Szakértőnk válaszol: Falak áthelyezése a lakásban – régiből új alaprajz (1. rész)
A felújítás sarkalatos pontja lehet a falak áthelyezése. Szakértőnk, Vasziljevics Erika, aki a My Craft 2016 Kft. ügyvezetőjeként ingatlanok felújítására specializálódott, kétrészes cikksorozat keretein belül segít abban, hogy a tervezéstől a lakberendezésig mire érdemes ilyenkor figyelni.
Válaszfal vagy tartófal?
„Ha komolyabb felújítást tervezünk, ami falmozgatással is jár, álljunk meg egy pillanatra, mielőtt nekiesünk a falbontásnak! Bár minden fal egyformának tűnik, mégsem az, ugyanis létezik a főfal vagy tartófal, és vannak a válaszfalak. Ahogy a nevében is benne van, a tartófal tart. Tartja a felette lévő többi emeletet; a fölötte lévő emeleten is pont itt vannak a főfalak, ezek egymás felett helyezkednek el és adják az épület vázát, éppúgy, mint ahogy az emberi testnél a csontváz. Ez tehát az épület csontváza, ehhez nem szabad hozzányúlni »csak úgy«. A főfalak általában sokkal vastagabbak is, mint a válaszfalak” – fejti ki szakértőnk.
„Ha a főfalhoz szeretnénk nyúlni, akkor mindenképp kérjük ki statikus véleményét. A statikusok ezt tanulják évekig az egyetemen, az ő írásos szakvéleményük a garancia arra, hogy ha a leírtaknak megfelelően cselekszünk, abból baj nem lehet. Főfal is kiszedhető, bontható bizonyos szintig, ha megfelelő méretű és típusú áthidalót teszünk a helyére, ami átveszi a tartószerepet (néha az áthidaló kevés, ilyenkor egy tartóoszlopot is be szoktak építeni). Az áthidaló méretét és fajtáját a statikus számolja ki és adja meg. Enélkül soha se nyúljunk tartófalhoz, mert a felső lakó hirtelen nálunk találhatja magát. A repedésekről már ne is beszéljünk, hiszen ilyenkor meggyengítjük az egész épület szerkezetét!
A válaszfalak (a nevük is erre utal) elválasztják az egyik helyiséget a másiktól, tartó szerepük nincs, a felette lévő lakásban akár egészen máshol is elhelyezkedhetnek. Válaszfalakat statikus bevonása nélkül is mozgathatunk, tetszőlegesen áttehetjük egyik helyről a másikra. De mielőtt elkezdjük a válaszfalak bontását, vizsgáljuk meg, hogy nem futnak-e benne vízcsövek vagy elektromos vezetékek, nehogy elvágjuk őket, mielőtt elzártuk volna a vizet vagy áramtalanítottuk volna lakást” – javasolja Vasziljevics Erika.
Mikor praktikus a falak áthelyezése, bontása?
„Vannak nagyon szerencsétlen alapterületű lakások, amelyekben túl sok négyzetméterre nem praktikus mennyiségű szoba jut. Nagyságrendileg mondhatjuk, hogy annyi szobát tudunk egy lakásban kialakítani, ahány ablak van. Tehát lehet egy lakás 50 nm, ha csak egy ablaka van, akkor egy hatalmas szobánk lesz csak, holott ennyi négyzetméteren már két kényelmes szoba is elférne” – magyarázza az ingatlanfelújítási szakember, akinek egy jó alaprajz olyan, amelyen vannak terek és sok fény, vagy megvan a lehetőség mindezek kialakítására. Ezért képes akár az egész alaprajzot is megváltoztatni, átépíteni, több válaszfalat is átrakni.
„Ha a lakásban sok pici helyiség van, és nagyon tagolt a tér, akkor ezt célszerű megváltoztatni, nagyobb, élhetőbb tereket létrehozni. Szakértőnk szerint játsszunk bátran a válaszfalakkal és ezáltal a terekkel és a fényekkel, mert a végeredmény minden esetben egy sokkal kellemesebb, élhetőbb otthon lesz. Ilyenkor jó megoldás lehet egy tervezővel együtt gondolkozni, aki a mi igényeinket, ötleteinket rögtön méretarányosan papírra is veti, így könnyebben kiválaszthatjuk a legoptimálisabb megoldást” – mondja szakértőnk, akivel a következő részben a vizesblokkok áthelyezésének lehetőségeit vesszük górcső alá.