4 fontos szempont a nappali felújításához
Bár a nappali felújítása és berendezése egyszerű feladatnak tűnhet, valójában könnyű olyan hibákba esni, amelyek túlzsúfolttá teszik a helyiséget, vagy éppen ellehetetlenítik mindennapi funkcióinak ellátását.
1. Határozzuk meg a funkciókat!
Az első és legfontosabb kérdés, hogy mire szeretnénk használni a nappalit, milyen tevékenységeket szeretnénk végezni benne. A leggyakoribb hiba, hogy beleszeretünk egy lakberendezési trendbe vagy inspirációs fotóba, ami gyönyörű ugyan, mégis messze áll a mindennapjainktól.
Bármilyen felújítási munkálatnál elmondható, hogy a funkciók felmérésének időben célszerű megelőznie az esztétikai igények végiggondolását, és ez alól a nappali sem jelent kivételt. A leggyakoribb funkcionális igény, hogy a nappali alkalmas legyen a családi vagy baráti összejövetelekre, a lazításra – akár olvasásra, akár filmnézésre –, sőt manapság akár otthoni munkára is.
Ezeket a funkciókat például az olyan villanyszerelési munkálatoknál is érdemes figyelembe venni, mint a lámpatestek, az aljzatok és a kapcsolók elhelyezése. Kellemetlen lehet például, ha nincs konnektor vagy megfelelő fényforrás a nappaliba szánt íróasztal közelében, vagy hiányzik az olyan hangulatvilágítás, ami hozzájárul a pihenéshez.
A tárolási megoldásokat bármilyen funkciók választása mellett érdemes mérlegelni: egyre nagyobb divat például a beépített könyvespolc, illetve az egész falas polcrendszerek is praktikusak lehetnek. Ne feledjük azt sem, hogy a funkciók szerinti terek akár el is válaszhatóak egymástól – a nappali alapterületétől függően válaszfallal, polccal, paravánnal vagy más megoldással.
2. Legyen meg a fő fókuszpont!
A nappali fókuszpontját nemcsak egy bútordarab vagy kiegészítő, hanem akár egy építészeti megoldás is adhatja. Jó előre érdemes tudnunk például, ha kandallót szeretnénk a nappaliba, hiszen annak kialakítása – fajtától függően – akár komolyabb munkálatokat is igényelhet. Ugyanígy lehet fókuszpont egy falfestmény vagy televízió, amit akár boltív kialakításával is kiemelhetünk.
Az ülőalkalmatosságokat célszerű úgy elhelyezni, hogy a fókuszpontra lehessen róluk látni, ugyanakkor a jelenlévők egymással is tudjanak társalogni.
3. Mérjünk pontosan, figyeljünk az arányokra!
Ha felújításról van szó, akkor igenis számít a méret. A tökéletes eredmény érdekében tudnunk kell, hogy a nappali egyes részein pontosan hány centiméter hely áll rendelkezésünkre, mekkora alapterülettel van dolgunk. Fontos, hogy akadálytalanul tudjuk nyitni és zárni az ajtókat és az ablakokat, illetve kényelmesen tudjunk közlekedni az egyes bútordarabok között.
A lakberendezők gyakran javasolják, hogy a berendezés megtervezését kezdjük a dohányzóasztallal, ami nagyjából a nappali közepén áll, általában éppen a központi szerepet betöltő mennyezeti világítás alatt. Az asztal szélétől minden irányban hagyjunk ki 50-60 cm helyet az egyszerű hozzáféréshez és közlekedéshez. Az asztal zárt oldalára (a fal felé) érdemes tenni a kanapét, míg a nyitott oldalon (ahol át lehet jutni másik helyiségbe) jobb helye van két fotelnek vagy széknek, közöttük akár egy kisebb asztallal.
Ez az „alaprecept” még azoknak is sokat segít, akik nem feltétlenül szeretnek a lakberendezéssel bíbelődni, míg a téma szerelmeseinek egyfajta biztos alapot ad, amire nyugodtan lehet építeni.
4. Okosan a természetes fénnyel és a világítással!
A nappali hangulatát nagymértékben befolyásolja a bejutó természetes fény és a világítás. A bejutó természetes fényt megfelelő árnyékolástechnikai megoldásokkal tudjuk maximalizálni úgy, hogy az az energiahatékonyság szempontjából is kedvező legyen. Például úgy, hogy külső és belső árnyékolót is egyaránt felszerelünk, így nyáron redőnnyel óvhatjuk meg a nappalit a túlmelegedéstől, télen pedig lehet, hogy sötétítésre elegendő egy függöny is. Különböző ablaküveg-felületkezelésekkel vagy ablakfóliákkal egy földszinti és utcafronti nappalit is megóvhatunk a kíváncsi tekintetektől, a természetes fényről való lemondás nélkül.
A világítótesteket úgy érdemes elhelyezni, hogy a központi mennyezeti fényforráson kívül a helyiség méreteihez illeszkedő zónavilágítás is legyen az egyes funkcióknak megfelelően – például olvasólámpával az olvasósarokban és beszélgetésekhez jóleső hangulatvilágítással a kanapé mellett. A különböző magasságokban felszerelt lámpák mindig gondoskodnak a körülmények és az igények szerinti fénymennyiségről, többnyire mennyezeti, fali, asztali és álló fényforrások kombinációjaként.