Felújítás lépésről lépésre – a vásárlástól a beköltözésig
Egy használt ingatlan megvásárlása és felújítása remek mód arra, hogy megteremtsük álmaink otthonát, ráadásul – a ház vagy lakás állapotától és a céljainktól függően – akár egyszerűbb és költséghatékonyabb is lehet az építkezésnél.
1. A teljes büdzsé és a finanszírozási mód meghatározása
Az első és legfontosabb lépés, hogy eldöntsük, mennyit tudunk szánni a teljes projektre, vagyis az ingatlanvásárlásra és a felújításra együttesen, illetve milyen forrásból teremtjük elő az összeget.
Tervezés szempontjából fontos például, hogy már most rendelkezésünkre áll-e a teljes összeg, hogyan és milyen gyorsan tudunk hozzáférni, vagy ha hitelről van szó, akkor milyen konstrukciókkal tudjuk igénybe venni (például van-e lakáskassza-megtakarításunk, ami kedvezőbb hitelezési opciókat tesz lehetővé, vagy jogosultak vagyunk-e valamilyen állami támogatásra).
2. Ingatlankeresés, -választás és -vásárlás
A megfelelő ingatlan megtalálása kihívásnak tűnhet, ám az online adatbázisok részletes keresői segíthetnek abban, hogy tényleg csak a számunkra releváns hirdetéseket nyissuk meg. Emellett kérhetjük ingatlanközvetítő segítségét is álmaink ingatlanának megtalálásához, valamint érdemes a hétköznapokban is nyitott szemmel járnunk, és figyelnünk az „eladó” táblákat.
3. A szükséges munkálatok meghatározása
Ha megvan a kiszemelt ingatlan, jöhet a felújítás megtervezése lépésről lépésre. Építész és lakberendező bevonásával biztosan könnyebb dolgunk lesz, hiszen ők az ingatlan és az igényeink pontos felmérése után könnyedén formába öntik az elképzeléseinket, ráadásul biztos, hogy olyan megoldásokat ajánlanak majd, amelyek valóban kivitelezhetőek.
4. Engedélyek és bejelentések intézése
A felújítási munkálatok engedély- vagy bejelentéskötelesek lehetnek. A 312/2012. (XI. 8.) Kormányrendelet tartalmazza, hogy milyen munkálatokhoz kell építési engedélyt kérnünk, míg a 155/2016. (VI. 13.) Kormányrendelet és a 482/2016. (XII. 28.) Kormányrendelet az egyszerű bejelentések eseteiről szól. Az építőipari kivitelezés és a kötelező kiviteli tervezés eseteit a 191/2009. (IX.15.) Kormányrendeletben találjuk. A kivitelezésben jártas szakemberek segítenek eligazodni a jogszabályok sűrűjében.
5. Kivitelezők megtalálása és szerződéskötés
A munkálatokat bízhatjuk generálkivitelezőre, aki valamennyi munkafázis elvégzését vállalja, vagy akár magunk is kereshetünk különböző szakembereket az egyes feladatokra. Természetesen adott a lehetőség arra is, hogy magunk végezzük el, amit tudunk, és amit szeretnénk. A legfontosabb az ezzel kapcsolatos igényeink és elvárásaink meghatározása, hogy mindennek tudatában mindenre kiterjedő, jól átgondolt határidőket tartalmazó szerződést tudjunk kötni a megbízott szakemberekkel.
6. Átvétel és beköltözés
Az elkészült munka minőségéről mi magunk is meggyőződhetünk, ám ha nincs kellő rutinunk ebben, akkor praktikus lehet építésvezetőt felkérni a felújítás levezénylésére. Miután megállapítottuk, hogy a szerződtetett szakembereink elvégezték a szerződésben foglalt kötelezettségeiket, nincs más dolgunk, mint beköltözni a frissen felújított otthonunkba.