Tetőfedő anyagok: melyiket válasszuk?
A megfelelő tetőfedő anyag kiválasztása funkcionális és esztétikai szempontból is kulcsfontosságú. Mindegyiknek megvannak az előnyei és a hátrányai is. Cikkünkben sorra vesszük a leggyakrabban használtakét, így ezek alapos mérlegelésével tudunk megfontolt döntést hozni.
Égetett agyagcserép vagy kerámiacserép
Az egyik legkedveltebb tetőfedő megoldás különleges karaktert ad az épületnek. Természetes anyagból készül, amit vízzel keverve különböző formákban öntenek ki, majd nagy teljesítményű kemencékben kiégetik. Sokféleképpen lerakható, és rengetegféle szín közül választhatunk. Új állapotban szép, jól viseli a hőingadozást, nem korrodálódik, lehetővé teszi az esővízgyűjtést a tetőről, ráadásul műemlékvédelem alatt álló épületeknél is használható. Hátránya, hogy sérülékeny – kárt tehet benne a jégeső vagy az erős szél –, nehéz, viszonylag drága és nehezen szállítható.
Betoncserép
A kvarchomokból és cementből készült betoncserép tömörebb, ellenállóbb és a kerámiánál nagyobb törőszilárdságú, viszont a súlya miatt erősebb szerkezeti tartóelemeket igényel. Cserébe jól viseli az akár nagy súlyú havat és jeget. Hő- és zajszigetelő képessége remek. Az egypontos rögzítés miatt víz szivároghat alá, de egyébként osztozik a kerámiacserepek előnyeiben és hátrányaiban.
Palatető
Sokáig a legnépszerűbb tetőfedő anyagnak számított Magyarországon. A jellegzetes szürke pala a tetőléchez rögzített sík, vékony anyag, aminek akár 100 év is lehet az élettartama. A régi fajták sajnos azbesztet tartalmazhatnak, amit az egészségkárosító hatásai miatt érdemes minél előbb lecserélni. A napjainkban használt rostcement műszálak és cement keverékéből készült műpalák már azbesztmentesek, és kialakításukat tekintve lehetnek hullámosak, felületkezeltek vagy színesek is. A palatető kivitelezése összetettebb folyamat, de ha viszonylag olcsó, járható és ellenálló tetőre van szükségünk, a legjobb választás lehet.
Bitumenes zsindely
A könnyen kezelhető és megmunkálható, üvegfátylat vagy cellulózt tartalmazó, felületkezelő őrleménnyel bevont lemezek immáron nem csak az Egyesült Államokban számítanak közkedveltnek. Kedvező ára és könnyebb súlya miatt szokták választani ott, ahol a tetőszerkezet nem bírná el például a cserepet. Felhelyezése egyszerű és gyors – olyannyira, hogy bádogos munka sem kell a gerincek és a hajlatok kialakításához –, de érdemes zsindely alátét lemezt használni hozzá.
Fémlemez
Az alumíniumból vagy acélból készült lemezeket „cserepes lemezeknek” is szokás hívni. Előnyük, hogy akár tízszer is könnyebbek lehetnek a cserépnél, és rendkívül jól taszítják a vizet. Hátrányuk, hogy gyorsan felmelegednek és felerősítik az eső hangját, tehát érdemes szigetelést helyeznünk alájuk. Akár a régi tetőfedő anyagra is ráhelyezhetőek, ám az évtizedeken át tökéletes eredményhez mindenképpen képzett szakember szükséges.