Burkolatváltó sínek és profilok – mit kell róluk tudnunk?
A burkolatváltó profilok arra jók, hogy a különböző burkolóanyagok csatlakozását praktikusan és esztétikusan lehessen megoldani. Így akár akkor is szépen találkozhat egymással a járólap, a parketta, a laminált padló és a szőnyeg bármilyen tetszőleges párosa, ha szintkülönbség van közöttük.
Mire jó a burkolatváltó profil vagy sín?
A padlókiegyenlítő profil néven is ismert termékekkel eltüntethetőek a burkolás nyomán keletkező dilatációs hézagok, megoldható a különböző burkolatok találkozása, valamint eltakarhatóak a szintkülönbségek is. Rengetegféle kivitelben kaphatóak, többféle anyagból és változatos méretekben – mind hosszúságukat, mind pedig szélességüket tekintve. Szerelési technika terén is vannak közöttük eltérések. Mindennek fényében különösen fontos, hogy megfelelő darabokat válasszunk építkezéskor vagy az otthonunk felújításakor.
Mikor lehet rá szükség?
A burkolatváltóknak funkcionális és esztétikai jelentőségük is van – ebben hasonlítanak a falra helyezett szegélylécekhez, amelyek ugyancsak a burkolás elmaradhatatlan kiegészítői.
Padlókiegyenlítő profilok nélkül például látszana a burkoláskor meghagyandó dilatációs hézag – ami teret enged a burkolóanyag természetes hőtágulásának –, illetve takarítás és balesetveszélyesség szempontjából kevésbé praktikus rés maradna a különböző burkolatok között. Arról nem is beszélve, hogy a különböző hideg- és melegburkolatok ritkán vannak eleve egy szintben, így ezt a szintkülönbséget is burkolatváltókkal tudjuk korrigálni.
A burkolatváltó profilok és sínek lehetővé teszik a különböző célra használt terek optikai elhatárolását, ami éppúgy hasznos lehet két helyiség között, mint például egy amerikai konyhás nappaliban, ahol a konyha és a nappali rész eltérő burkolatot kap, de akár a konyha és az étkező határait is kijelölhetjük pusztán burkolatváltóval, falak nélkül.
Miből készülnek a burkolatváltók?
Leggyakrabban fémből (alumíniumból, rozsdamentes acélból, sárgarézből) vagy műanyagból készült padlóprofilok közül válogathatunk. Arról, hogy melyik anyag és szerelési mód a legideálisabb, a várható igénybevétel dönt. A rendkívül strapabíró alumínium például tökéletes fürdőszobába, míg egy öntapadó vagy csavarozható műanyag ritkábban használt helyiségekbe lehet ideális.
Általános irányelv, hogy erősebb igénybevétel esetén csavarokkal vagy tiplivel rögzített fém burkolatváltó profilt érdemes alkalmazni. Minél szélesebb és vastagabb a burkolatváltó, annál stabilabb lesz az átfedés, míg vékonyabb és diszkrétebb darabokkal sok esetben szemrevalóbb eredményt tudunk elérni.
A legtöbb háztartásban a konyha és a fürdőszoba padlója van a legnagyobb igénybevételnek kitéve, így oda célszerű masszívabb, esetleg kifejezetten nedves helyiségekbe való burkolatváltó profilt vásárolni, míg a hálószobának jellemzően nincsenek speciális igényei.
Ha nagy a szintkülönbség
A szintkülönbség korrekciójához – például a konyhai járólap és a szobai padlószőnyeg vagy laminált padló között – speciális átvezető profilt használhatunk, ami a mozgatható felső sínjének köszönhetően akár több centiméteres eltérés esetén is hatékony. Szintkiegyenlítő profil is létezik, ami ferde sík formájának köszönhetően segít „eltüntetni” a különbséget, így az már nem fog szemet szúrni.
Szegélyléc helyett lezáró profil
Vannak olyan esetek, amikor nem használhatunk klasszikus szegélyléceket: ha például padlóig érő ablakokkal, illetve erkély- vagy teraszajtóval van dolgunk, akkor a lezáró profil jelenthet megoldást a padlóburkolat és a nyílászáró kerete közé.
Szakemberrel vagy saját kezűleg?
Attól függően, hogy mennyi kedvet és affinitást érzünk a burkolási munkálatok saját kezű elvégzéséhez, dönthetünk úgy, hogy mi magunk oldjuk meg. Ebben az esetben jelentős összeget spórolhatunk a munkadíjon, ráadásul a legegyszerűbben szerelhető burkolatváltók még a kezdő ezermestereknek sem okoznak gondot. Ha viszont szakemberre bízzuk a munkálatokat, akkor professzionális kivitelezést kaphatunk a pénzünkért cserébe, garanciával.