Duguláselhárítás otthon: lefolyótisztítás szakszerűen
Duguláselhárítás házi praktikákkal! Nem folyik le a mosdó, a mosogató, a kád, a zuhanyzó? A leggyakoribb háztartási problémák egyike jó eséllyel házilag is megoldható. Vegyük sorra azokat a praktikákat, amelyek segíthetnek a kellemetlenség elhárításában.
1. Lefolyótisztító szerek
A boltokban kapható lefolyótisztító szereket célzottan duguláselhárításra fejlesztették ki. Aktív összetevőiknek köszönhetően kíméletlenül bánnak a dugulást okozó akadállyal – egyszerűen feloldják azt –, viszont kíméletesek a csőrendszerrel. Por, folyadék vagy granulátum formában is elérhetőek, különböző igényekre kifejlesztve. Létezik például kifejezetten fürdőszobai vagy konyhai szennyeződések ellen való is.
2. Ecet és szódabikarbóna
A legrégebbi duguláselhárító praktikák egyike az ecet és a szódabikarbóna keveréke. Vannak, akik előbb szódabikarbónát szórnak a lefolyóba, majd közvetlenül rá az ecetet (vagy műanyag lefolyócső esetén forró vizet). Ha nem műanyag a lefolyócsövünk, akkor öntsünk forró vizet az elegyre, amikor az ecet és a szódabikarbóna már nem „dolgozik”, tehát nem hallunk pezsgést.
Mások arra esküsznek, hogy előbb forró vizet öntenek a lefolyóba, rászórnak egy csészényi szódabikarbónát, tíz percre letakarják nedves ruhával, majd ráöntenek egy csésze ecetet, végül megint egy csésze forró vizet. Az eljárás lényege minden esetben az, hogy a lúgos szódabikarbóna ecetsavval párosítva igen erőteljes szennyeződésoldó és tisztító hatású.
3. Só, citrom és ecet
A só önmagában is képes lehet enyhébb dugulások megszüntetésére úgy, hogy fél csészényit beleszórunk a lefolyóba, majd rá egy kis forró vizet. Ha erőteljesebb hatásra van szükségünk, akkor keverjünk össze egy csésze sót, ugyanannyi ecetet és fél csésze citromlevet, majd az így kapott folyékony elegyet öntsük a lefolyóba, ahol nagyjából 15-30 perc hatóidőre lesz szükség, majd jöhet rá a forró víz.
4. Csőszerelés házilag
Amennyiben a fenti módszerek nem segítenek – vagy eleve szeretnénk minél biztosabbra menni –, és kellő affinitást érzünk magunkban, akkor szétszerelhetjük a mosdó vagy mosogató alatti U-alakú lefolyócsövet. A művelethez mindössze gumikesztyű, vödör és csavarkulcs kell. Vegyük fel a kesztyűt, tegyük a vödröt a mosdó vagy a mosogató alá, majd lazítsuk meg a csavarokat! Fontos, hogy készüljünk fel rá: ha a módszer működik, akkor a vödörben fog kikötni a szennyvíz és a dugulást okozó szennyeződés.
A csőszakaszt érdemes megtisztítanunk, mielőtt visszaszereljük a helyére. Sok kellemetlenségtől megkímélhetjük magunkat, ha a vödröt a helyén hagyjuk addig, amíg meg nem győződünk róla, hogy sikerült elhárítani a dugulást. Ha a probléma továbbra is fennáll, akkor a dugulás oka sajnos lejjebb keresendő, de még erre is léteznek házi praktikák.
5. Pumpa használata
A pumpa amennyire egyszerű, annyira nagyszerű eszköz. Nincs vele más teendő, mint „rácuppantani” a lefolyónyílásra, majd a túlfolyó befogása után elkezdeni a pumpálást. A módszer lényege, hogy a folyamat a vízoszloppal együtt magát a szennyeződést is megmozgatja, így az könnyebben ki tud ürülni.
6. Csőgörény vagy drótvállfa
Bármilyen hosszú drót alkalmas arra, hogy átjárhatóbbá tegyük vele a lefolyó „láthatatlan” szakaszát. A kifejezetten erre a célra kitalált csőgörény a legpraktikusabb, de akár egy kiegyenesített, egyik végén behajlított drótvállfa is remek segítőnk lehet a bajban. Ezekkel az eszközökkel egyrészt áttörhetjük a képződött dugót, másrészt pedig „kihalászhatjuk” a dugulás okát, például a felhalmozódott hajszálakat a lefolyóból.