6 dolog, amiben nem érdemes gondolkodni felújításkor
Mielőtt nekilátnánk a falbontásnak – és a hasonlóan nagy felújítási munkálatoknak –, nem árt, ha tudjuk, hogy mik azok az elképzelések, amiknek a megvalósítását sokan megbánják később.
1. Hatalmas, egyterű nappali
Az egyterű dizájn elképesztően vonzónak tűnhet a fotókon, ám élettérként nem minden esetben praktikus. A leggyakrabban megbánt felújítási ötletek közé tartozik egy nagy alapterületű nappali falbontással történő kialakítása, ami látszólag jó ötlet, mégsem bizonyul hosszú távon élhetőnek, ha ez az egyetlen helyiség marad lazításra a család valamennyi tagja számára. Ha például valaki tévét szeretne nézni vagy számítógépes játékkal játszani, akkor aligha lehet mellette nyugodtan olvasni vagy dolgozni.
2. Szabadon álló fürdőkád
A szabadon álló fürdőkádak gyönyörűek, és magától értetődően a fürdőszoba fókuszpontjául szolgálnak. Olykor jólesik egy ilyenben lazítani – például nyaralás alkalmával –, de rengeteg kellemetlenséggel járhat a mindennapokban. Egyfelől nehezebb tisztán tartani őket és a környéküket, mint a beépített fürdőkádakét. Másfelől pedig annyi helyet foglalnak, hogy csak igazán tágas fürdőszobában lehet őket elképzelni, viszont akkor is előfordulhat, hogy egy beépített kád és egy zuhanyzó is kényelmesen elférne a helyükön.
3. Egész szobányi gardrób
Ki ne szeretne olyan hatalmas gardróbot, ahol körülnézve katonás rendben sorakozik minden, és soha többé nem kell keresgélni semmit? Ez akár praktikus is lehet, ha tényleg van annyi ruhánk és kiegészítőnk, hogy ki tudjuk használni a teret. A probléma ott kezdődik, ha szeretnénk eladni az ingatlanunkat, mert ha vevő nem osztozik a prioritásainkban, akkor azzal szembesül, hogy elveszített egy értékes szobát, amit csak költségesen tud visszaalakítani a számára megfelelő funkciójú helyiségre.
4. Egyedileg gyártott csempe
A meseszép egyedileg gyártott csempék a fürdőszoba vagy a konyha díszei lehetnek – egészen addig, ameddig fel nem merül, hogy a pótlásukra van szükség. Márpedig minőségi burkolatok és burkolómunka esetén általában nem egy-két éven belül szokott megtörténni, hanem sokkal később, amikor már egyáltalán nem biztos, hogy a kellő mennyiségben hozzá tudunk jutni. Persze ez kiküszöbölhető azzal, ha eleve sokkal nagyobb mennyiséget rendelünk, ám ez olyan jelentős pluszköltséggel járhat, ami nem biztos, hogy megtérül.
5. Beton konyhapult
Mondhatjuk, hogy a beton az új márvány vagy gránit a pultanyagok terén. Míg utóbbiak egyre szélesebb körben elterjednek, a beton az új „extra”, ami mellett szívesen döntenek mindazok, akik valami egyedit és szokatlant szeretnének. A beton konyhapultok gyönyörűek lehetnek, ám ha bármi törékeny rájuk esik – márpedig törékeny holmiból általában azért akad a konyhában –, akkor azt már valószínűleg nem tudjuk megmenteni. Arról nem is beszélve, hogy a beton rendszeres felületkezelés hiányában porózussá válhat és megrepedhet, és maradandó foltot hagyhatnak rajta bizonyos szennyeződések, úgymint az olívaolaj vagy a vörösbor.
6. Nyitott polcok a konyhában
A nyitott polcok esztétikailag ugyancsak tökéletes megoldásnak tűnnek, hiszen egyszerre szolgálnak látványelemekként és vonultatják fel a rajtuk tárolt tárgyakat. A konyha azonban nem az a hely, ahol mindennek feltétlenül érdemes szem előtt lennie: ha pár napig elmarad a tudatos rendszerezés, akkor hamar zsúfolt és rendezetlen hatást érhetünk el. Arról nem is beszélve, hogy a nyitott polcok portalanítása és tisztán tartása nagyobb odafigyelést kíván, főleg a konyhában, ahol számolni kell a sütés-főzés miatti lerakódásokkal.