Mit kell tudnia annak, aki életében először vág bele lakásfelújításba?
A rutin egy felújítás során is rengeteget segít. De mi a helyzet akkor, ha most először vágunk bele egy ilyen projektbe? Összegyűjtöttünk néhány tudnivalót, ami segíthet, hogy kezdőként is egy kicsit jártasabbak legyünk benne!
1. Döntsük el, mekkora felújítást szeretnénk!
A kezdő lakásfelújítók leggyakoribb problémája, hogy nem tudják pontosan, mit szeretnének, így elvesznek az ötletek, a tanácsok és az iránymutatások tengerében. Első lépésként arról érdemes döntenünk, hogy mekkora felújítást szeretnénk, és az mire terjedjen ki pontosan. Lehet szó például teljes lakás- vagy házfelújításról, konyha- vagy fürdőszoba-felújításról, festésről, burkolásról, nyílászárócseréről, tetővel kapcsolatos munkálatokról, homlokzatfelújításról, a cső- és vezetékhálózat felújításáról, vagy éppen terasz- vagy kertfelújításról.
2. Határozzuk meg a költségvetést!
Az ideális büdzsé természetesen sok tényezőtől függ, de tény, hogy gondos odafigyeléssel bármilyen költségvetésből ki lehet hozni a lehető legtöbbet és legjobbat. Célszerű kiszámolni, hogy mekkora a felújításra szánt teljes összeg, és annak 15%-át rögtön félretenni az időközben felmerülő váratlan költségekre. Az optimális költségvetés a maradék 85%-ot osztja meg helyiségek és/vagy teendőcsoportok szerint, méghozzá az anyag- és munkaköltségek feltüntetésével.
Akár generálkivitelezővel dolgozunk, akár mi magunk kérünk fel különböző szakembereket, akár a munkálatok saját kezű elvégzése mellett döntünk, érdemes előre tájékozódnunk az árakról, és mindenre legalább 2-3 árajánlatot bekérnünk.
3. Járjunk utána az engedélyeknek!
Rengeteg bosszúságtól és a munkák időbeli elhúzódásától kímélhetjük meg magunkat, ha előre tudjuk, hogy a tervezett felújítási munkálatok közül melyik bejelentés- vagy engedélyköteles. Az ehhez kapcsolódó jogszabályok a 193/2009. (IX. 15.) Kormányrendelet az építésügyi hatósági eljárásokról és az építésügyi hatósági ellenőrzésről, illetve a 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelet az építésügyi hatósági eljárásokról, valamint a telekalakítási és az építészeti-műszaki dokumentációk tartalmáról.
4. Tűzzük ki okosan a határidőket!
A határidők meghatározása minden projektben kulcsfontosságú. Lakásfelújításnál is úgy a legjobb, ha a végleges átadási határidőn belül kijelölünk bizonyos „alhatáridőket”, vagyis mérföldköveket, amikorra egyes fontos részfeladatoknak el kell készülniük.
A határidők akkor is kulcsfontosságúak, ha magunk végezzük el a munkálatok egy részét vagy teljes egészét, hiszen a teendőket be kell tudnunk ütemezni a mindennapi életünkbe, ráadásul nem árt, ha tisztában vagyunk vele, hogy a munkavégzés miatt mikor lesznek használhatatlanok egyes helyiségek, hogyan tudjuk a funkcióikat átmenetileg helyettesíteni, és mikor lehet őket ismét rendeltetésszerű használatba venni.