Rossz teraszszigetelés? – Árulkodó jelek
A terasz vízszigetelésének különösen strapabírónak kell lennie, hiszen a burkolat rendkívüli hőingásnak van kitéve. Akár közvetlenül a felújítás után is előfordulhat, hogy máris tapasztaljuk a következő problémákat.
Sok öröm, némi nehézség
Egy terasz valóban otthonunk dísze lehet, ami remek teret biztosít a pihenésre. Burkolata azonban különös figyelmet igényel, aminek hiányában sajnos nemcsak zavaró esztétikai hibák jelenhetnek meg, hanem akár a szerkezetet veszélyeztető problémák is felmerülhetnek. Szerencsére megfelelően kiválasztott és alkalmazott anyagokkal, gondosan kivitelezett vízszigeteléssel nem kell ilyenektől tartanunk.
Árulkodó jelek
A rossz teraszszigetelés egyik leggyakoribb jele a vakolat károsodása – repedése, mállása vagy más vakolathibák megjelenése – a terasz és az épület határán.
A másik jel korai fázisához még nem árt nyitott szemmel járnunk: ha száraz és meleg időben nedvesek a fugák, akkor bizony baj van, mert igencsak felgyülemlett a víz a burkolat alatt. Súlyosabb stádiumban előfordulhat, hogy akár a burkolat felszínén is látható vízgyülemmel találkozunk, a határoló falakon pedig pára miatti károsodás nyomaival.
Mit tegyünk gyanú esetén?
Ha gyanús, hogy problémás a teraszunk vízszigetelése, de nem vagyunk biztosak benne, akkor van két praktika, ami segíthet. Az egyik, hogy száraz időben fóliát ragasztunk a burkolatra, és ha másnapra nyirkos lesz, akkor sajnos a gyanúnk beigazolódott. A másik mód, hogy bontással felszedünk egy burkolólapot, és ugyancsak száraz időben megnézzük, milyen alatta a beton – ha nedves, akkor elkönyvelhetjük, hogy baj van a vízszigeteléssel.
A bajok leggyakoribb oka
A rossz teraszszigetelés számos esetben annak a banális hibának tudható be, hogy nem megfelelő minőségű anyagot használtak hozzá, vagy éppen nem a minőséggel volt gond, hanem a technikával. Előfordulhat, hogy beltéri vízszigetelést alkalmaztak – talán sarokerősítések nélkül –, ami biztosan nem bírja a télen fagypont alatti, nyáron pedig akár 50 Celsius-fok fölé hevülő hőmérsékletet.
Az is lehet, hogy maga a vízszigetelés jó lenne, csak éppen tervezési hibának köszönhetően közvetlenül a födémre került, és a megemelt teraszszélek miatt szó szerint teknő alakult ki, így folyamatosan vízben áll az afölötti rész. Sőt, az is megeshet, hogy a kötési és a száradási idő miatt egyszerűen kimaradt ez az egyébként nem nehéz munkafolyamat, így teljes mértékben hiányzik a vízszigetelés a terasz burkolata alól.
Mi a megoldás?
Elsősorban azt érdemes kideríteni, hogy a teraszunk alulról megfelelően szigetelt-e, mert ha igen, akkor csak kiegyenlítésre, vízszigetelésre és burkolásra van szükség. Nehezebb dolgunk lesz, ha nincs megfelelő szigetelés alul, mert akár a teljes szerkezet bontására is szükség lehet.
Javításnál jó, ha mérlegeljük, hogy jelentős mennyiségű párával van-e dolgunk, mert ha igen, akkor kent szigetelés helyett célszerűbb lehet hagynunk, hogy a fugákon át távozhasson a pára. A kiváló teraszszigetelés kulcsa még az üregmentes ragasztás, ami szintén megkönnyíti a pára távozását.