Szakértőnk válaszol: így válasszunk burkolatot, hogy tágasabbnak tűnjön az otthonunk
Milyen hideg- vagy melegburkolatot érdemes választani ahhoz, hogy optikailag tágasabbnak tűnjön a lakásunk? Ebben segít nekünk Székely Kriszti, a 70 négyzetméternél kisebb otthonokra szakosodott „Paneltündér”.
Burkolatváltás és a térérzet növelése
„Főleg folyamatos, vagyis minta- és anyagváltás nélküli burkolat használatával növelhetjük a térérzetet. Amint egy helyiséget megtörünk azzal, hogy változik a burkolat, máris képződik egy határvonal: jól látható, hogy véget ér valami, és kezdődik valami más. Ezzel csökkenthetjük az egybefüggő terek nagyságát, és a nagy tereket tudjuk optikailag tagolni” – magyarázza szakértőnk.
Bár kézenfekvőnek tűnhet az adott tér funkciója szerint más és más burkolatot választani, valójában jelentősen tágíthatjuk a teret azzal, ha akár az egész lakásban azonos burkolatot futtatunk végig, mintha egybefüggő tér volna az egész. A minta- és anyagváltás nélküli burkolat ráadásul elegáns hatást kelt.
A szakember kiemeli: vannak esetek, amikor nem burkolatváltó profillal, hanem kreatív átmenettel oldják meg a burkolatváltást. Ez igényesen alkalmazva szép megoldás lehet, ám nem árt előre megfontolni, hogy praktikus is-e egyben – például vízálló és a nem vízálló burkolat találkozásánál.
Ha azonos burkolattípusok találkoznak, tehát nem az anyag változik, csupán a szín, akkor a burkolatváltásnak dizájnszerepe is lehet. Ilyenkor a megszokott burkolatváltó profil helyett alkalmazott kreatív átmenet a funkció hangsúlyozására és esztétikai okból is kiváló döntés lehet, hiszen dekorációs célt szolgál. Fontos, hogy a padló- és a falburkolat találkozása is lehet kreatív, ami igazán egyedivé teheti a vizes helyiségeinket, tehát a fürdőszobát vagy a konyhát.
„Amennyiben mindenképpen burkolatváltóval szeretnénk megoldani az átmenetet, akkor jó, ha nem azt a típust választjuk, amelyik mindkét burkolatra ráfekszik, hanem a burkolás közben behelyezhető, vékony burkolatváltó sínt, ami sokféle profilkialakításban kapható” – magyarázza szakértőnk.
Lerakási irányok
A halszálkaminta vezeti a tekintetet, így például optikailag szűkíthet egy folyosót, amit ráadásul még szegővel is fokozhatunk. Egységes, folytatólagos burkolással, falig futó burkolattal, világosabb színnel és kisebb lapmérettel azonban tágasabbnak mutathatjuk a teret.
A lerakási irányváltás még akkor is kerülendő a helyiségek között, ha ezzel szeretnénk kiemelni a funkcióváltást. Sokkal jobb megoldás, ha csupán a helyiségek vagy a funkcionális terek határán, apró területen változtatunk a lerakási irányon, például két halszálkás szoba között néhány sornyi egyenes lerakással.
„Átlós lerakással főleg kis helyiségekben – folyosón, WC-ben, kamrában vagy gardróbban – tudunk érdekes hatást elérni, nagy felületen azonban zavaró lehet a bútorozás szempontjából” – sorolja a tudnivalókat Székely Kriszti.
A megfelelő méretű burkolólap
„Jó hír, hogy igazából bármilyen méretű burkolólappal dolgozhatunk, ami tetszik nekünk és illik a dizájnhoz. Az elterjedt feltételezéssel szemben akár kis helyiségben is használhatunk nagy lapokat, viszont tágasabb terekben érdemes elkerülni a kis lapokat, mert nem keltenek elegáns hatást” – javasolja a Paneltündér.
Készítsünk moodboardot!
„A moodboard – magyarul hangulattábla –, vagyis az ötleteink vizuális összefoglalója segít abban, hogy harmóniát teremtsünk a kiválasztott anyagok között még azelőtt, hogy megvásárolnánk őket. Ez az egész felújítás során segítségünkre lehet, így mindenképpen érdemes rátennünk a burkolatot is. Még jobb, ha olyan képet találunk, amin a lerakási minta is látszik” – teszi hozzá szakértőnk.
Burkolatválasztás a gyakorlatban
„Miután elméletben kiválasztottuk a burkolatot, és a moodboarddal is elégedettek vagyunk, jöhet a valódi szemle. Ennek első lépése, hogy az üzletben szemrevételezzük, tetszik-e egyáltalán az adott burkolat élőben. Ha igen, következhet a minta beszerzése, amihez legrosszabb esetben meg kell vennünk egy-másfél négyzetméternyit. Ezután szerezzünk be egy falszínkártyát is, végül így felvértezve menjünk el a bútorboltba, lapszabászatba, nyílászáróüzletbe, hogy a bútorok, a kárpitok és a beltéri ajtók színét is hozzáigazíthassuk mind a padlóburkolathoz, mind pedig a falhoz” – zárja a burkolatválasztással kapcsolatos tudnivalókat Székely Kriszti.