A csúsztatott zsalus házak előnyei és hátrányai
A hirdetésekben nem csak elvétve találkozhatunk csúsztatott zsalus házakkal, így felmerülhet a kérdés, hogy mit jelent valójában ez a kifejezés, és megéri-e ilyen ingatlant vásárolni.
Mit jelent, hogy csúsztatott zsalus?
A csúsztatott zsalus (vagy csúszózsalus) épületek betonból készültek, gyakran tégla válaszfalakkal. Áruk többnyire magasabb a panellakásokénál, viszont a téglákénál alacsonyabb. Ami az építési technológiát illeti, úgy történik, hogy felépítenek egy emeletnyi zsalut, és bevasalják. Miután megszilárdult, következhet a födém, aminek a bevasalását és kiöntését követően felviszik a szintzsalut – emiatt az épület betonszerkezete egy egészet alkot a helyszínen kiöntött elemekből, nem pedig előre elkészített és odaszállított darabokból áll, mint a panel.
A csúszó- vagy csúsztatott jelző onnan ered, hogy az építők csúsztatják, emelik a zsalut, ahogy haladnak fölfelé. Mivel az ilyen technológiával épült házak között sok tekintetben jelentős különbségek lehetnek, nem olyan könnyű általánosságban beszélni róluk, mint például a panel- vagy a téglaépületekről.
Alagútzsalu vagy csúsztatott zsalu?
Az alagútzsalus technológia nagyban hasonlít a csúszózsalusra, csupán annyi a különbség, hogy a szinteknek alagútszerűen nyitott az elejük és a végük, így az építkezés bizonyos szakaszában úgy fest az épület, mintha szögletes betonalagutak lennének egymáson, illetve egymás mellett.
A csúsztatott zsalus házak előnyei
A csúszózsalus házak egyik legnagyobb előnye a már említett viszonylag kedvező ár. Jó környéken is jelentősen olcsóbban juthatunk hozzá egy csúsztatott zsalus épületben található lakáshoz, mintha téglalakást vásárolnánk.
Ha pedig befektetésnek szánjuk, akkor érdemes tudni, hogy elhelyezkedéstől, építési évtől és állapottól függően nagyjából 10-25%-kal drágább, mint a panel. Az értékkülönbség oka nem csupán az emeletek számában keresendő – hiszen általában kevesebb emeletből áll egy csúsztatott zsalus társasház, mint egy panel, ugyanakkor akár 9 vagy több emeletesek is léteznek belőlük –, hanem abban is, hogy többnyire jobb minőségű a hőszigetelésük, így egyedi mérésű fűtés esetén jóval csekélyebb lehet a rezsi.
A csúsztatott zsalus házak hátrányai
Számos tényezőtől függ, hogy egy csúszózsalus lakásban tapasztalt lakhatási élmény a tégla- vagy a panelházakéhoz áll-e közelebb. Hátrányként említhető, hogy végtére is éppúgy vasbeton szerkezetről van szó, mint a panel esetében, és a hőszigetelés minősége mellett a hangszigetelésé is kérdéses lehet – különösen távfűtés esetén, aminek ugyancsak „van hangja”.
Bár a modern szigetelési technológia már lehetővé teszi a csendes és nyugodt lakhatási körülményeket, amennyiben ez hiányzik, hallhatjuk a szomszédaink mindennapi tevékenységeit. A válaszfalak minősége is sokat számít: amennyiben ezek vékonyak, utólagos szigeteléssel tudunk a helyzeten javítani.
Mi a konklúzió?
Ha hirdetés alapján megtetszik nekünk egy csúszózsalus ingatlan, akkor az elméleti tájékozódás mellett érdemes személyesen is megtekintenünk, hogy magunk is meggyőződhessünk róla, milyen a környék és maga a lakás. Mind saját lakhatásra, mind befektetésre is jó vétel lehet, a képet azonban – mint minden ingatlan esetében – árnyalhatják az egyedi körülmények.