Szakértőnk válaszol: Hogyan gondoljunk újra egy kis lakást? (1. rész)
Egy kis lakás felújítása különösen nagy fejtörést jelenthet, hiszen a szűkös négyzetméterszámból is igyekszünk kihozni a lehető legtöbbet. Szakértőnk, Vasziljevics Erika ingatlanok felújítására specializálódott a My Craft 2016 Kft. ügyvezetőjeként – a tervezéstől a lakberendezésig –, és most kétrészes cikksorozatunk keretein belül megosztja velünk, mire érdemes ilyenkor figyelni.
A leggyakoribb hibák egy kis lakás felújításánál
„Egy kis lakás felújításánál minden centiméter számít, pont emiatt egy kis garzonnál nagyon is van létjogosultsága egy belsőépítész tervező bevonásának. A tervező egy alaprajzon méretarányosan berajzolja a falakat és a teljes bútorzatot, így láthatjuk, mi hogyan fog elférni. Ha nem is kérünk tőle 3D-s látványterveket, legalább egy optimális alaprajzra ne sajnáljuk a pénzt, mert az hamar megtérül” – szögezi le gyorsan szakértőnk.
Előre át kell gondolni, hogy hova tesszük az ágyat, és hol lesznek a szekrények, és ha tetőtérben vagy galériázott lakásban vagyunk, nem árt odafigyelni a bútorozhatóságra. Ha galériát is szeretnénk, a magasságánál tudnunk kell az alá szánt szekrények méretét, nehogy csak pár centiméteren múljon, hogy beférjenek alá. Ha a lakás kis alapterületű, de nagy belmagassága van (például 3,4 m, ez tipikus méret), akkor tárolás szempontjából Vasziljevics Erika személy szerint inkább a magas gardróbszekrényeket részesíti előnyben, nem pedig a galériát, hogy a zsúfoltságot elkerülje. Mint mondja, a galéria összenyomja a teret, és elveszi a fényt, de persze van az az élethelyzet, amikor nem lehet másképp megoldani.
„Gyakori hiba szokott lenni azt is, hogy anyagilag elszámoljuk magunkat, mert azt hisszük, hogy csak 30 nm-t kell felújítani, az nem sok, olcsón megússzuk. Pedig ha belegondolunk, ezen a 30 nm-en pont ugyanúgy lesz egy fürdőszoba, egy konyha (ezek a legdrágábbak), egy bejárati ajtó, egy kazán, egy bojler, konyhagépek és társaik” – sorolja a legjellemzőbb hibák megelőzésének módját szakértőnk.
A helyiségek funkcióinak átgondolása
Lehet, hogy egy nagy sarokkádban szeretnénk ücsörögni minden este, de ha az egész fürdőszobánk csak 3 nm, akkor örüljünk, ha a zuhanyzó mellé még be tudunk szuszakolni egy keskeny mosógépet is. Vagy mégis be lehet tenni a vágyott sarokkádat, de akkor máshol leszünk erős kompromisszumokra kényszerítve.
„Amikor mi nekikezdünk egy lakásfelújításnak, előtte mindig meghatározzuk, hogy vajon ki fogja megvenni, tehát ki lesz a célközönség. A lakás mérete, elhelyezkedése (például egy 4 emeletes ház, lift nélkül) eléggé behatárolja, hogy nagyjából ki fog beköltözni, és ennek megfelelően újítunk. Egy kis lakást általában maximum két ember fog birtokba venni, így nekik eleve nem 4-6 személyes étkezőasztallal számolunk. Ugyanígy a konyhánál: ha nagyon kevés a hely, akkor csak egy kétzónás főzőlapot teszünk be, és sajnos a mosogatógép helyét tárolószekrénynek áldozzuk be.
Ha a háló kicsi, akkor nem 180-as ágyban gondolkozunk, hanem 140-esben, hogy maradjon hely a ruhásszekrénynek is. Mindig addig variálunk az alaprajzon, amíg nem maradnak felesleges közlekedők vagy kihasználatlan területek, mert minden centiméter számít. És akkor itt jön megint a képbe, hogy mielőtt bármibe is belekezdenénk, az első lépés az alapos és jól átgondolt tervezés” – ad hasznosabbnál hasznosabb ötleteket Vasziljevics Erika.
Mennyi tárolóhelyre van szükségünk?
Minél több helyünk van, annál jobb. Mindig azt gondoljuk magunkról, hogy nincs sok holmink, aztán egy költözésnél mindig megdöbbenünk, hogy mégis rengeteg felesleges vagy csak időszakosan használt dolgunk van. Először meg kell nézni, hogy a lakás alapterülete összhangban van-e lakóinak számával. Ha igen, és a költözésnél már kiselejteztünk minden felesleges holmit, akkor a megmaradt még mindig rengeteget meg kell próbálni elhelyezni.
„Ez egy kis lakásban nemhogy nem könnyű, egyenesen művészet, de ilyenkor is számos praktikához folyamodhatunk. Vásároljunk magas szekrényeket, és felülre tegyük azokat a dolgokat, amiket egy évben csak néhányszor használunk. Ilyen például a bőrönd, amiben remekül el lehet tárolni a téli síruhánkat vagy a nagykabátot. Ne álljon üresen, mert egy csomó hely van benne!”
Hasonló logika mentén egy ágy vagy egy kanapé ágyneműtartó nélkül kihasználatlanul hagyott tér. Célszerű ágyneműtartósat venni belőlük, mert rengeteg dolgot elnyelnek. Ha elfér, akkor ne 40 cm mély gardróbot vegyünk, hanem 60 cm mélyet, sokkal több minden fér bele. A fürdőszobában ne csak alsószekrényünk legyen, hanem felül, a sima tükör helyén is lehet egy tükrös szerkény. A WC-ben pedig a tartály feletti részen plafonig beépíthető szekrényben (ha nem a régi Dömötör-tartályunk van) tárolhatjuk például a mosó- és tisztítószereket.
„Az előszobában, ha van hely, ne csak fogasokat tegyünk a falra, hanem oda is mehet szekrény, mert hamar rá fogunk jönni, hogy mennyi cipőnk és kabátunk van. Kis lakásban célszerű a szekrényeket fehér színből választani, hogy ne nyomják össze a teret” – javasolja a szakember.