Vinylpadló lerakása lépésről lépésre
A vinylpadló előnyei közé tartozik, hogy rendkívül tartós és strapabíró, ráadásul rengeteg színben és mintával kapható, így akár csempe- vagy parkettahatást is elérhetünk vele optikailag.
Hová érdemes vinylpadlót választani?
Ez a melegburkolat-típus bármelyik helyiségbe ideális lehet, hiszen víz- és kopásálló. Éppúgy megállja a helyét az otthonunk konyhájában, mint az irodánkban vagy akár egy boltban. További előnye, hogy remek hővezető képességének köszönhetően kifejezetten érdemes padlófűtéshez alkalmazni. Esztétikai szempontból is jó választás, mert több százféle változatban érhető el, így akár természetesfa- vagy kőhatást is elérhetünk vele.
Miből van a vinylpadló?
A ma kapható vinylpadlók megjelenésükben már nem sokban hasonlítanak a régi PVC-re, alapanyaguk mégis ugyanaz a strapabíróságot garantáló polivinil-klorid, ami egy hőre lágyuló, fizikailag és kémiailag is ellenálló, kemény műanyag. Ezzel együtt merevebbek, keményebbek és szerkezetükben is mások, mint a korábbi, tekercsben kapható PVC.
Kétféleképpen lehet lerakni
A vinyl padlóburkolatok kétféle módon rakhatóak le, ragasztással vagy egymásba illesztéssel. Az egymásba illeszthető, úgynevezett „klikkes vinylpadló” egyre nagyobb népszerűségnek örvend, hiszen sokkal egyszerűbben lehet telepíteni: nem kell hozzá ragasztó, így kevesebb kosszal és felfordulással járnak a munkálatok.
A ragasztható vinylpadló ezzel szemben könnyedén méretre vágható, maga a ragasztás folyamata sem bonyolult, és száradás után máris terhelhető. Egyedül a biztos kézzel végzett, pontos vágásokra kell ügyelnünk. Noha ezt is megvalósíthatjuk szakember közreműködése nélkül, az egymásba illeszthető vinylpadló lerakása általában egyszerűbb, a ragasztásos módszer pedig inkább azoknak az otthonfelújítóknak ajánlott saját kezűleg, akik affinitást éreznek magukban a feladatra.
Mire lesz szükségünk hozzá?
A vinylpadló lerakásának előnye, hogy nem szükséges hozzá speciális felszerelés – az egymásba illeszthető fajtához főleg nem. Vonalzó, ceruza, vízmérték és precíz vágószerszám (például univerzális szike, snitzer) mindenképpen kelleni fog. A klikkes vinyllapokat dekopírfűrésszel tudjuk méretre vágni, az illesztéshez pedig jól jöhet egy puha fejű gumikalapács. Ha ragasztós változat mellett döntünk, akkor szerezzünk be egy kenőlapot a ragasztó felkenéséhez és egy hengert, amivel belesimítjuk a lapokat a ragasztóba.
A vinylpadló lerakásának lépései
Az első lépés a padló előkészítése a 2 mm-nél nagyobb egyenetlenségek és repedések javításával, amihez kiegyenlítőmasszát használhatunk. Az immáron sima felület tisztítása után jöhet a vinylpadló határait jelző burkolatváltó profil méretre vágása és elhelyezése a hozzá tartozó csavarokkal.
Lakóhelyiségekben érdemes lépészajcsökkentő alátétet tenni a vinylpadló alá. Ha fára helyezzük a lapokat, akkor párazáró réteggel ellátott lépészajcsökkentőt válasszunk – ez a folyamat második lépése.
Utána következhet maga a lerakás, úgy, hogy először meghatározzuk, hány sor fér el az adott helyiségben úgy, hogy az utolsó sor legalább 5 cm széles legyen. Úgy számoljunk, hogy az első sor utolsó lapja lehetőleg ne legyen rövidebb 20 cm-nél, és a faltól 3-5 mm-re kerüljenek. A tágulási hézagot távtartó ékekkel biztosíthatjuk.
A fűtéscsöveknek szánt kivágásokhoz jelöljük be azoknak a helyét, és fúrjuk ki az érintett lapokat a megfelelő helyen akkus csavarozóra szerelt kivetőpánthely fúróval, toljuk rá a fűtéscsövekre, és a hiányzó fali darabokat szerelőragasztóval helyezzük be.
Fontos, hogy az illesztések közötti távolság ne legyen 30 cm-nél kevesebb, különben a stabilitás láthatja kárát. Összepattintáshoz először a hosszanti hornyokat illesszük össze, majd a rövidebbekét, és összeütögethetjük gumikalapáccsal. Ajtókeret alá ütőfával tudjuk beütögetni.
Végül jöhet a szegénylécek méretre vágása és elhelyezése, majd az illesztések elzárása akriltömítő segítségével.