Gázkonvektor tisztítása házilag
Lényegében minden fűtési rendszer és fűtőtest rendszeres tisztítást és karbantartást igényel. Különösen igaz ez a gázkonvektorokra, melyeknél nem csupán a hatékonyságot csökkenthetik az előző fűtési szezon óta rárakódott szennyeződések, hanem akár tűzveszélyt is jelenthetnek.
Mikor érdemes elvégezni a gázkonvektor tisztítását?
A műveletre bármikor sort lehet keríteni, de télen kevésbé praktikus, mivel mindenképpen ki kell hozzá kapcsolnunk a konvektort, és meg kell várnunk a teljes kihűlését. Ugyanakkor a némi kellemetlenség árán télen elvégzett tisztítás is sokkal jobb, mintha egyáltalán nem kerülne rá sor.
Konvektortisztítás lépésről lépésre
Az első és legfontosabb, hogy győződjünk meg a konvektor kikapcsolt állapotáról – jó, ha a gázcsapot is elzárjuk, lehetőleg a gázóránál és a konvektornál is. Ezután következhet a külső burkolat eltávolítása, ha van. A burkolatot és a fűtőkészüléket nyugodtan megtisztíthatjuk porszívóval, amire szűkítő kiegészítőt csatlakoztatva a konvektor mögötti és alatti részből is jó eséllyel elérhetünk valamennyit
A szennyeződés mértékétől függően tisztítószeres víz és szivacs segítségével lemoshatjuk mind a burkolatot, mind pedig a fűtőkészüléket. Ha ráégett porral vagy pókhálókkal van dolgunk, akkor a tisztítószeres vizet akár rá is permetezhetjük az érintett felületekre, majd némi hatóidő után töröljük le. A konvektornak ezeken a külső részein súrolókrém vagy nedves rongy is nyugodtan használható.
A konvektor fal felőli oldalát bármilyen nehezen hozzáférhető helyekhez tervezett portörlővel elérhetjük, de a tisztítószeres takarításról sem kell lemondanunk, mert lécre tekert ronggyal például nagyszerűen megoldhatjuk. A teljes száradás és a burkolat visszahelyezése után bekapcsolhatjuk a konvektort.
![](https://felujitasom.hu/wp-content/uploads/2024/12/gC3A1zkonvekor2-1024x768.jpg)
Ha kopott a konvektor burkolata
Előfordulhat, hogy a konvektor burkolata takarítás után sem nyújt szívderítő látványt. Erre gyors és egyszerű megoldást jelenthet a burkolat festése. Otthoni keretek között ezt úgy oldhatjuk meg a legegyszerűbben, hogy csiszolópapírral átmegyünk a bevizezett felületen, majd száradás után lefestjük a megfelelő festékkel.
Mivel a festésnek ellen kell állnia a hőterhelésnek, az a legjobb, ha kifejezetten konvektorfestéket vásárolunk, ami könnyen használható spray formában is kapható. A tartósabb végeredményhez érdemes több vékony rétegben felvinni a festéket, közte nagyjából 20 percnyi száradási idővel. A csomagoláson feltüntetett száradási idő után a burkolat visszahelyezhető a konvektorra, és bekapcsolhatjuk a készüléket.
Próbaüzem tisztítás után
A tisztítás után érdemes próbaüzemet végezni. Ehhez nyissuk meg a gázcsapot (mind a gázóránál, mind pedig a konvektornál), várjuk pár percet, majd tekerjük közepes fokozatra a hőmérséklet-szabályozót! A lángnyelvvel jelölt gázadagoló gomb nyomva tartásával nyomjuk meg a szikráztatót – annyiszor, hogy a láng begyulladjon –, és lassan engedjük fel a gázadagolót. A kívánt hőfok beállítása után már csak figyelnünk kell, nincsenek-e furcsa hangok vagy szagok, és az őrláng kék árnyalatú-e.
Bármilyen probléma gyanúja esetén mielőbb kapcsoljuk ki a konvektort, zárjuk el a gázcsapot, és hívjunk szerelőt!
A tisztítás nem egyenlő a karbantartással!
Noha a gázkonvektor tisztítása igen fontos teendő, ettől független karbantartási munkálatok is vannak, amelyeket célszerű szakemberre bízni. A gázszerelő ilyenkor átnézi a konvektort, ellenőrzi az alkatrészeket, a gázcsapot, a bekötőcsövet, az égéstermék-elvezetőket, a gyújtólángcsövet, a gyújtókapcsolót, az elektromos vezetékeket és a főégőt. Beállítja a láng magasságát és irányát, és szénmonoxid-mérést is végez.