Fürdőszoba-felújítási tévhitek: megcáfoljuk őket!
Egy gyönyörűen megtervezett és kivitelezett fürdőszoba otthonunk dísze lehet, ami jó, ha összhangban van a stílusunkkal és a személyiségünkkel is. Éppen ezért előfordulhat, hogy a fürdőszoba-felújítási „aranyszabályok” betartása inkább hátráltat bennünket ahelyett, hogy segítene.
1. Csak fehérrel lehet letisztult hatást elérni?
Fürdőszoba, tisztaság, fehér. Ez a gondolatmenet évtizedeken át uralta a fürdőszoba-felújítási trendeket. Csakhogy már rég elmúltak azok az idők, amikor kizárólag fehérben lehetett gondolkodni – sőt, színes szaniterek és mintás csempék régebb óta vannak forgalomban, mint hinnénk.
Tény, hogy egy apró fürdőszobának igencsak előnyére válhatnak a fehér szín optikai tértágító tulajdonságai, így ha tetszik nekünk a csupa fehér stílus, akkor valóban érdemes lehet fontolóra venni. De még ezek után is adott a kérdés, hogy nem szeretnénk-e egy kis színt, változatosságot, életet csempészni az egyébként steril hatású környezetbe?
A legújabb trendek szerint a fehéret a leghalványabb pasztellárnyalatok válthatják fel, amelyek akár hívogatóan otthonosak is lehetnek, de akár egy vagy több hangsúlyos szín alkalmazása is segíthet kiemelni a fehér szépségét kisebb-nagyobb felületeken.
2. Kis fürdőszobába sehogy sem fér kád?
Az egyik leggyakoribb fürdőszoba-felújítási tévhit, hogy csak tágasabb fürdőszobába szabad kádat tervezni, így az szinte luxusnak számít. Ezzel szemben az az igazság, hogy akár ékszerdoboz lakásokban is megoldható – főleg, ha olyan modellt választunk, ami kifejezetten kisebb, helytakarékosabb.
Mivel a legtöbb ember nem használja ki a fürdőkád teljes hosszát, csupán kényelmesen hátradőlve üldögélni szeret benne, akár egy 1 méternél nem sokkal hosszabb modell is elegendő lehet a megszokott majdnem 2 méteres helyett. Sőt, akár kis sarokkádat is választhatunk, ami helytakarékosság szempontjából olykor jobb választásnak bizonyul.
3. A fugának csak praktikus oldala van?
Ahol van csempe, oda kell fuga is, ám míg a csempék kiválasztásával sokat szoktak bíbelődni, a fuga színe gyakran kimarad a tervezésből, pedig fontosabb, mint hinnénk. Annak ellenére, hogy a csempék közötti terület viszonylag kicsi, különböző fugaárnyalatokkal teljesen különböző vizuális hatást lehet elérni.
Egy fekete-fehér fürdőszobában a fehér fuga például egyaránt szolgál kontrasztként a fekete csempéknek, és „beolvad” a fehérek közé. De minden csempeszínnél alapvetően meggondolandó, hogy harmonizáló vagy kontrasztos árnyalatú fugát szeretnénk.
4. Nagy méretű csempét csak tágas fürdőszobába szabad választani?
A fürdőszobacsempéket rengeteg tévhit övezi, például a méretüket is. Elterjedt közvélekedés, hogy kis fürdőszobába apró csempe dukál, míg tágasabba nagy – pedig egyáltalán nem biztos, hogy így a legjobb.
Tény, hogy a nagy méretű csempe hangsúlyozza a tér méretét – alighanem innen ered a feltételezés –, ugyanakkor a kisebb csempék sora zsúfoltabb hatást kelt optikailag, míg a nagyobbak kevésbé törik meg az egységességet. Mindent egybevetve tehát a nagy csempe is éppúgy lehet jó választás kis fürdőszobába, viszont sok múlik a színen, a mintán és a textúrán.