Újabb 6 dolog, amiben nem érdemes gondolkodni felújításkor
Fotókon jól mutat ugyan, ám később rengeteg gondot okoz a hétköznapokban? Cikksorozatunk második részéből kiderül, milyen elképzelésekre aludjunk inkább még egyet – vagy kettőt –, mielőtt felújításba vágunk.
1. Bármilyen aktuális trend
Bár a felújítási és lakberendezési trendek rendkívül inspirálóak lehetnek, és fantasztikus ötleteket meríthetünk belőlük az otthonunk kialakításához, sajnos mellé is foghatunk velük.
Ha például ötletelésnél többre használjuk ezeket a trendeket, és teljes egészében alkalmazni szeretnénk valamelyiket, fennáll a lehetősége annak, hogy a múló divattal egyidejűleg a lelkesedésünk is alábbhagy, és már nem is fog annyira tetszeni az, amire olyan sok pénzt, időt és energiát szántunk néhány hónapja.
Érdemes inkább rendszerben gondolkodni, tehát az életvitelünknek és az ízlésünknek megfelelő irányvonalat választani, amibe természetesen integrálhatunk bizonyos trendeket, de nem mindenáron, és nem túlzó mértékben.
2. Rengeteg gondozást igénylő álomkert
Ki ne szeretne mesésen zöldellő kertet, színes halakkal teli tóval és falra vagy kerítésre kúszó borostyánnal? Mindez természetesen megvalósítható, csak jó, ha előre tudjuk, milyen fenntartási és karbantartási költségekkel számolhatunk, illetve mennyi időt kell rendszeresen ráfordítanunk.
Természetesen szakemberre is bízhatjuk egy parkosított kert kialakítását és gondozását, ha a költségvetés lehetővé teszi, mert óriási terhet vehet le a vállunkról – különben ott állhatunk tanácstalanul, hogy vajon hogyan vészelheti át biztonságban a telet a kerti tavunk, vagy mit tehetünk a szerkezeti károkat okozva túlburjánzó borostyánnal.
3. A garázs átalakítása lakóterületté
Csábító ötletnek tűnhet, hogy lakóterületet faragjunk a garázsból, és elvonulásra, edzésre, műhely gyanánt vagy akár stúdiónak használjuk. Ez bizonyos esetekben kifejezetten praktikus lehet, de csak akkor, ha végiggondoltuk, hogy hosszú távon nem lehet-e mégis szükségünk hagyományos funkciót betöltő garázsra. Arról nem is beszélve, hogy ha később el szeretnénk adni az ingatlanunkat, akkor lehet, hogy a vevőjelöltek jobban örülnének egy garázsnak, mint egy saját céljainkra kialakított lakrésznek.
4. Melléképület lebontása
Elsősorban a melléképület állapota határozza meg, hogy tudjuk-e még hasznosítani a későbbiekben. Már az is remek lehet, ha tárolóhelyül szolgál a kerti bútoroknak, a kerékpároknak és a kert rendben tartásához szükséges eszközöknek. Gyakran előfordul, hogy az új tulajdonos lebontja a régi melléképületet, majd hamarosan rájön, hogy mégis szüksége lett volna rá, így épít egy újat – jelentős többletköltséggel ahhoz képest, amennyibe a réginek a felújítása került volna a funkciónak megfelelően.
5. A kandalló befalazása
Ha nem szeretjük a nyílt lángot a lakótérben, vagy egyszerűen csak más terveink vannak az adott falrésszel, akkor a kandalló befalazása logikus lépésnek tűnhet. Ezzel viszont sokak által áhított fűtési módról és esztétikai elemről mondunk le, amit akár a következő télen is megbánhatunk – vagy talán akkor, amikor szembesülünk vele, hogy jelentősen növelte volna az ingatlanunk értékét eladáskor, hiszen a vevő csak pluszköltséggel tudja majd ismét üzembe helyezni a vágyott kandallót.
6. Fakivágás
Előfodul, hogy egy fa – például a kidőlés kockázata miatt – veszélyessé válik, ilyenkor természetesen a kivágás észszerű döntés. Minden más esetben viszont igencsak megfontolandó, hiszen a fák amellett, hogy varázslatos hangulatot kölcsönöznek a kertünknek, még árnyékolnak is a lombjaikkal, ami energiahatékonysági szempontból sem elhanyagolható. Egy egészséges fa eltávolítása nemcsak a saját ingatlanunk
értékét csökkentheti, hanem méretétől függően akár a szomszédokét is.