Szakértőnk válaszol: így segíthetnek a redőnyök az energiahatékonyság növelésében
A redőnyök nem véletlenül tartoznak a legkedveltebb árnyékolástechnikai megoldások közé, ráadásul az új technológiáknak köszönhetően minden eddiginél jobban hozzájárulnak, hogy nyáron kellemesen hűvös, télen pedig kellően meleg legyen az otthonunkban.
Miért fontos az energiahatékonyság?
Mind a rezsiköltségek csökkentését, mind pedig a fenntarthatóság alapelvét szem előtt tartva érdemes úgy gondolkodnunk építkezés vagy a felújítás alkalmával, hogy energiahatékonyság szempontjából kedvező termékeket válasszunk, legyen szó építőanyagokról, szigetelési rendszerekről, nyílászárókról vagy éppen árnyékolástechnikáról.
Így egyszeri, belátható időn belül megtérülő beruházással jelentősen mérsékelhetjük a fűtésre és hűtésre szánt költségeket.
Ablakok és energiafelhasználás
A nyílászárók kulcsfontosságú tényezőnek számítanak a ház vagy lakás energiafelhasználásában. A hőátvitel ugyanis elsősorban az ablakokon keresztül valósul meg: fűtési szezonban rengeteg hő tud ott „elszökni”, nyáron pedig – az üvegházhatás révén – zárt ablakok mellett is könnyen felforrósodhat a levegő, ami a légkondicionáló folyamatos üzemeltetése nélkül akár elviselhetetlenné is teheti a beltéri hőmérsékletet.
Mindez jelentős energiát igényel, ami a hidegebb hónapokban – otthonunk fűtési rendszerétől függően – magasabb gáz- vagy villanyszámlában nyilvánul meg, míg nyáron a fokozott klímahasználat mutatkozik meg óhatatlanul a rezsiköltségekben.
A redőny árnyékol és szigetel
A jól felszerelt, minőségi redőnyök szigetelő funkciót is ellátnak az ablakok külső oldalán, aminek köszönhetően nagymértékben csökkenthető a hőveszteség az év minden szakában. A redőny és az ablaküveg közötti „levegőréteg” meggátolja, hogy télen elillanjon a meleg, nyáron pedig segít bent tartani a hűvöset. Ehhez hozzájárul, hogy a redőnyök általában fémből, fából vagy műanyagból készülnek – többnyire olyan anyagból, aminek csekély a hővezető képessége.
Eldönthetjük, mennyi fényt és levegőt engedünk be
A redőnyök nem csupán a hőszigetelő képességük miatt szerepelnek előkelő helyen az árnyékolástechnikai megoldások ranglistáján, hanem azért is, mert nekik köszönhetően akár teljes körűen szabályozhatjuk, mennyi fény és levegő juthat be az otthonunkba. A szabályozás ma már nem csupán úgy valósítható meg, hogy az időjárási körülményektől függően fel- vagy lehúzzuk a redőnyöket, hanem úgynevezett okosotthon- („smart home”) rendszerekkel is, amelyekkel kényelmesen irányíthatjuk árnyékolástechnikai berendezéseinket okostelefonról, tabletről vagy akár teljesen automatikusan.
Védelem és biztonság
A redőnyök harmadik – és sokak számára talán legfontosabb – funkciója, hogy biztos védelmet nyújtanak a hívatlan vendégekkel szemben. A legkorszerűbb redőnyrendszerekhez már olyan biztonsági kiegészítőket választhatunk, mint például feltolásgátlást, biztonsági redőnyprofilt, tokmegerősítő kengyelt a redőnytok megbontása ellen, megerősített zárórudakat vagy a megerősített biztonsági vezetősíneket a leszerelés elleni védelemhez.
Előtétredőny vagy beépített redőny?
A hagyományos, modern köntösben mégis flexibilis és egyéni előtétredőnyök gyakori megoldásnak számítanak. A tokforma lehet kerek, szögletes, ferde vagy négyzet alakú is.
„Mi például az intelligens technikával kis tokokat kínálunk, ami megkönnyíti a beépítést, és messzemenően megakadályozza, hogy a redőnytokokat belülről látni lehessen. Ezen elv zsenialitása abban rejlik, hogy a redőnyöket gyorsan és problémamentesen lehet felszerelni, és kiegészítő klímapufferként szolgálnak. Természetesen az előtétredőnyök számára minden meghajtási változat rendelkezésre áll, csakúgy, mint a rovarvédelem-bővítés” – részletezi a korszerű technológia előnyeit Havasi Richárd, a Hella ÁNR Árnyékolástechnika ügyvezetője.
Építkezés vagy felújítás során érdemes mérlegelni beépített redőnyök beszerelését, amelyek az építészek és az építtetők számára is egyaránt haszonnal járnak, mert időt és költségeket takarítanak meg az építés során, de a karbantartási munkáknál is.
„A napvédelemnek a falba történő kompromisszummentes integrálása jelentős épületfizikai előnyökkel jár. Nincsenek gyenge pontok, a tokok és a vezetősínek feltétlenül beépítésre kerülnek, a megoldások energiahatékonysága és sokoldalúsága meggyőző. Felszerelve vagy az ablakáthidalóba építve, belülről vagy kívülről, integrált rovarvédelemmel, intelligens vezérlésekkel. A beépített redőnyök sokat tudnak, és klímapufferként is szolgálhatnak” – magyarázza a szakértő.