Hogyan válasszunk nyílászárókat? Az ablakok anyaga és nyitási módja
Fa-, műanyag vagy alumíniumablak? Bukó-nyíló vagy tolóablak, esetleg más nyitási módot tartanánk praktikusnak? Lássuk, mit érdemes mérlegelni az egyik legjobb energiahatékonyság-növelő felújítási munkálat, a nyílászárók cseréje előtt.
Faablak: a természetes anyagok kedvelőinek
A faablakok egyediek, esztétikusak és rusztikus hatást kölcsönözhetnek az otthonunknak. Éppúgy illenek a modern stílusú épületekhez, mint a klasszikus vonalvezetésűekhez. Legnagyobb előnyük, hogy természetes szellőző anyaguk révén segítenek megelőzni a penészedést, mert szabályozzák a levegő nedvességtartalmát. A fa mint építőanyag stabilitása is kiváló, nem véletlenül használja az emberiség évezredek óta.
Az előnyöknek azonban szó szerint áruk van: a nyílászárócsere költségesebb beruházás, ha faablakokat választunk, mint ha a műanyag változatok mellett tennénk le a voksunkat. Nagyjából 20-30% többletköltséggel számolhatunk, később pedig rendszeres felújítási igénnyel, aminek a meghiúsulásakor sajnos sokkal rövidebb élettartamra számíthatunk.
Műanyag ablak: praktikus és olcsó
A műanyag nyílászárók nem véletlenül számítanak a legkedveltebb típusnak. A fő érv mellettük a kedvező ár és a kiemelkedő hőszigetelés, amihez jó mérettartó képesség és felületi karbantartási igény nélküli tartósság is párosul. A tartósság azonban viszonylagos, hiszen a műanyag idővel elszíneződhet, anyaga porózussá válhat, ráadásul a természetes levegőcsere hiánya könnyen párásodáshoz, penészedéshez vezethet az otthonunkban.
Ha a fenntarthatóság is fontos szempont számunkra, akkor érdemes tudnunk, hogy a műanyag ablakokat általában nem lehet környezetbarát módon újrahasznosítani vagy megsemmisíteni, emiatt környezetkárosító hatásúnak minősülnek. Olyanok is vannak, akik felújításkor azért nem a műanyag nyílászárók mellett döntenek, mert esztétikailag egyedibb megoldást szeretnének.
Alumíniumablak: stabil és tartós
Az alumíniumablakokat elsősorban ipari épületeknél használják a megjelenésük miatt. Előnyük a strapabíróság, a biztonság, a stabilitás és a rendkívüli élettartam. Ahhoz viszont, hogy mindez jó hőszigetelési tulajdonságokkal párosuljon, igen költséges megoldásokra van szükség. Összességében kifejezetten modern-indusztriális stílusú lakóépületekhez tűnik jó választásnak, amennyiben adott a nyílászárócseréhez a magasabb költségvetés.
Milyen nyitási módú kivitelt válasszunk?
A legtöbben a nyíló vagy nyíló-bukó ablakokat szeretik, amelyek közül az előbbi csak azért szorult háttérbe, mert a kettő között nincs túl nagy árkülönbség, és érdemes élni a bukó nyitás lehetőségével, mert sok esetben praktikusabb lehet.
A tolóablakok legnagyobb előnye, hogy a nyitásuk nem igényel teret, így ott érdemes használni őket, ahol a megszokott nyitási mód akadályba ütközne – vagy azért, mert annyira szűkös a helyiség, vagy pedig azért, mert például a konyhaszekrény vagy a konyhapult miatt máskülönben nem lehetne akadálytalanul kinyitni az ablakot. Tolóablak esetén számolnunk kell azzal, hogy így sajnos nem nyithatjuk ki az egész ablakot, csak a felét.
Fix ablakra akkor lehet szükség, ha egyáltalán nem szeretnénk kinyitni és szellőztetésre használni, csupán a természetes fény beengedése a cél. A döntés előtt mindenképpen megfontolandó, hogy a nyithatatlan ablakot kívülről is meg tudjuk-e biztonságosan tisztítani, tehát adott-e a külső hozzáférési lehetőség, ami emeleten komoly gondot jelenthet.