A tökéletes épített zuhanyzó kialakítása
Az épített zuhanyzó nem csupán a fürdőszobánk dísze lehet, hanem praktikus is, hiszen egyedi méretre tervezhető, ráadásul a perem nélküli kivitel akadálymentességet biztosít. A megfelelő kivitelezés azonban kulcsfontosságú a vízelvezetés szempontjából.
Miért jó az épített zuhanyzó?
Míg a zuhanykabinnak eleve adott méretei vannak, az épített zuhanyzót gyakorlatilag akkorára tervezhetjük, amekkorára szeretnénk. Éppen ezért különösen alkalmas szűkösebb alapterületű vagy igazán tágas fürdőszobákba – tehát olyan esetekben, amikor a szabványméretűnél kisebb vagy nagyobb zuhanyzót szeretnénk.
Takarítás szempontjából is szerencsésebb lehet, hogy a zuhanykabin nehezen tisztán tartható – és gyakran sérülékenyebb – üveg- vagy műanyag fala helyett akár három oldalról is burkolt fal veheti körül a zuhanyzót, amin kevésbé látszik meg a vízcseppek és a szennyeződések nyoma.
Az egyik leggyakoribb érv az épített zuhanyzó kialakítása mellett az akadálymentesség lehetősége, hiszen a padlóval egy szintben álló, perem nélküli változat kiválóan alkalmas gyerekek, idősek, mozgáskorlátozottak és mindazok számára, akik valamilyen okból botlás- vagy csúszásveszélytől tartanak.
Sokan pedig kifejezetten „csak” azért választják az épített zuhanyzót, mert sokkal dizájnosabb és egyedibb megoldásokat tesz lehetővé, így csekélyebb anyagi ráfordítás mellett is luxushatást lehet vele elérni.
Az épített zuhanyzó hátrányai
A legnagyobb hátrány, hogy az épített zuhanyzó nem megfelelő kialakítás nélkül nagyon könnyen eláraszthatja az egész fürdőszobát. Ezt a problémát természetesen viszonylag egyszerű kiküszöbölni építéskor – a víz maradéktalan lefolyásának biztosításával –, ám tényleg érdemes előregondolkodni, mert utólag nem feltétlenül könnyű a korrekció.
Kell-e zuhanytálca?
Az épített zuhanyzó is tartalmazhat zuhanytálcát, ugyanakkor úgy is megoldhatjuk, hogy a zuhanyzórészt tálca nélkül, csupán egy fallal választjuk el a fürdőszoba többi részétől. Manapság burkolható zuhanytálcák közül is válogathatunk, amelyek tulajdonképpen enyhe lejtésű, padlóba építhető elemeket jelentenek – ezeknél az aljzathoz képest minimum 7 cm-es beépítési magassággal érdemes számolni.
Beépíthető zuhanytálca esetén vagy anélkül is a burkolattal kell biztosítanunk majd a balesetmegelőzés szempontjából elengedhetetlen csúszásgátlást.
Mekkora legyen az épített zuhanyzó?
Bármennyire is helyszűkében vagyunk, 1,2 négyzetméteres alapterület alá nem érdemes menni a használat közbeni kényelmi szempontok miatt. A legjobb, ha 1,6–1,8 m2-es zuhanyzót tudunk építeni – ennél nagyobb is nyugodtan lehet, ha elfér és van rá igény.
Vízelvezetés okosan
A megfelelő lejtés kialakításához előfordulhat, hogy csak úgy fér el a szifon a bekötésekkel együtt, ha a födémek vékonysága miatt megemeljük a zuhanytálca szintjét. Ez főleg panellakásoknál vagy régi ingatlanoknál szokott felmerülni, de mindenképpen érdemes rá különös gondot fordítani, mert a jó kialakítás és a megfelelő vízáteresztő képességű szifon gondoskodik arról, hogy esténként ne áraszthassa el a víz a fürdőszobánkat.
A szifon vízáteresztő képességét célszerű a zuhanyfejhez igazítani, mert esőztető változat vagy dupla zuhany esetén a percenkénti vízkibocsátás jóval meghaladhatja a szifon kapacitását, így egyszerűen nem tud elég gyorsan lefolyni a víz. A vízelvezető rendszer része a zuhanyfolyóka, amit a zuhanyzó valamelyik határával párhuzamosan, szélen a legjobb elhelyezni, középen ugyanis nehezen alakítható ki a megfelelő odavezető lejtés. A résfolyóka az egyik legkedveltebb megoldás, ami sokkal esztétikusabb, mint a szokványos rács.
Vízszigetelés haladóknak
A legtöbben a festőhengerrel egyszerűen felvihető, kenhető vízszigetelés felhordása mellett döntenek. Erre jöhet a méretre vágott szigetelőfólia, majd egy újabb réteg kenhető vízszigetelés, rajta gondosan lenyomkodott tömítőszalaggal, amire megint csak kenhető vízszigetelés bevonat kerülhet.
A burkolat kiválasztása
Az épített zuhanyzó akkor lesz igazán látványos, ha a burkolatát összehangoljuk az egész fürdőszobáéval – sőt, akár ugyanazt a csempét is használhatjuk hozzá úgy, hogy mintázattal jelöljük ki a zuhanyzó határait. Rengetegféle csempe közül válogathatunk, legyen szó dekorcsempéről, egyszínűről, mediterránról, retróról vagy portugál mintásról.
Természetesen az épített zuhanyzó márvány- vagy terméskő burkolattal is kivitelezhető, mint ahogy csempe- és kőmentes, például fahatású vízálló burkolatok is léteznek, amelyek remekül használhatóak erre a célra. A burkolatot a tervezéskor kiszámolt megfelelő lejtéssel kell elhelyezni ahhoz, hogy a víz biztosan lefolyjon – gondolva a tágulási hézagok tömítésére is.