valamint szükség esetén kifejezetten a hangszigetelés is sokat segíthet az otthon nyugalmának megteremtésében.
Könnyű elérhetőség
Akár téglát szeretnénk beszerezni az építkezéshez, akár téglaépítésű házat vagy lakást vásárolnánk, nem lesz nehéz dolgunk a keresgéléssel. Belvárosi, külvárosi, agglomerációban található és vidéki ingatlanokat is szép számmal fellelhetünk téglából, ráadásul jóformán mindenhol akad elérhető közelségben építőanyag-kereskedés, ahol nemcsak téglákkal, hanem hasznos szakértői tanácsokkal is várnak.