Kis lakásból nagyot?
A mai ingatlanáraknál és persze a rezsiköltségek miatt is sokan kényszerülnek rá, hogy az eredetileg eltervezettnél kisebb lakásba költöznek. Egy kis lakásból is ki lehet hozni a maximumot, úgy, hogy a kis alapterület ellenére is kényelmes és praktikus otthon legyen a végeredmény.
Beköltözés, felújítás előtt mindenekelőtt nagyon alaposan gondoljuk végig a helyiségek funkcióit, és készítsünk igen részletes berendezési tervet. Kis lakásoknál az a kiindulópont, hogy a lehető legnagyobb összefüggő teret hozzuk létre, minél kevésbé tagoljuk a rendelkezésre álló területet. Ha a belmagasság megengedi, akkor építsünk galériát, amit használhatunk tárolásra vagy plusz élettérként is. A hálószoba felköltöztetése a galériára kitűnő választás lehet.
Kis lakás esetében úgy érezzük nagyobbnak a tereket, ha egybenyitjuk a helyiségeket. Nem mindenki kedveli az amerikai konyhát, de a szűkös konyha és a kisebb nappali kevésbé szerencsés, mint a mindkét funkciót ellátó, tágasabb tér. A legtöbb esetben elég csak a fürdőszobát és a WC-t fallal, külön helyiségként elválasztani.
Hasznos területet nyerhetünk, ha átgondoljuk az ajtók típusát, és ha kell, változtatunk. A hagyományos zsanéros ajtólapok nyitott állapotban a legtöbb esetben útban vannak és hasznos helyet foglalnak el. Praktikusabb, ha a szobák között csak átjárót vagy tolóajtót alkalmazunk, esetleg az utóbbi falba süllyesztett változatát.
Színek, tükrök, megvilágítás
Kislakásoknál érdemes megfontolni a világosabb színek használatát, így a helyiségek nagyobbnak és tágasabbnak fog tűnni. A krémes pasztellszínek otthonosabb hatást keltenek, a fa és a természetes tónusok barátságossá és könnyeddé teszik a kis helyiségeket is, a fehér pedig felerősíti a nappali fényt és optikailag megnöveli a teret. Érdemes mindenképpen világos alapot használni, és az erős színeket inkább díszpárnákkal, élénkebb színű függönnyel bevinni a térbe.
A nagy tükrök igazi csodát tehetnek a kis helyiségekkel, mivel visszatükrözik a napfényt, így extra világosságot visznek a térbe és optikailag tágítják a területet. A nagyobb tükrön kívül néhány kisebb dekor tükröt is elhelyezhetünk a nappali falán, készülhetnek a gardrób és előszoba-szekrények ajtajai is tükrös kivitelben.
Az általános világítás mellé használhatunk hangulatvilágítást vagy rejtett világítást is. Világítsuk meg a mennyezetet állólámpával vagy falmenti led-világítással, ezzel is növelhetjük a teret. Sokan nem gondolnak rá, de a csillárok is szűkítik a teret, a beépített led-lámpák kellemesebbek lehetnek. Figyeljünk rá, hogy ne maradjanak sötét, megvilágítatlan sarkok a szobában, a fő világításnál is figyeljünk a gondos kialakításra, használjunk nagyobb szórásszöggel rendelkező fényforrásokat.
Egy nehéz feladat: a tárolás
Sokan idegenkednek az óriási, mindent elnyelő gardróbszekrények használatától kis térben, mert úgy gondolják, hogy az szűkíti a területet, s zsúfolttá teszi a szobát. Ezt azonban ügyes tervezéssel elkerülhetjük. Ha faltól-falig, padlótól a mennyezetig építjük, akkor ugyan elveszítünk egy 40-60 cm-es sávot a szobából, de néhány apró trükkel mégis szinte észrevétlen marad a gardróbunk és a legpraktikusabb bútordarabunk lesz. Ügyeljünk rá, hogy a frontok, korpuszok a fallal szinte azonos színűek vagy annál világosabb árnyalatúak legyenek, így a bútor szinte beleolvad a térbe.
Tetőtéri lakásokban a ferde mennyezetek alatti területek nagyon jól hasznosíthatók, kisebb beépített szekrények, komódok számára tökéletes helyet biztosítanak, illetve lehetőséget nyújtanak a beépítésre. Hasznosíthatók a lépcsőfeljárók alatti területek is, tárolhatjuk itt pl. a porszívót, felmosót, létrát és a tisztítószereket. Érdekes megoldás, ha a galéria lépcsői egyszersmind fiókként is szolgálnak, s ugyancsak érdekes és praktikus ötlet, ha a galériára vezető lépcsőlapok mélyebbek, és könyvek tárolására használjuk őket. Viszonylag nagy tárolófelületet nyerünk, ha a konyha vagy a fürdőszoba magasságából elveszünk valamennyit erre a célra.