Szakértőnk válaszol: Hogyan gondoljunk újra egy kis lakást? (2. rész)
Kétrészes cikksorozatunk előző részében szó esett a leggyakoribb hibákról egy kis lakás felújításánál, a helyiségek funkcióinak átgondolásáról, illetve a tárolóhelyek kardinális kérdéséről. Nézzük, hogy szakértőnk, Vasziljevics Erika, a My Craft 2016 Kft. ügyvezetője, aki ingatlanok felújítására specializálódott a tervezéstől a lakberendezésig, milyen hasznos tippekkel szolgál még!
Milyen helykihasználási megoldások segíthetnek még?
„A kis lakásban fontosak a színek. Még ha világos is az ingatlan, akkor sem célszerű túl sötét falakat, bútorokat beterveznünk, mert az csak összenyomja a teret. Egy szép törtfehér fal világos gardróbszekrényekkel nem olyan nyomasztó, ráadásul ettől még a lakást feldobhatjuk színekkel vagy különféle dizájnelemekkel. Például egy kisebb falat sötétebbre festeni vagy tapétázni kifejezetten trendi. Feldobhatjuk a világos szobát egy színes kanapéval, szőnyeggel vagy függönnyel, de szép képekkel és díszpárnákkal is. Egy kis lakásban a tér összességében legyen világos, és mellé tehetünk bele kisebb színes foltokat” – szögezi le szakértőnk.
Mint mondja, az is növelheti a teret, ha egységességre és harmóniára törekszünk. Azaz ha az egész lakás egyszínű, ugyanazt a burkolatot tesszük mindenhova, ha a lámpák egy családból valók, nem rakunk küszöböket, az összes beltéri ajtó egyforma, valamint ha megfelelő erősségű a világítás. Szerencsénk van, ha az ingatlanunk nagy ablakokkal rendelkezik, és még jó tájolása is van, mert akkor természetes módon elég világos. Ha nem ilyen jó adottságú a lakás, akkor célszerű rejtett világítással, állólámpával, falikarokkal rásegíteni. Sose spóroljunk a wattokkal és a lumenekkel. Egy kis lakásban a fény nagyon sokat számít.
„Kis alapterületnél figyeljünk arra is, hogy ne csináljunk labirintust a lakásban. Kerüljük a tér közepére betett dohányzóasztalt, mert azt csak kerülgetni kell. De ha mindenképp szeretnénk egy lerakóasztalkát, célszerű azt inkább a kanapé mellé tenni. Próbáljunk meg a lakás közepén egy egybefüggő teret létrehozni, és a bútorokat a fal mellé állítani. Használjuk ki a magasságot, terjeszkedjünk felfelé a gardrób- és konyhaszekrényekkel!” – indítványozza szakértőnk.
Aktuális trendek a kis lakások felújításának terén
„Folyamatosan arra törekszünk, hogy divatlakások helyett élhető otthonokat alakítsunk ki, persze modern dizájnban. Lehet trendekről beszélni, de az, hogy kinek mi tetszik, kinek melyik szempont a fontos, egyéni preferencia” – vélekedik szakértőnk, aki szerint egy világos, harmonikus lakás mindig vonzó és kelendő lesz, abban mindig jó lesz otthon lenni. Egy harmonikus színvilágú lakás sosem lesz divatjamúlt, így ő is azt vallja, hogy a divatot inkább a kiegészítőkkel érdemes követni.
„Nagy divat manapság a fekete fürdőszoba. Fekete csempe, fekete szaniterek, fekete csaptelepek stb. Ez persze tényleg jól néz ki, de nélkülöz minden praktikusságot. Gondoljunk bele, hogy egy fekete fürdőt milyen sokat és gyakran kell takarítani, hogy abban ne látsszanak meg állandóan a rászáradt vízcseppek vagy a vízkő” – helyezi új megvilágításba a trendek követését Vasziljevics Erika.
Nagyon népszerű például mindent elrejteni a konyhaszekrénybe, de mennyire élhető egy olyan steril konyha, amiben a sokat használt a kávéfőzőt vagy vízforralót minden alkalommal elő kell venni a szekrényből? Vagy egy másik példa: a hófehér márványburkolat a padlón csodálatosan szép, de egyrészt vizes helyiségekben rettenetesen csúszik, másrészt naponta fel kell mosni, hogy ne látsszon meg rajta a kosz. Nem mindegy, hogy ketten költözünk-e a párunkkal, mert például gyerekek mellett egy minimál stílusú lakás állandó steril rendjét és makulátlan tisztaságát elég nehéz fenntartani.
„És akkor most megint visszakanyarodtunk oda, amit már többször is hangsúlyoztam: először tervezzünk, mielőtt nekiesünk a lakásnak! Gondoljuk át alaposan, mit akarunk, mit szeretnénk végeredménynek látni a felújítás után, járjuk végig a szükséges boltokat, inspirálódjunk, beszéljünk tervezővel, mert egy lakásfelújítás nem kevés idő, energia és pénz. Ha belevágunk, sok évre előre gondolkozzunk!” – zárja a kis lakások felújításával kapcsolatos általános tudnivalók listáját Vasziljevics Erika.